Ožívají plány udělat z Křivoklátska národní park, lidé v tom vidí omezení

  10:54
Jako by se vrátili o několik let nazpět. Tak si musejí připadat lidé na Křivoklátsku poté, co se středočeští zastupitelé rozhodli podpořit vznik Národního parku (NP) Křivoklátsko. Stalo se tak po relativně dlouhém období, kdy myšlenky na „povýšení“ stávající Chráněné krajinné oblasti (CHKO) téměř utichly.
Podzimní Křivoklátsko

Podzimní Křivoklátsko | foto:  Michal Šula, MAFRA

Téma naposledy výrazněji otevřel tehdejší hejtman Miloš Petera (ČSSD) kolem roku 2014. Tehdy se plán snažil prosadit v tandemu se svým náměstkem pro životní prostředí Markem Semerádem.

Tentokrát přichází iniciativa z opačné strany politického spektra. Staronový nápad vynesl do popředí krajský zastupitel za ODS Dan Jiránek. A zatím je ve své snaze úspěšný, sítem zastupitelů záměr prošel. I proto Jiránek vidí jako reálné zřízení NP Křivoklátsko v roce 2023.

„Z rozhodnutí zastupitelů mám opravdu radost, jde totiž o důležitý krok, který by mohl přispět nejen k ochraně přírody, ale také k rozvoji území kraje,“ uvedla radní pro životní prostředí a zemědělství Jana Skopalíková (Piráti).

Opačné emoce jsou patrné na Křivoklátsku. Přestože kraj zatím hovoří pouze o záměru, v tamních obcích zpozorněli. Především pak v Karlově Vsi, která je jediným trvale obývaným místem na území plánovaného parku.

„Cítím to velmi podivně, protože se opět jedná o nás bez nás. Obce by o něčem takovém měly vědět dříve, než se o tom začne uvažovat. Víme to jenom díky médiím. Je to sice pouze záměr, ale už schválený,“ říká starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová.

V tomto ohledu je hejtmanství pozadu, k dialogu s místními se totiž teprve chystá. „Samozřejmě bych chtěla ujistit občany i organizace v dotčené oblasti, že o záměru s nimi budeme otevřeně diskutovat,“ upozornila Jana Skopalíková bezprostředně po odsouhlasení záměru zastupitelstvem.

Národní park Křivoklátsko?

  • Myšlenka vyhlásit na Křivoklátsku národní park sahá do 70. let 20. století. S jistým oživením snah přišly vládní kabinety koncem 90. let.
  • Později se o prosazení parku pokoušel například hejtman Miloš Petera.
  • Současný návrh předpokládá NP o rozloze 102 km², což je méně než pětina území současné CHKO.
  • Na tomto území jsou nyní tři národní přírodní rezervace, osm přírodních rezervací a na 97 % území se nachází Ptačí oblast Křivoklátsko. Jedinou obcí v národním parku by byla Karlova Ves.

Více podkladů by podle svých slov potřeboval také Lukáš Kocman, starosta Bělče na Křivoklátsku.

„Nemám žádné informace. Upřímně, kdyby se to opět neotevřelo, nikdo si na park možná ani nevzpomene,“ domnívá se Lukáš Kocman s tím, že lidé se obávají hlavně zákazů vstupu do lesa.

Skutečnost, že by nemohli na houby či na dříví tak jako nyní, zmiňují i další obyvatelé. „Po pandemii jsou lidé z opatření a zákazů natolik unavení, že už by další omezení nechtěli tolerovat,“ podotýká Kohoutová.

Další, kdo se staví proti, jsou myslivci a lesníci. „Jsem zdrcený, když vidím snahy zadupat naši celoživotní práci do země. Otevírá se tak celá anabáze, která se táhne řadu let,“ míní ředitel obecně prospěšné společnosti Lesnický park Křivoklátsko Miroslav Pecha mladší.

O parku by musel vyjít zákon

Křivoklátsko si národní park zaslouží, zní naopak motto propagačního letáku Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK). Ochránci zároveň tvrdí, že kromě I. zón parku by lidé do lesa směli, a problém nemá být ani sběr plodů.

„Vyhlášení národního parku umožní zachovat unikátní přírodní fenomén a zajistí kvalitativně lepší možnosti péče o přírodu. Zároveň je to příležitost k zajištění udržitelného rozvoje cestovního ruchu v okolních obcích a k lepší propagaci přírodního dědictví,“ argumentuje pro zřízení Karel Bendl (ODS), středočeský zastupitel a předseda krajského výboru pro životní prostředí a zemědělství .

Navzdory kladnému stanovisku hejtmanství musí být vyhlášení národního parku dané zákonem. Jeho přípravu má na starosti ministerstvo životního prostředí, poté bude na řadě Poslanecká sněmovna. Středočeský kraj může proces podpořit deklarací zájmu, jak nyní učinil. Do příprav by se měly zapojit také všechny samosprávy, jichž se plán týká. A na jejich argumenty by měly vyšší instituce brát zřetel.

Plány na vyhlášení národního parku byly už dříve terčem kritiky obyvatel z okolí křivoklátských lesů. Petici proti jeho vzniku podepsalo bezmála 14 tisíc lidí. Že by se opět mohl zvednout podobný odpor, nevylučuje ani starostka Karlovy Vsi. Nicméně zatím je spíše zvědavá na vývoj situace. „Budeme vyčkávat, až nás někdo osloví. Zřejmě se sejdeme s kolegy starosty z okolí,“ předpokládá Iveta Kohoutová.

Zrekonstruovaný Máj otevírá. Zábava je tu na prvním místě

  • Nejčtenější

Opilec napadl v Praze šest lidí, vážně zranil motorkáře. Policii pomohli svědci

19. června 2024  16:46,  aktualizováno  17:38

Policie zasahovala u případu napadení šesti lidí v Praze 7 v Argentinské ulici. Vážně zraněného...

Muž se zastal na pražském Andělu napadané ženy, útočník ho bodl

17. června 2024  17:45,  aktualizováno  17:58

Potyčka mezi dvěma muži se strhla v pondělí odpoledne poblíž stanice metra Anděl a její přilehlé...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie řešila podezřelé kufry u stanice Můstek, centrem nejezdily dvě linky metra

18. června 2024  13:53,  aktualizováno  14:57

V úterý odpoledne policie uzavřela část Václavského náměstí kvůli nálezu podezřelých zavazadel....

Ze sanitky v Praze vyskočila za jízdy pacientka. Na místě zemřela

23. června 2024  10:48

V Praze vyskočila pacientka ze sanitky. Incident se stal v neděli kolem 8. hodiny. Podle mluvčího...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zasekaná stejně jako dřív, stěžují si řidiči na úpravu křižovatky za miliony

21. června 2024  13:30

Je to jedna z nejvytíženějších křižovatek ve středních Čechách. Spojuje velkou průmyslovou zónu,...

Střet s osobákem u Říčan skončil pro motorkáře tragicky, přišel o nohu

24. června 2024  12:25

Vážné zranění utrpěl v neděli při nehodě motorkář u Všechrom v okrese Praha-východ. Srážka s...

„Motiv obkladů z metra nesmíte na Lítačce použít.“ Dědicové hrozí soudem

24. června 2024  10:49,  aktualizováno  11:55

Dědicové architekta Jaroslava Otruby, který navrhl známé obklady z pražského metra, žádají...

Muži, který napadl v Praze na benzince šest lidí, hrozí 12 let. Je ve vazbě

24. června 2024  11:47

Agresor, který podle policie minulý týden napadl šest lidí na čerpací stanici v Argentinské ulici v...

Z gruzínského kotle do pražské polévkárny. Jak duklák fandil vlasti

24. června 2024  8:30

Bylo mu asi deset. Chlapec ze sídliště v Tbilisi. Skoro každý večer se vracel se zaprášenými koleny...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...