Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Narkomani u Anděla škodí lidem i byznysu, radnice posílí hlídky

  10:46
Policisté v Praze 5 posílili hlídky v okolí metra Anděl v Nádražní ulici. Důvodem je stále narůstající počet narkomanů. Podle radnice Prahy 5 je důvodem přítomnost dvou center pro drogově závislé, která jsou nedaleko. Centra vinu odmítají s tím, že řadu let fungují bez problémů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Odhozené injekční stříkačky na ulici, potácející se lidé pod vlivem drog a jejich výkřiky znějící ulicemi. Okolí Anděla v poslední době připomíná obraz z filmu My děti ze stanice Zoo. I když jsou zde narkomani dlouhodobě, situace se v poslední době stále zhoršuje.

„V lokalitě Anděl od prosince minulého roku monitorujeme větší výskyt osob užívajících návykové látky,“ říká radní Prahy 5 Petr Lachnit (ANO). Na zvýšenou koncentrací těchto lidí si ve velkém stěžují na sociálních sítích i místní obyvatelé.

Na mnohé z nich například narkomani pokřikují, což zvlášť v případě rodin s dětmi budí obavy. Výjimkou nejsou ani veřejně souložící páry nebo jedinci kálející přímo na ulici.

Kromě znepříjemňování života místním lidem tento stav škodí i podnikům. Zejména restauracím, které v těchto místech provozují zahrádky a jejichž hosty narkomani obtěžují. Příkladem takového podniku je restaurace Potrefená husa.

„Mrzí nás, že v naší městské části, která se má podle našeho názoru čím chlubit a na co být pyšná, se najdou i místa, která návštěvníky k posezení na zahrádce nelákají. Takovým případem je v poslední době bohužel i naše restaurace, kterou dění v bezprostředním okolí negativně ovlivňuje,“ říká manažer značkových restaurací společnosti Pivovary Staropramen Jan Trochta.

Kromě Anděla si lidé na narkomany stěžují také v přilehlých sadech Na Skalce a v parku Mrázovka nebo v blízkosti kontaktních center pro drogově závislé.

Důvodů je vícero

Právě jejich umístění považuje vedení Prahy 5 za jeden z důvodů neutěšeného stavu. Centra uživatelům drog vyměňují jehly nebo poskytují zdravotní péči. V podstatě jsou v Praze pouze tři, přičemž dvě z nich jsou situována v Praze 5. Svá centra zde provozují organizace Progressive a Sananim

„Důvodem této kumulace není existence dvou kontaktních center, jak to stále interpretuje vedení radnice. Tato centra jsou zde již více než jedenáct let a otevřená drogová scéna takovéhoto rozsahu zde nebyla. Naše kontaktní centrum poskytuje adiktologické služby v Praze 5 deset let. Ze samé podstaty existence kontaktní centra výrazně přispívají kromě pomoci závislým ochraně veřejného zdraví. Prostřednictvím výměnných programů jehel a stříkaček výrazně snižují riziko šíření infekčních chorob, jako je hepatitida C a HIV ve většinové společnosti,“ říká ředitelka organizace Sananim Martina Richterová Těmínová.

Uživatelé drog se obecně vyskytují především na místech, kde je vyšší koncentrace lidí, jako jsou právě stanice metra. Nejenže tu lépe zapadnou do davu a mají větší šanci sehnat drogy od dealerů, ale mají zde i větší možnost něco vyžebrat.

Obyvatelé na Praze 5 si stěžují na přítomnost narkomanů na Andělu. (9.8.21)

„Situaci na Andělu a v jeho bezprostředním okolí poznamenává od listopadu minulého roku uzavřená stanice metra Na Knížecí z důvodů výměny eskalátorů a rekonstrukce vestibulu stanice,“ vysvětluje Lachnit. Stanice u Anděla je podle jeho slov kvůli tomu vytíženější a lidí je zde mnohem více.

Drogová scéna se v celé Praze proměnila zejména v důsledku pandemie. Úbytek turistů z centra do značné míry donutil narkomany najít si jiná místa, kde žebráním shánějí obživu.

Více menších center

Uzavření metra Na Knížecí a centrum bez turistů jsou pouze dočasné příčiny, které časem pominou. Podle vedení Prahy 5 i magistrátu je nutné v budoucnu otevřít více menších kontaktních center, aby se uživatelé drog po městě více rozprostřeli. 

„Aktuálně připravujeme novou protidrogovou politiku hlavního města, ve které stanovíme další rozvoj sítě nízkoprahových služeb pro nejbližší roky,“ říká radní Milena Johnová (Praha sobě). „Klíčový ale bude postoj městských částí. V tomto případě je to především na starostech a jejich ochotě domluvit se na zřizování menších center napříč Prahou, to znamená v městských částech, kde zatím žádné centrum není, ačkoli je evidentně potřeba,“ dodává Johnová.

Než se podaří vyřešit systémové příčiny, snaží se Praha 5 ve spolupráci s policií řešit alespoň následky. Státní policie v těchto místech zintenzivněla dozor a navíc sem pravidelně vyjíždí i speciální pořádková jednotka. Vedle toho u Anděla působí také kriminální policisté v civilu, kteří monitorují zdejší trh s drogami.

„Po jednání ředitele městské policie s paní starostkou byla pro oblast pěší zóny Anděl a okolí z důvodu vysoké koncentrace osob, včetně těch závadových, vyčleněna pěší hlídka, která ji ve zvýšené míře kontroluje,“ dodává mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Autor:

V pražské zoo přivítali dva nové lední medvědy

  • Nejčtenější

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

Vychytávka jako z Jamese Bonda. Řidič za jízdy měnil na autě poznávací značky

22. května 2024  14:23

Pražští policisté si na začátku května všimli vozu, které nemělo odpovídající poznávací značku a...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Plzeň - Sparta 1:2, k titulu i pohár. Finále rozhodl v nastavení Birmančevič

22. května 2024  17:14,  aktualizováno  20:03

Sparťanští fotbalisté po pěti dnech slaví další trofej. Po zisku titulu zvítězili ve finále...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Lezci přimontovali na obchodní dům Máj i druhého motýla od Černého

19. května 2024  17:06

Na fasádu obchodního domu Máj na pražské Národní třídě dělníci v neděli namontovali druhého...

Ajťáci i řemeslníci zůstávají v kurzu. Firmy se ozvaly jen třetině zájemců

26. května 2024  11:40

Slabší nábor lidí, než se obecně na trhu práce předpokládá. Podle některých personalistů na tento...

V metru ve stanici Náměstí Republiky spadl do kolejiště člověk, provoz byl zastaven

25. května 2024  22:38,  aktualizováno  23:28

„Na stanici metra B spadl do kolejiště člověk. Provoz metra je přerušen v úseku Smíchovské nádraží...

Bohemians - Pardubice 0:1, jediný gól dal z dorážky Daněk, domácí dohráli bez Puškáče

25. května 2024  19:59

Pardubičtí fotbalisté nejlíp zvládli skupinu o záchranu, v závěrečném dějství vyhráli na Bohemians...

Česká tradice fyzických trestů. Každý druhý rodič schvaluje fackování dětí

25. května 2024

Premium Maminčin nový kamarád se na mě často zlobí. Křičí, že neposlouchám. Když jsme spolu sami, často mi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...