Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Narkomani u Anděla škodí lidem i byznysu, radnice posílí hlídky

  10:46
Policisté v Praze 5 posílili hlídky v okolí metra Anděl v Nádražní ulici. Důvodem je stále narůstající počet narkomanů. Podle radnice Prahy 5 je důvodem přítomnost dvou center pro drogově závislé, která jsou nedaleko. Centra vinu odmítají s tím, že řadu let fungují bez problémů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Policie ČR

Odhozené injekční stříkačky na ulici, potácející se lidé pod vlivem drog a jejich výkřiky znějící ulicemi. Okolí Anděla v poslední době připomíná obraz z filmu My děti ze stanice Zoo. I když jsou zde narkomani dlouhodobě, situace se v poslední době stále zhoršuje.

„V lokalitě Anděl od prosince minulého roku monitorujeme větší výskyt osob užívajících návykové látky,“ říká radní Prahy 5 Petr Lachnit (ANO). Na zvýšenou koncentrací těchto lidí si ve velkém stěžují na sociálních sítích i místní obyvatelé.

Na mnohé z nich například narkomani pokřikují, což zvlášť v případě rodin s dětmi budí obavy. Výjimkou nejsou ani veřejně souložící páry nebo jedinci kálející přímo na ulici.

Kromě znepříjemňování života místním lidem tento stav škodí i podnikům. Zejména restauracím, které v těchto místech provozují zahrádky a jejichž hosty narkomani obtěžují. Příkladem takového podniku je restaurace Potrefená husa.

„Mrzí nás, že v naší městské části, která se má podle našeho názoru čím chlubit a na co být pyšná, se najdou i místa, která návštěvníky k posezení na zahrádce nelákají. Takovým případem je v poslední době bohužel i naše restaurace, kterou dění v bezprostředním okolí negativně ovlivňuje,“ říká manažer značkových restaurací společnosti Pivovary Staropramen Jan Trochta.

Kromě Anděla si lidé na narkomany stěžují také v přilehlých sadech Na Skalce a v parku Mrázovka nebo v blízkosti kontaktních center pro drogově závislé.

Důvodů je vícero

Právě jejich umístění považuje vedení Prahy 5 za jeden z důvodů neutěšeného stavu. Centra uživatelům drog vyměňují jehly nebo poskytují zdravotní péči. V podstatě jsou v Praze pouze tři, přičemž dvě z nich jsou situována v Praze 5. Svá centra zde provozují organizace Progressive a Sananim

„Důvodem této kumulace není existence dvou kontaktních center, jak to stále interpretuje vedení radnice. Tato centra jsou zde již více než jedenáct let a otevřená drogová scéna takovéhoto rozsahu zde nebyla. Naše kontaktní centrum poskytuje adiktologické služby v Praze 5 deset let. Ze samé podstaty existence kontaktní centra výrazně přispívají kromě pomoci závislým ochraně veřejného zdraví. Prostřednictvím výměnných programů jehel a stříkaček výrazně snižují riziko šíření infekčních chorob, jako je hepatitida C a HIV ve většinové společnosti,“ říká ředitelka organizace Sananim Martina Richterová Těmínová.

Uživatelé drog se obecně vyskytují především na místech, kde je vyšší koncentrace lidí, jako jsou právě stanice metra. Nejenže tu lépe zapadnou do davu a mají větší šanci sehnat drogy od dealerů, ale mají zde i větší možnost něco vyžebrat.

Obyvatelé na Praze 5 si stěžují na přítomnost narkomanů na Andělu. (9.8.21)

„Situaci na Andělu a v jeho bezprostředním okolí poznamenává od listopadu minulého roku uzavřená stanice metra Na Knížecí z důvodů výměny eskalátorů a rekonstrukce vestibulu stanice,“ vysvětluje Lachnit. Stanice u Anděla je podle jeho slov kvůli tomu vytíženější a lidí je zde mnohem více.

