Máme papeže! Poprvé je to František, jezuita a Jihoameričan

  19:08aktualizováno  22:42
Kardinálové vybrali ve Vatikánu 266. papeže katolické církve. Novým pontifikem se stal Jorge Mario Bergoglio z Argentiny. Zvolil si jméno František. V čele katolíků tak stanul vůbec první jezuita a také duchovní z Jižní Ameriky. V moderní době je i prvním papežem, který nepochází z Evropy.

Zvolení nového papeže oznámil dle staré tradice nejprve bílý kouř, který po sedmé hodině večerní vystoupal z provizorního komína nad Sixtinskou kaplí. Zhruba o hodinu později vystoupil na balkoně Svatopetrské baziliky francouzský kardinál Jean-Louis Tauran a latinsky pronesl: "Habemus papam!“, což v překladu znamená "Máme papeže!". A dodal jméno argentinského kardinála.

Konkláve 2013

Jorge Mario Bergoglio se narodil v roce 1936 v Buenos Aires italským imigrantům. V jednadvaceti letech vstoupil do jezuitského řádu. Poté stoupal po církevním žebříčku, v roce 2001 se stal kardinálem. Celý život prožil v Argentině. Při posledním konkláve v roce 2005 skončil údajně "druhý" za Josephem Ratzingerem, alespoň podle neověřených zápisků jednoho z nejmenovaných kardinálů (profil nového papeže čtěte zde).

Šestasedmdesátiletý Bergoglio je vůbec prvním latinskoamerickým papežem a také prvním pontifikem nepocházejícím z Evropy v moderních dějinách. Posledním neevropským nejvyšším představitelem katolické církve byl podle vatikánských archivů Řehoř III., jenž pocházel ze Sýrie. Církev vedl deset let, do roku 741.

Zmatky kolem číslice

Chvíli panovaly zmatky ohledně jména nového papeže, konkrétně ohledně římské číslice za jeho jménem. Vatikán později uvedl vše na pravou míru. Jorge Mario Bergoglio bude pouze František, nikoliv František I. "Stane se Františkem I. až poté, co budeme mít Františka II.," zavtipkoval mluvčí Vatikánu Federico Lombardi.

Argentinec je kromě toho také prvním jezuitou v čele katolické církve. Jezuitský řád bývá také nazýván Tovaryšstvem Ježíšovým a je to jeden z největších a nejvlivnějších řeholních řádů katolické církve. Jeho činnost se soustřeďuje zejména na pastorační a misijní činnost či na vzdělávání.

Takzvané konkláve začalo v úterý večer, nejvyššího pontifika vybralo v pátém kole tajné volby. V okamžiku, kdy se ve středu večer nad Sixtinskou kaplí objevil bílý dým, davy srocené na Svatopetrském náměstí propukly v jásot a provolávaly třeba Viva il Papa! (Ať žije papež!) nebo Habemus Papam!

Nový nejvyšší představitel katolické církve musel získat dvě třetiny hlasů všech 115 kardinálů mladších 80 let, kteří se do Vatikánu na volbu sjeli z celého světa.

Fotogalerie

Zanedlouho po oznámení radostné noviny se na balkoně Svatopetrské baziliky objevil také nově zvolený papež František, dav v tu chvíli opět zajásal.

Pontifik se nejdříve pomodlil za emeritního papeže Benedikta XVI., po němž přebírá úřad, a poté udělil první požehnání. Vyzval také k modlitbě za celý svět a za bratrství v církvi.

Ještě před tím se musel převléci z kardinálského do papežského oděvu a všichni přítomní kardinálové mu jeden po druhém slíbili věrnost. Načež se zastavil ke krátké modlitbě v Pavlově kapli v Apoštolském paláci.

Oficiálně se Jorge Mario Bergoglio usadí na papežský stolec v úterý 19. března během mše svaté, která bude spojena s obřadem jeho uvedení do úřadu. Tu navštěvují i hlavy států či předsedové vlád. Noc ze středy na čtvrtek má strávit ještě ve vatikánském penzionu zvaném Dům svaté Marty, kde v izolaci přespávali během konkláve všichni kardinálové. Do papežského bytu, který byl po rezignaci Benedikta XVI. zapečetěn, se František bude moci nastěhovat ve čtvrtek.

Zvolen rychleji, než se čekalo

Před zahájením konkláve nebyl nikdo považován za jasného favorita. Jorge Mario Bergoglio nicméně patřil do širokého okruhu kardinálů zmiňovaných mezi papabili - tedy těmi, kteří mají šanci být zvoleni. Nicméně se očekávalo, že papež bude zvolen nejdřív během třetího dne konkláve, tj. ve čtvrtek.

Dosud nejkratší konkláve se konalo v roce 1503, kdy byl zvolen Julius II., volba trvala jen deset hodin a jedno volební kolo. Naopak nejdelší hlasování trvalo tři roky, konalo se v letech 1268 až 1271. Podobně rychle jako současný papež byl zvolen i jeho předchůdce. Josepha Ratzingera, který poté přijal jméno Benedikt XVI., kardinálové vybrali už ve čtvrtém kole volby. Tedy druhý den volby, protože kardinálové pontifika vybírají každý den v několika kolech.

Nový papež nahradí Benedikta XVI., který jako první papež po mnoha staletích překvapivě odstoupil minulý měsíc s tím, že už nemá dostatek sil k vedení církve.

Nový papež bude mít před sebou poměrně těžký úkol. Katolická církev se totiž potýká se spoustou problémů, včetně obvinění mnoha kněží z pedofilie, sporů uvnitř vatikánské byrokracie a také ve světě rostoucího sekularismu, podotkla agentura Reuters. Katolická církev je největší církevní organizací na světě, hlásí se k ní více než 1,2 miliardy věřících.

Slabinou nového papeže může být fakt, že nikdy nepracoval ve Vatikánu a nemá tak vazby na tamní církevní struktury. Další nevýhodou může být i jeho věk - při nástupu do funkce je jen o dva roky mladší, než byl jeho předchůdce Benedikt XVI., který letos odstoupil právě kvůli vysokému věku a nedobrému zdravotnímu stavu.

O tom, že příští papež by mohl pocházet z jiného kontinentu než evropského, se spekulovalo už krátce po Benediktově odstoupení. Konkrétně se řešilo, zda by měl být z Afriky nebo Latinské Ameriky. Jedním z důvodů byl fakt, že v Jižní Americe žije 42 procent katolíků na celém světě. Evropa představuje už jenom 25 procent katolické populace.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

ANALÝZA: Demonstrace v Moskvě žádný převrat nepřinesou

Policie zatkla stovky lidí na sobotní demonstraci za povolení účasti opozice ve...

Hlavní událostí v ruské metropoli Moskvě byly i tento víkend demonstrace za svobodné lokální volby. Protestní nálada,...

Bolsonaro má jasno. Za požáry v Amazonii mohou být nevládní organizace

V Brazílii letos registrují přes 70.000 požárů

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nepřímo obvinil nevládní organizace, že zapalují les v Amazonii, aby poškodily jeho...

Dva američtí vojáci zahynuli v Afghánistánu, účastnili se tajné akce

Výbuch způsobil Mattovi velmi vážná zranění. Vojáci ho nesou k vrtulníku...

V Afghánistánu ve středu padli dva američtí vojáci. Podle agentury Reuters to bez bližších podrobností oznámilo tiskové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz