Chceme více kontaktních center pro narkomany, vzkazuje magistrátu Praha 5

  17:35
Větší pozornost ze strany strážníků a policie na Praze 5 vedla k tomu, že drogové závislí na Smíchově přicházejí o své kryty. Radnice volá po zřízení více kontaktních center pro narkomany, magistrát hledá další prostory. „Málo s námi ale komunikuje,“ zlobí se radnice Prahy 5, která se s městskými částmi domlouvá na vlastním postupu.

ilustrační snímek | foto: Reuters

Redaktor deníku Metro vyrazil na malou procházku Smíchovem. Doprovod mu dělala starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a radní pro bezpečnost a prevenci kriminality Petr Lachnit.

Nejčastěji se ohledně problematiky bezdomovců a drogově závislých skloňuje oblast Anděla.

Krátké putování ale směřovalo opačným směrem. Časté policejní zásahy totiž narkomany a další problémové osoby z frekventovaného místa vyhnaly. Problém ale nezmizel. Jen se přesunul. 

Například na Arbesovo náměstí. Zdejší křoví se rázem změnilo v noclehárnu. „Proto jsme některou zeleň nechali prořezat. Lidem bez domova jsme tak zrušili úkryty,“ ukazuje radní Lachnit. 

„Podobná situace byla i­ u ­Gymnázia Na Zatlance, také zde se scházeli narkomani a bezdomovci. Místo, kde se zdržovali, bylo oploceno a problém vymizel,“ říká Lachnit.

Sám ale dodává, že tyto drobné úpravy problém neřeší, ale jen ho přesouvají o ulici dál. Během dvacetiminutové procházky jsme potkali čtyři „spáče“. Dva dřímali na lavičce, dva v trávě.

Subutex. Zneužívaný lék zaplavil Prahu 5

  • Ani heroin, ani pervitin. Nejvíc se Prahou 5 šíří Subutex. „Tento přípravek, který je pouze na lékařský předpis, zaplavuje černý trh s narkotiky v naší městské části,“ říká radní Prahy 5 Petr Lachnit. 
  • Lék užívaný při závislosti na opioidech podle radního drogově závislí zneužívají. Pilulky, které mají pomoci překonat abstinenční příznaky po vysazení heroinu, narkomani rozpouští a píchají si je rovnou do žil. 
  • „Pokud je Subutex aplikován takto, pak se jeho uživatelům dostaví podobné stavy jako u požití drog,“ varuje Lachnit a dodává: „Pokud by Subutex nebyl předepisován, pak by podle mého názoru značně klesl počet narkomanů v­Praze 5.“
  • Radní také navrhuje, ať je pro substituční léčbu používán přípravek Suboxone. Lék s podobně znějícím názvem totiž nemá stejné účinky jako nitrožilně užívaný Subutex.

„Řešením by mohlo být, kdyby bylo v metropoli více kontaktních center, které drogově závislým poskytující služby. V Praze jsou tři. Z ­toho dvě v naší městské části,“ připomíná Zajíčková.

„Centra dělají užitečnou práci, bez nich by byla situace ještě horší. Prostřednictvím výměny stříkaček například snižují riziko šíření infekčních chorob,“ říká starostka, ihned ale dodává, že kapacita center je za hranou.

Magistrát se zřizováním center otálí

Sama na problém upozorňuje už dlouho. Například letos v únoru napsala na Facebook, že protidrogová komise hlavního města přijala usnesení, kterým doporučila Radě hlavního města, aby začala hledat místa vhodná pro další kontaktní centra. „Ledy se hnuly,“ radovala se před půl rokem starostka. Nyní je srpen a nové centrum zatím nikde nevzniklo. 

„Je pravda, že máme zprávy o tom, že magistrát vytipoval několik nebytových prostor, kde by mohl služby pro drogově závislé zřídit. V jaké fázi to ale celé je, bohužel už nevím, magistrát s námi málo komunikuje,“ stěžuje si Zajíčková.

Deník Metro se na magistrát obrátil již dříve, radní pro oblast sociální politiky a­ zdravotnictví Milena Johnová na konci července uvedla, že magistrát připravuje novou protidrogovou politiku, ve které stanoví další rozvoj sítě nízkoprahových služeb pro nejbližší roky. 

„Klíčový ale bude postoj městských částí. V tomto případě je to především na starostech a jejich ochotě domluvit se na zřizování menších center napříč Prahou,“ vysvětlila pro deník Metro Johnová.

Praha 5 ale už nechce déle čekat a na září svolala kulatý stůl protidrogových i sociálních odborníků, zástupců policie, strážníků z terénu, starostů a místostarostů z Prahy.

„Společně magistrátu předložíme seznam kroků a­ budeme požadovat jejich realizaci v co nejkratší době,“ říká Zajíčková, která se na společném postupu dohodla se starostkou Prahy 2 Janou Černochovou a starostkou jedničky Petrem Hejmou.

Narkomani mohou být nebezpeční svému okolí. Dokazuje to případ z Pardubic: 

10. května 2021

Autor: , Metro.cz
  • Nejčtenější

Opilec napadl v Praze šest lidí, vážně zranil motorkáře. Policii pomohli svědci

19. června 2024  16:46,  aktualizováno  17:38

Policie zasahovala u případu napadení šesti lidí v Praze 7 v Argentinské ulici. Vážně zraněného...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž se zastal na pražském Andělu napadané ženy, útočník ho bodl

17. června 2024  17:45,  aktualizováno  17:58

Potyčka mezi dvěma muži se strhla v pondělí odpoledne poblíž stanice metra Anděl a její přilehlé...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie řešila podezřelé kufry u stanice Můstek, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:57

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

Milovníci skútrů Vespa a Piaggio se sjeli do Prahy, byly jich stovky

22. června 2024  16:41

Prahou v sobotu odpoledne projelo několik set skútrů převážně italských značek Vespa a Piaggio....

Když osud chce, je to, říká houslař. Vlastní kolekci netradičních modelů

22. června 2024  11:44

„Já nejsem neznámý,“ předesílá pražský řezbář Ludovít Bari, který se 8. června stal novým českým...

Pamatuješ, jak jsem ti dal pěstí? Když řádí dvojtornádo Douděra a Červ

22. června 2024

Premium Hamburk (Od našich zpravodajů) Neumíte si představit, jak to vypadá, když si sednou vedle sebe a spustí. Dostat se přes ně ke...

Koželuhová je po prvním kole Czech Ladies Open v Berouně dvanáctá

21. června 2024  22:11

První kolo golfového turnaje Czech Ladies Open v Berouně zvládla z domácích hráček nejlépe Tereza...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...