VIDEO: Podívejte se, jak v Praze rozebrali kostelní hodiny. Projdou opravou

  • 0
Společnost Technologie hlavního města Prahy ve čtvrtek nechala zahájit údržbu věžních hodin z kostela sv. Petra v Biskupské ulici. Vnitřní mechanismus stroje byl demontován a hodináři ho vyčistí a seřídí. Společnost chce letos provést údržbu a renovace 17 hodin, stát to má zhruba pět milionů korun. Celkem firma spravuje 57 věžních hodin.

Technologie hlavního města Prahy (THMP) má v metropoli na starosti zejména veřejné osvětlení, kromě toho však také například spravuje kamerový systém, nasvěcuje památky a stará se právě o věžní a nárožní hodiny. 

Podle ředitele společnosti Tomáše Jílka nemá firma vlastní hodináře a opravy věžních hodin zadává firmě L. Hainz, která byla založena v roce 1836 hodinářem Ludvíkem Hainzem a z jejích dílen pochází většina hodin na pražských věžích.

Jednatelka firmy Marie Nesnídalová, která je potomkem zakladatele společnosti, vysvětlila, že v případě hodin z kostela sv. Petra jde primárně o vyčištění a seřízení a že podobná údržba by se měla dělat jednou za pět až deset let. 

Se spolupracovníkem mechanismus rozmontovali a snesli z věže, protože čištění se mnohem lépe provádí v dílně. Demontáž je však pouze částečná, ciferník na věži zůstal. „Celá by byla moc náročná,“ vysvětlila Nesnídalová. Práce zaberou týden až deset dní, dodala.

Velké renovace můžou vyjít na stovky tisíc

Podle Jílka vyjde tato údržba na asi 40 000 korun, v případě velkých renovací se však cena může vyšplhat až na stovky tisíc korun. Od začátku roku podle něj THMP nechala opravit hodiny na kostele sv. Remigia v Čakovicích, hodiny Geologického ústavu na Klárově a hodiny kostela sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. V plánu jsou letos ještě například hodiny svatého Mikuláše na Malostranském náměstí nebo kostela svaté Ludmily na náměstí Míru.

Oprava katedrály a kostelů se prodraží kvůli růstu cen prací i materiálu

Jílek dodal, že THMP provozuje také 458 hodin na ulicích, u kterých se nyní testuje jejich dálkové řízení a monitoring. V budoucnu by měly být všechny napojeny na dispečink, aby pracovníci firmy mohli hodiny seřizovat a také ihned odhalit závady.

THMP vznikly v roce 2018 za účelem správy pražského veřejného osvětlení. To v Praze provázely řadu let potíže. Smlouva s firmou Eltodo skončila v roce 2008, město jí poté opakovaně prodloužilo bez výběrového řízení. Šlo o zakázky za stovky milionů korun. 

Politici směřovali k otevřené miliardové soutěži, z níž měl vzejít trvalý správce světel. Připravovaný tendr z roku 2013 ale nakonec zrušili. O osvětlení v metropoli se následně začala starat městská firma Trade Centre Praha, v roce 2018 pak nově zřízené THMP. 

V Praze je asi 135 000 lamp veřejného osvětlení, kromě toho THMP osvětluje také zhruba 140 památek a stará se o kamerový systém. Je v plánu, že postupně převezme i dopravní systémy, jako jsou měřiče rychlosti nebo světelné křižovatky.

,