Clam-Gallasův palác se po čtyřech letech oprav otevře veřejnosti

  7:07
Od roku 2018 vídali Pražané úchvatný barokní palác na Mariánském náměstí zakrytý kvůli probíhající rekonstrukci. Město se rozhodlo Clam-Gallasův palác opravit poté, co se odsud přestěhoval Archiv hlavního města Prahy. Nyní už se stavební práce blíží ke konci a palác spolu se svou novou podobou dostane i nové poslání.
Rekonstrukce budovy Clam-Gallasova paláce v Praze je po čtyřech letech skoro u...

Rekonstrukce budovy Clam-Gallasova paláce v Praze je po čtyřech letech skoro u konce. (8. března 2022) | foto: ČTK

„Věříme, že by se palác mohl stát význačným střediskem pražského baroka. Palác bude otevřen nejen do Husovy ulice, ale také do Mariánského náměstí,“ říká ředitelka Muzea hlavního města Prahy Zuzana Strnadová.

Muzeum zde plánuje vytvořit palácovou expozici, věnovanou rezidenci a způsobu života v ní. Podle Strnadové vlastní Praha několik desítek barokních paláců, ale v žádném neexistuje podobná expozice.

„V rámci výstavy pražského baroka bychom mohli představit naše cenné sbírky, ať již umělecké, či uměleckého řemesla. Máme cennou barokní malbu i plastiku. Zaměřit bychom se chtěli i na barokní divadlo, hudbu a na taneční vystoupení,“ dodává Strnadová.

Podle pražské radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha sobě) by návštěvníci měli mít možnost palác navštívit už v rámci letošní letní sezony. Rekonstrukce, která vyšla přibližně na 460 milionů bez DPH, zahrnuje novou fasádu, výměnu podlah nebo restaurování ozdob na stěnách, které byly v době působení městského archivu zakryté regály, a nikdo o ně proto nepečoval.

Restaurátoři také během oprav učinili význačný objev, tím jsou tři fresky na hlavním schodišti. „Fresky jsme nalezli pod nánosy barvy, jelikož stěny schodiště byly původně kompletně a jednobarevně zamalované,“ vysvětluje vedoucí provozního oddělení magistrátu Lukáš Stránský.

Nejistý je ještě stále osud nedokončeného divadla, které se mělo nacházet na půdě paláce. Jan Václav Gallas, vévoda z Lucery a místodržící a místokrál Neapolský, který si pro sebe nechal barokní palác postavit, zde zamýšlel rozsáhlou scénu. Po jeho smrti z této myšlenky sešlo a následně půdu místní služebnictvo využívalo pro skladování slámy nebo krmiva. 

Tento materiál museli nahoru vyzdvihnout pomocí jeřábu, jelikož je půda velmi špatně přístupná. Z toho důvodu zůstává otázka, zda prázdný prostor na půdě nyní najde nějaké využití, protože by jen těžko mohl mít bezbariérový přístup, a problém je zde i se zřízením evakuačních východů.

Mecenáši umění

Šlechtický rod Gallasů, později Clam-Gallasů, patřil k významným mecenášům umění. Členové rodu stáli například u vzniku Společnosti vlasteneckých přátel umění nebo Vlasteneckého muzea v Čechách.

„V Nosticově divadle, jak se v 18. století nazývalo Stavovské divadlo, měl rod dokonce vlastní lóži a následně byli jakožto zástupci stavů jedni z těch, kteří od Nostice divadlo odkoupili,“ vysvětluje muzikolog a hudební publicista Marc Niubó.

Gallasové zároveň finančně podporovali řadu umělců, z těch nejznámějších lze uvést například Ludwiga von Beethovena nebo Wolfganga Amadea Mozarta, který choval ve velké oblibě i samotnou Prahu.

„Plánujeme, že část nové expozice bude zasvěcená právě Mozartovi a bude popisovat, kdy a kde všude v Praze byl a co zde činil, aby to návštěvníci měli přehledně na jednom místě,“ předestírá Niubó.

Mí Pražané mi rozumějí

Geniální rakouský hudební skladatel navštívil Prahu celkem pětkrát. Poprvé sem zavítal v roce 1787, aby osobně dirigoval svou operu Figarova svatba v Nosticově divadle. Tu předtím naprosto nedocenili vídeňští diváci. Naproti tomu ze strany českých posluchačů sklidila ohromný úspěch. „Mí Pražané mi rozumějí,“ okomentoval prý tehdy Mozart přijetí svého díla.

Ve světle toho se rozhodl složit novou operu, a to přímo pro Prahu. Dona Giovanniho si proto ještě tentýž rok mohli Pražané poslechnout dříve než Vídeňané. „V Praze je Mozart nejvíce spojován právě se Stavovským divadlem, kde měl dvě pražské premiéry, a to opery Don Giovanni a La clemenza di Tito,“ dodává Niobó.

Clam-Gallasův palác

Mohutný palác, který se nachází na rohu Husovy ulice a Mariánského náměstí, je ukázkou čistě vídeňské palácové barokní stavby. Strategicky se nachází u Královské cesty, tedy na křižovatce středověké spojnice Pražského hradu s centrem Starého Města. Stavba nového sídla neapolského místokrále Jana Václava Gallase započala v roce 1713. Původně na tomto místě stál menší palác a několik měšťanských domů. Výstavby se ujal Jan Dominik Canevalle podle plánů císařského dvorního architekta z Vídně Jana Bernarda Fischera z Erlachu. Podoba budovy je inspirována antickou mytologií.

Autor:

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

  • Nejčtenější

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Nefungují brzdy! Expolitička s matkou a psem jen o vlásek unikly z hořícího auta

15. června 2024  15:14

Velké štěstí v neštěstí zažila spolu se svou matkou bývalá místostarostka Tábora Michaela Petrová....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Náklaďák v tunelu Blanka naboural v koloně jedenáct aut, na odpoledne ho uzavřel

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  19:14

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

Vlak v Milovicích prorazil zarážedlo, při dojezdu k nástupišti vykolejil

9. června 2024  18:06,  aktualizováno  20:05

V Milovicích na Nymbursku odpoledne vykolejil při dojezdu k nástupišti jednou nápravou osobní vlak....

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Triko dolů a piknik přímo na pietním území v Lidicích. Doba hlupáků, zlobí se Stehlík

12. června 2024  13:11

„Tričko pěkně dolů, svačinky s sebou a šup uspořádat si piknik přímo na pietní území.“ Tak reagoval...

GLOSA: Praha v populistickém boji s SUV nacení parkování podle velikosti auta

17. června 2024

Parkování v hlavním městě začíná být velký problém a zdá se, že zastupitelé Prahy se jej rozhodli...

Na dálnici D5 u Loděnice zemřel po srážce s nákladním autem motorkář

16. června 2024  12:33

Na dálnici D5 u Loděnice na Berounsku ve směru na Prahu v neděli dopoledne zemřel po srážce s...

Šancí pro Prahu jsou cizinci. Obyvatel by bez migrace ubývalo o tisíc ročně

16. června 2024  11:02

Omlazují populaci metropole, pracují na pozicích, kam se „domácí“ neženou. Bez nich by počet...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...