Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bezvýsledné pátrání po osmileté Julii: rojnici vedla matka dívky

  23:10aktualizováno  11. října 20:32
Od nedělního večera pátrají záchranáři z Čech i Německa po osmiletém německém děvčátku, které se v neděli ztratilo v okolí vrchu Čerchova na Domažlicku. Do pátrání se zapojily záchranné týmy hasičů, policistů, celkem kolem 200 lidí. Na Čerchově, který je nejvyšším vrcholem Českého lesa, klesly v noci teploty k minus sedmi stupňům Celsia.

Pátrací akce na obou stranách hranice začala v neděli navečer a nyní bude pokračovat už druhou noc. Hasiči, policisté a další lidé, kteří jsou do akce zapojení, v pondělí odpoledne vytvořili zhruba 800 metrů dlouhou hustou rojnici a důkladně procházejí znovu území v okolí Malinové hory, kde se dívka ztratila, řekla policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Policie neuvádí počty lidí, kteří se do pátrání zapojili, původně mluvili o 200 lidech na české i německé straně hranice. Zasahující policisté se večer vystřídají a budou dál dívku hledat i v noci, uvedla mluvčí.

Děvčátko hledají záchranné týmy policistů z pořádkové, dopravní policie, ze zásahové i pořádkové jednotky, studenti z policejní školy, profesionální i dobrovolní hasiči. Na pomoc přijeli i s technikou pracovníci ze šumavského národního parku a lesníci Městských lesů Domažlice, kteří mají zkušenosti s pohybem v zalesněné krajině.

Do hledání se zapojily české i německé vrtulníky, na místě jsou čeští i němečtí kynologové se služebními psy. Na místo vyrazil také Czech SARS team. Z Německa se přidalo několik hlídek bavorské zemské policie, dva bavorské policejní vrtulníky a okolo stovky bavorských hasičů. 

Kromě rozsáhlé pátrací akce policie na české i bavorské straně prověřuje i další verze, řekla odpoledne bez dalších podrobností Ladmanová.

Na místě byli také příbuzní děvčete, aby přímo v terénu ukázali, ve kterých místech se ztratilo. 

„Přes veškeré úsilí se bohužel nepodařilo do současné doby dívku nalézt, pátrání probíhalo celou noc. Ráno se vyměnili lidé, kteří jsou do něj zapojeni a pokračujeme se stejnou intenzitou dále,“ řekla v ranních hodinách policejní mluvčí Veronika Hokrová. 

„S negativním výsledkem jsme propátrali trasu, na které se měla rodina s dívkou pohybovat a v současné době se stanoví další perimetr pro pátrací akci. I nadále spolupracujeme s kolegy ze Spolkové republiky Německo a pomáhá nám i řada hasičů,“ uvedla Burešová.

Holčička se ztratila při nedělním rodinném výletě, na kterém byla s rodiči a sourozenci. Jmenuje se Julie, měří 120 až 130 cm a má blonďaté vlasy. Na sobě by měla mít modrou bundu, rifle a červené boty. Školačku se nepodařilo najít ani během pondělního dopoledne. V terénu je od rána nasazeno více než 200 lidí a pátrání stále pokračuje.

Podle informací na německých zpravodajských webech pochází rodina dívky z Berlína a na Čerchově byli na výletě se synem, dcerou a synovcem. Děti se při hře vzdálily od rodičů, ti poté zburcovali záchranné složky. Oba chlapce se podařilo najít, holčičku zatím nikoliv.

„Skupiny prohledávají okolí Čerchova. Policisté chodí vedle sebe a různými směry. Terén je hodně lesnatý. Kromě policistů, kynologů, dopravních policistů a dalších nám pomáhají také místní hajní, kteří lokalitu perfektně znají,“ informovala v pondělí odpoledne policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Později policisté informovali, že se s matkou vrátili na místo, kde se s dívkou viděla naposledy, aby určili další trasy pro pátrání. Vytvořili 750 metrů širokou rojnici.

Kromě záchranných složek pátrají také pracovníci Národního parku (NP) Šumava. „Pomáhá devět lidí. Poskytli jsme i techniku včetně čtyřkolek a automobilů,“ potvrdil Jan Dvořák z NP Šumava. Na místo vyrazil také Czech SARS team.

Jedna ze skupin, kterou tvořilo 21 studentů policejní školy a 5 instruktorů, se s negativním výsledkem vrátila na základnu na Čerchově zhruba po třech hodinách.

„Odchodili jsme zhruba čtyři kilometry, měli jsme mezi sebou rozestupy pět až sedm metrů, někde dokonce méně. Pořád jsme dbali na to, abychom se vzájemně viděli a žádné místo nevynechali. Byl to poměrně složitý terén. Důkladně jsme prohledávali nejen zem, ale dívali se i vzhůru,“ popsal jeden z instruktorů.

Policistům se okamžitě po začátku pátrání v neděli začalo ozývat i spousta dobrovolníků, kteří by se chtěli do pátrání po pohřešované dívce zapojit.

„Moc děkujeme za zájem a iniciativu, nicméně v současné době máme v terénu dostatečný počet sil i prostředků a s ohledem na bezpečnost a zdraví ostatních, kteří by se do pátrací akce chtěli zapojit, bychom uvítali, aby tak v tuto chvíli raději nečinili,“ doplnila informace v neděli v noci krajská policejní mluvčí Burešová. Dobrovolníků podle policie není potřeba ani v pondělí.

Čerchov, nejvyšší vrchol Českého lesa, je přibližně 12 kilometrů jihozápadně od Domažlic, nedaleko městyse Klenčí pod Čerchovem či obce Capartice a asi dva kilometry od hranic s Německem. Okolí je lesnaté.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ostuda českého fotbalu. Pohár končil bitkou fanoušků, zasáhli těžkooděnci

22. května 2024  20:41,  aktualizováno  22:54

Místo vítězného křepčení s pohárem hromadná bitka fanoušků. Ostuda, ze které se bude český fotbal...

V celém Česku hrozí silné bouřky, meteorologové varují před větrem a kroupami

26. května 2024  10:54,  aktualizováno  17:59

Silné bouřky budou v Česku až do nedělního večera. Odpoledne bouřilo například u Prahy nebo v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Plzeň - Sparta 1:2, k titulu i pohár. Finále rozhodl v nastavení Birmančevič

22. května 2024  17:14,  aktualizováno  20:03

Sparťanští fotbalisté po pěti dnech slaví další trofej. Po zisku titulu zvítězili ve finále...

Na Česko udeřily silné bouřky, meteorologové vydali varování před kroupami

25. května 2024  14:36,  aktualizováno  16:47

Šumavu a jižní část Plzeňského kraje zasáhly v sobotu kolem poledne silné srážky. Kvůli dešti...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V pátek hrozí silné bouřky a přívalové deště. Napršet může až 30 milimetrů

23. května 2024  10:56

V pátek se budou na většině území lokálně vytvářet bouřky s přívalovými srážkami. Za krátký čas...

Sparta - Plzeň 1:1, domácí v zábavném zápase vedli, po pauze vyrovnal Chorý

26. května 2024  18:02

Sparťanští fotbalisté mistrovskou sezonu zakončili remízou. Stejně jako loni v posledním dějství...

V celém Česku hrozí silné bouřky, meteorologové varují před větrem a kroupami

26. května 2024  10:54,  aktualizováno  17:59

Silné bouřky budou v Česku až do nedělního večera. Odpoledne bouřilo například u Prahy nebo v...

Občas jsou příběhy dětí docela složité, přiznává držitelka ocenění

26. května 2024  9:19

Zhruba deset let se Michaela Šafránková věnuje práci s dětmi z rodin v těžké sociální situaci....

Na Česko udeřily silné bouřky, meteorologové vydali varování před kroupami

25. května 2024  14:36,  aktualizováno  16:47

Šumavu a jižní část Plzeňského kraje zasáhly v sobotu kolem poledne silné srážky. Kvůli dešti...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...