Nový papež může na lidi hodně zapůsobit, míní plzeňský biskup

  17:11aktualizováno  17:11
Skromný a otevřený, takový je podle plzeňského biskupa Františka Radkovského nový papež František pocházející z Argentiny. Biskup předpokládá, že papež bude spolupracovat i s laickou veřejností a mohl by také pomoci oživit unavenou Evropu.

Plzeňský biskup František Radkovský míní, že nový papež je člověk otevřený a skromný a bude spolupracovat i s laiky, jak je v Jižní Americe zvykem. Právě tak by mohl Evropany oslovit. | foto: Pavel NěmečekMF DNES

Biskup Radkovský je rád, že se papežem stal jezuita. "Je to vzdělaná a zformovaná osobnost," říká Radkovský.

Zamlouvá se mu i to, že si papež zvolil jméno podle Františka z Assisi. "To byl člověk chudoby a pokory. A to také z nového papeže vyzařuje. Měl po svém zvolení poměrně civilní projev, byl pokojný, klidný, přál dobrý večer, dobrou noc..." říká Radkovský.

Za pozoruhodný moment z nástupu nové hlavy církve označil skutečnost, že papež požádal ostatní, aby se za něho pomodlili dřív, než on dá jako papež požehnání.

"To znamená, že nejprve on sám poprosil o požehnání. V tom byla velká síla. Je to sympatické a velké znamení. Dal tím jasně najevo, že se necítí být jako suverén a nad ostatními, ale že se cítí být mezi ostatními jako součást Božího lidu. To je moc důležité," pochvaluje si František Radkovský.

Upozornil, že o skromnosti nového papeže svědčí i řada dalších chvil, které se odehrály po jeho nástupu. "Když byl zvolen, přijímal slib věrnosti od kardinálů. Připravili proto pro něho jakýsi trůn, ale on si na něj nesedl a přijímal duchovní, jak za ním přicházeli. Prostě se nechce nijak povyšovat nad jiné, což je u něho velice výrazný rys. Já z toho mám velice dobrý pocit," uvedl Radkovský.

Biskup souhlasí s názorem některých duchovních, že by papež pocházející z jihoamerické Argentiny mohl pomoci oživit unavenou Evropu.

papež František

Papež František I.

"Ale uvidíme, jestli si Evropa dá říct, jestli už církev neodepsala. Předpokládám, že papež bude otevřený a bude spolupracovat s laiky, jak je v Jižní Americe zvykem, což může hodně na lidi působit. Jak na to Evropa bude reagovat, nevím, ale myslím, že impulsy a znamení ze strany papeže budou dost jasné," sdělil František Radkovský.

Připustil, že se zamýšlel nad tím, že nový papež se ujímá funkce až v 76 letech, tedy ve stejném věku, v jakém se papežem stal jeho předchůdce.

"Ale ono se nic neděje. Když začínal Jan XXIII., bylo mu šestasedmdesát a jak dokázal změnit církev. Myslím, že František I. je člověk, který nemá ambice na dlouhá léta a ví, že moc času nemá. Bude chtít brzy stihnout, co se dá," konstatoval plzeňský biskup.

Nejčtenější

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Ztište hudbu, vyzval partu muž. Po útoku náctiletého má trvalé následky

Ilustrační snímek

Policisté vypátrali sedmnáctiletého mladíka, který začátkem roku v jedné z plzeňských ulic zaútočil na kolemjdoucího...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí fotbalisté vědí, že z českých...

Spolujezdec umíral, on sháněl pomoc pro psa. Řidič dostal šest let vězení

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni poslal na šest a půl roku do vězení s ostrahou Alexandra Černého, který loni pod vlivem alkoholu a...

Fotbalové Česko vykročilo do evropského suterénu. Lepší je i Andorra

Hráči Plzně po ztraceném postupu.

Teď to mrzí. Štve. Ale bohužel bude hůř, protože pohárový koeficient, ze kterého těžil český fotbal, padá ke dnu. Měly...

Další z rubriky

Fanoušci z Belgie řádili v ulicích Plzně, světlice pronesli i na stadion

Fanoušci belgického Royal Antverpy během pochodu Plzní házeli světlice a...

Fotbalová odveta 3. předkola Evropské ligy mezi plzeňskou Viktorií a celkem Royal Antverpy se neobešla bez výtržností....

Pandí uprchlík je po dvanáctidenním pobytu mimo zoo v perfektní kondici

Sameček pandy červené po návratu zpět do ubikace v plzeňské zoo. Panda byla na...

Přibližně dvanáct dnů svobody si užíval samec pandy červené, který utekl z plzeňské zoologické zahrady. V pondělí večer...

Místo pikniku ženu brutálně znásilnili. Polskému páru hrozí zpřísnění trestů

Ilustrační snímek

Třiadvacetiletá Alexandra B. z Řecka si vyrazila s polským párem, se kterým pracovala v plzeňské firmě, do lesa na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz