V Plzni opraví památkově chráněný dvůr, JZD v něm kdysi chovalo vepře

  14:46aktualizováno  14:46
Památkově chráněnou usedlost U Matoušů v Plzni-Bolevci čeká kompletní rekonstrukce. Chalupa bude mít nové stropy, podlahy a střechu. Přilehlé stáje a chlévy budou sloužit turistům a vzniknou zde výstavní prostory.

Jako kdyby hospodáři zrovna odešli na pole nebo do kostela. Takový dojem má u návštěvníků vyvolat plánovaná expozice, která vznikne v obytném stavení usedlosti U Matoušů. Představí nejenom život na vsi, ale také historii ojedinělého místa.

Chalupa opět získá dobovou podobu. Obnoví se stropy ve všech světnicích, které napadla dřevomorka. Proti té už památkáři zasahovali.

„Teď uděláme výzkum, jestli už v nich cizopasná houba není. Částečně se vymění podlahy. Opraví se zdi, které zase dostanou hliněné omítky. V bývalé kuchyni chceme zprovoznit pec,“ vyjmenovala projektová manažerka a správkyně selského dvora Marcela Poláková.

Ve všech místnostech bude stát nábytek, který lidé na přelomu 19. a 20. století běžně používali. Původní mobiliář však značně utrpěl. Zachovaly se pouze židle, stoly a kamna, která si vezmou na starost restaurátoři.

„Za minulého režimu tady bylo JZD (jednotné zemědělské družstvo, pozn. red.) a chovalo vepře. Obyvatelé se sice nemuseli úplně vystěhovat, ale postihly je perzekuce a majetek jim byl částečně zabaven,“ vysvětlila správkyně.

Stavení dostane také novou střechu. „Krov je velmi tenký a dimenzovaný na došky. Rádi bychom je sem zase vrátili, ale jsme závislí na tom, jestli bude dost slámy a najdeme někoho, kdo krytinu vyrobí a položí,“ nastínil památkář Karel Foud.

Statek U Matoušů

Doplnil, že dům v sobě skrývá ještě další zajímavosti. „Objekt stojí v místě, kde se už ve středověku nacházela jiná budova. Dole ve sklepě máme gotické portály. Do štítu chléva, který je naproti, je zase vestavěna gotická střílna,“ sdělil Foud.

Zásadně se promění rovněž zbylé části statku. Z někdejších stájí a chlévů se stane zázemí pro turisty, včetně pokladen a toalet, a vzniknou tu další výstavní prostory.

S expozicí se počítá i v sýpce. Za stodolou bude edukační centrum. Poláková uvedla, že se památkáři chystají pořádat tematické besedy, přednášky a vzdělávací programy o životě na venkově určené především školám či rodinám s dětmi.

Selský dvůr v Bolevci

  • Objekt je součástí mimořádně hodnotného souboru klasicistních usedlostí vymezujících historické jádro někdejší vsi.
  • Zemědělská usedlost má patrně středověký původ, první písemná zmínka o ní pochází z roku 1635.
  • Po únoru 1948 byli její tehdejší majitelé perzekvováni, v padesátých letech pak objekt využívalo bolevecké JZD a chovalo zde vepře, po zániku družstva statek chátral.
  • V roce 2004 areál od soukromých vlastníků koupilo město Plzeň, o tři roky později ho darovalo Národnímu památkovému ústavu.
  • V roce 2008 byl selský dvůr U Matoušů prohlášen národní kulturní památkou.

„Plánujeme také obnovit sad. V něm je potřeba revitalizovat spoustu dřevin, které jsou ve špatném stavu, a pak odstranit nálety,“ řekla správkyně. Připomínat se budou i svátky a tradice, které lidé obvykle během roku na vsi dodržovali.

Celková oprava selského dvora musí být hotová do konce příštího roku. Veřejnost se do usedlosti poprvé podívá na začátku roku 2021.

Projekt vyjde na skoro čtyřicet milionů korun. Náklady pokryjí z pětaosmdesáti procent evropské dotace. Usedlost vlastní od roku 2007 Národní památkový ústav (NPÚ), jemuž ho darovalo město Plzeň. Už dříve tady NPÚ provedl některé důležité zásahy.

„Obnovené jsou krovy a střechy na stodole, chlévech, stájích a sýpce. Nicméně za záchranu stavby je potřeba poděkovat především boleveckým hasičům, kteří sem v minulosti docházeli a o nemovitost se starali,“ zdůraznil Foud.

Jedním z nich je Jaroslav Čechura. Ten v areálu coby desetiletý hoch navštěvoval tehdejší majitelky a pomáhal jim. „Chodil jsem sem jako domů. Paní Raisová mi často vyprávěla o historii. Moc si přála, aby se ze statku jednou stalo muzeum. Slíbil jsem jí, že za to budu bojovat,“ vyprávěl Čechura. V 70. letech už jako hasič spolu s dalšími opravoval doškovou střechu, skrze kterou dovnitř teklo, a dostupné prostory udržoval.

Nejčtenější

Umlátit vás lopatou, píší lidé ženě, která vyhrála soud nad Babišem

Demonstrantka Jana Filipová, která žaluje premiéra Babiše za výrok, že...

Nadávkám a výhrůžkám čelí Jana Filipová z Domažlicka, která nedávno uspěla se žalobou na Andreje Babiše. Vadí jí...

Kupa gólů i bitek. Sparta na úvod přetlačila Plzeň v prodloužení

Útočník Sparty Michal Řepík překonává Dominika Frodla v brance Plzně.

Divácky atraktivnější start sezony 2019/20 si nemohla hokejová Tipsport extraliga snad ani přát. Předehrávka 1. kola...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

KOMENTÁŘ: Cesta proti hokejovému času. Takhle ne! mělo znít rázněji

Bitka mezi plzeňským Michalem Houdkem a sparťanským Janem Piskáčkem.

Žádná zákopová válka. Žádné opatrné couvání. Naopak! Byla to pozoruhodná podívaná. Klidně mohlo padnout víc než třináct...

Strojaři se při majálesu strefovali do soudruhů, univerzita je vyloučila

Areál Západočeské univerzity v Plzni

Jedna z velkých změn, kterou přinesl listopad 1989 pro školství v Plzeňském kraji, bylo založení Západočeské univerzity...

Další z rubriky

Při opravách katedrály se našly dosud ukryté malby, práce potrvají déle

Oprava katedrály sv. Bartoloměje v Plzni se prodlouží. Objevily se totiž...

Už rok opravují řemeslníci plzeňskou katedrálu svatého Bartoloměje. Krásu jí zase vracejí restaurátoři. Práce však...

Návrhy Studia Najbrt stále provokují, galerie je vystavuje na tričkách

Grafik Aleš Najbrt otevřel novou výstavu s názvem Studio Najbrt Basics v...

Originální formát má výstava, která se nově usídlila v Západočeské galerii v Plzni. Grafické návrhy předního tuzemského...

VIDEO: Kolonie tučňáků v plzeňské zoo se rozrostla o sedm mláďat

Kolonie tučňáků Humboldtových v plzeňské zoo se rozrostla o nová mláďata. (12....

Tučňákům Humboldtovým se v plzeňské zoologické zahradě daří. Během jarního hnízdění se vylíhlo sedm mláďat a zoo je teď...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz