Kvůli opravě břehu klesla hladina vody asi o jeden a půl metru. "Přijelo okolo třiceti dobrovolníků, pomáhaly i děti z okolních základních škol," uvedl Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody ve Vlašimi.
Ochránci přírody zmapovali zhruba desetikilometrový úsek mezi obcemi Roztoky a Libčice nad Vltavou, kde se záchranná akce prováděla. Pod jezem u Klecan našli přitom velmi vzácnou rybu.
"Jmenuje se vranka obecná. Tahle ryba žije v horských potocích a pstruhových vodách. Přežije jen v těch nejčistších tocích, je to doslova indikátor čisté vody," řekl Stýblo. Vranka obecná je uvedena na červeném seznamu ohrožených druhů a je celoročně chráněná. "Pod jezem jsme našli celou populaci vranky," dodal Stýblo.
Do záchrany škeblí se zapojili i žáci ze základních škol v Roztokách a v Libčicích nad Vltavou. "Vyrazily tam tři třídy. Asi pětasedmdesát dětí dostalo kyblíčky a pustily se do práce," uvedla hospodářka školy Karolína Šulcová. Škola se prý díky ředitelce do akcí zapojuje často. "Když jde o dobrou věc, rádi se určitě připojíme i v budoucnu," dodala Šulcová.
Koncem května přemístilo padesát dobrovolníků u Vraného nad Vltavou dvacet tisíc škeblí. "Podařilo se nám tenkrát zachránit velmi vzácného a kriticky ohroženého mlže velevruba malířského," uzavřel Stýblo. Těchto mlžů našli dobrovolníci na jaře několik tisíc.