Drogová scéna se v celé Praze proměnila zejména v důsledku pandemie. Úbytek turistů z centra do značné míry donutil narkomany najít si jiná místa, kde žebráním shánějí obživu.

Více menších center

Uzavření metra Na Knížecí a centrum bez turistů jsou pouze dočasné příčiny, které časem pominou. Podle vedení Prahy 5 i magistrátu je nutné v budoucnu otevřít více menších kontaktních center, aby se uživatelé drog po městě více rozprostřeli. 

„Aktuálně připravujeme novou protidrogovou politiku hlavního města, ve které stanovíme další rozvoj sítě nízkoprahových služeb pro nejbližší roky,“ říká radní Milena Johnová (Praha sobě). „Klíčový ale bude postoj městských částí. V tomto případě je to především na starostech a jejich ochotě domluvit se na zřizování menších center napříč Prahou, to znamená v městských částech, kde zatím žádné centrum není, ačkoli je evidentně potřeba,“ dodává Johnová.

Než se podaří vyřešit systémové příčiny, snaží se Praha 5 ve spolupráci s policií řešit alespoň následky. Státní policie v těchto místech zintenzivněla dozor a navíc sem pravidelně vyjíždí i speciální pořádková jednotka. Vedle toho u Anděla působí také kriminální policisté v civilu, kteří monitorují zdejší trh s drogami.

„Po jednání ředitele městské policie s paní starostkou byla pro oblast pěší zóny Anděl a okolí z důvodu vysoké koncentrace osob, včetně těch závadových, vyčleněna pěší hlídka, která ji ve zvýšené míře kontroluje,“ dodává mluvčí městské policie Irena Seifertová.

Autor:

Rodinný dluh nebudu platit z kampaně, říká kandidátka na Hrad Rohanová

  • Nejčtenější

V Čakovicích vraždil jeden z rodičů, pak zastřelil dvouletého syna a sebe

Sobotní nález tří mrtvých v Čakovicích souvisel s rodinnou tragédií. Policisté nyní upřesnili, že se jedná o...

Pod vlak metra spadl kus stropu. Linka B ve špičce nejela, autobusy nestíhaly

Linku B pražského metra vyřadila v ranní špičce na víc než hodinu technická závada. Ve stanici Smíchovské nádraží spadl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve skladu potravin našla veterinární správa mražené larvy bource morušového

Veterinární inspektoři našli při kontrole skladu potravin na pražském Žižkově 6,5 kilogramu zmrazených larev bource...

Nehoda na D5, zpožděné lety i autobusy. Sníh zkomplikoval dopravu

Silnice pokryl první prosincový sníh, který způsobil komplikace v dopravě. Nehoda čtyř osobních aut uzavřela na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový rychlovlak TGV dorazil do Česka, ve Francii má začít jezdit za dva roky

Nový rychlovlak TGV ráno přejel česko-rakouské hranice a dopoledne dorazil do Českých Budějovic. Odtud jel dál do Prahy...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Lítačka se opět sama prodlouží, vyšší ceny jízdného Pražanům zatím nehrozí

Cestující pražskou městskou hromadnou dopravou nebudou muset ani příští rok vážit cestu do Škodova paláce. Žádné...

Řád bílého lva slaví 100 let, Hrad zve na prohlídku českých vyznamenání

Pražský hrad zve na den otevřených dveří do nedávno otevřeného Muzea Řádu bílého lva. Pražané a návštěvníci metropole...

Od developerů dokážeme vyjednat více než město, říká starosta Prahy 19

Městská část Praha 19 má starostu, který je ve své funkci ze všech šéfů radnic v metropoli nejdéle. Pavel Žďárský má...

Ukrajině může pomoci „Stalone“. Elektrárna od ČVUT, co se vejde do kontejneru

Premium Rusové cíleně útočí na ukrajinskou klíčovou infrastrukturu, především na teplárny a elektrárny. Ukrajincům může v této...

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...