Ministr kultury pošle na stavbu Západočeské galerie téměř půl miliardy

  9:40aktualizováno  9:40
Letitý záměr postavit novou budovu Západočeské galerie v Plzni má zřejmě konečně šanci. Téměř miliardový projekt podpořil ministr kultury a slíbil, že na moderní komplex v lokalitě U Zvonu pošle 480 milionů korun. Zbytek částky dodá Plzeňský kraj, který je zřizovatelem instituce.

Ministr kultury přislíbil téměř půl miliardy korun na novou budovu Západočeské galerie v Plzni. | foto: Západočeská galerie

Už před deseti lety krajští zastupitelé schválili výslednou podobu objektu, která vzešla z architektonické soutěže. Nicméně plán šel nakonec kvůli nedostatku peněz k ledu.

Náměstkyně hejtmana pro oblast ekonomiky, investic a majetku Marcela Krejsová tvrdí, že záležitost je teď na dobré cestě. „Náš projekt je podle  ministra jednou z nejlépe připravených staveb v České republice. Řekl, že akci určitě zařadí do rozpočtu ministerstva kultury, a to ve třech splátkách,“ uvedla.

Doplnila, že jako potvrzení ústní dohody obdrží ještě dopis. Ministr kultury Antonín Staněk se zároveň chystá v brzké době Plzeň navštívit.

Sumu ve výši 480 milionů korun by hejtmanství mělo dostat postupně v následujících třech letech. „Do dubnové krajské rady chci předložit návrh na dokončení projektové dokumentace. Ta je nutná k vypsání výběrového řízení na dodavatele, což plánujeme na příští rok,“ konstatovala Krejsová.

Zbytek částky vyčlení kraj ze svého rozpočtu. Pokud vše dobře půjde, kopnout do země by se mohlo na podzim 2020. Hotovo by mohlo být o čtyři roky později.

Podle ředitele galerie Romana Musila už je vydané územní rozhodnutí a stavební povolení. Vytipovaný pozemek U Zvonu je zasíťovaný.

Fotogalerie

„Jsme kompletně připraveni. Nová budova je skutečně velmi důležitá. Nejenom kvůli tomu, abychom konečně představili naše skvělé sbírky veřejnosti, ale také kvůli neudržitelnému stavu depozitáře,“ zdůraznil.

Většina exponátů, jejichž hodnota přesahuje miliardu korun, není trvale vystavena, nýbrž umístěna v nevyhovujících podmínkách.

„Kapacita depozitáře, ve kterém máme uloženy kresby, grafiky, malby, plastiky, objekty nebo fotografie, nestačí. Věci už nemáme skoro kam dát. Jedná se o původně středověké prostory s tlustými stěnami, úzkými schodišti, které mají patro bez výtahu. Zázemí pro předávání uměleckých děl je nedůstojné,“ dodal Musil.

Západočeská galerie v Plzni, do níž ročně zavítá více než třicet tisíc návštěvníků, totiž vlastní druhou nejcennější sbírku meziválečné moderny v tuzemsku.

Zastoupeny jsou kousky od Emila Filly, Bohumila Kubišty, Václava Špály, Josefa Čapka či Jana Zrzavého.

K opravdovým skvostům patří například Kubištova malba Vzkříšení Lazara. Velmi vzácné je i ranější dílo - triptych Jaro od Jana Preislera, jenž vznikl v roce 1900.

Moderní komplex poskytne kromě tolik potřebného depozitáře samozřejmě stálou expozici i prostory pro krátkodobé výstavy. Počítá se též s vytvořením kabinetu věnovaného plzeňskému rodákovi, slavnému malíři a designérovi Ladislavu Sutnarovi. Přesune se sem kolekce jeho ženských aktů Venuší, která je zatím uschovaná na Západočeské univerzitě v Plzni.

V galerii vznikne multifunkční sál pro doprovodné akce a výtvarný ateliér, který poslouží vzdělávacím akcím a workshopům.

„Studenti vyšších ročníků umělecké fakulty by tady mohli vést některé dílny,“ nastiňuje ředitel.

Součástí návrhu je kavárna, knihkupectví s odbornou literaturou a kanceláře.

Po přestěhování do nového by galerie zřejmě opustila Masné krámy. Naopak výstavní síň „13“ si ponechá stejně jako unikátní Semlerovu rezidenci na Klatovské třídě 110.

Semlerova rezidence na Klatovské třídě 110 v Plzni

  • Nejčtenější

Limberskému jsem půjčoval na hazard, tvrdí obžalovaný z oklamání fotbalistů

Dvě ikony plzeňského fotbalu, David Limberský a Vladimír Darida, se staly obětí milionových podvodů. Podle obžaloby...

Nejsem gambler. I kdybych hrál, nepůjčoval bych si, hájí se Limberský

Před plzeňským krajským soudem vypovídal fotbalista David Limberský, kterého podle spisu obchodník s luxusními vozy...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Psychiatr si chtěl pojistit adopci dítěte, ženě zkusil vyvolat předčasný porod

Státní zástupce podal obžalobu na psychiatra z Tachovska kvůli pokusu o těžké ublížení na zdraví. Podle zjištění MF...

Kometa si poradila s Plzní, Gulašova rekordní střelecká série skončila

Deset zápasů se vstřeleným gólem. Na této hodnotě se zastavila rekordní série útočníka Milana Gulaše. Hokejisté Komety...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Odvážných, kteří podepsali Chartu 77, bylo v Plzeňském kraji málo

Před listopadem 1989 nebylo v západních Čechách mnoho lidí, kteří podepsali Chartu 77. Pamětníci odhadují, že v Plzni...

Vlaky z Prahy na západ Čech zrychlí, přibudou nové přímé spoje

Od poloviny prosince přibude vlaků na tratích mezi Prahou a západem Čech. Podle Českých drah se spoje také zrychlí,...

Po přepadení benzinky lupič ujížděl policii, naboural do svodidel

Neslavně dopadlo pro čtyřiadvacetiletého lupiče přepadení benzinové pumpy na severním Plzeňsku. Na útěku naboural autem...

Ubodal muže. Přiznal se policistům mezi řečí, když řešili rozbité okno

Kvůli rozbití okna v zemědělské budově na Rokycansku loni v říjnu zajistili policisté 29letého Tomáše D. Ten se pak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz