Plzeňský byt podle Loosova návrhu bude po rekonstrukci nabízet kulturu

  13:16aktualizováno  13:16
V komorní kulturní zařízení se promění byt v Bendově ulici v Plzni, který navrhl významný český architekt Adolf Loos. Zakázku na úpravu prostor získala firma Avers, která má provést citlivou rekonstrukci a s pomocí restaurátorů maximálně zachovat původní prvky interiéru. Přestavba vyjde město na 4,6 milionu.

Loosovy interiéry v Bendově ulici 10 v Plzni. | foto: Magistrát města Plzně

Interiér bytu demonstruje především Loosovy charakteristické interiérové prvky.

"Pro Loosův rukopis je typický maximální důraz na promyšlenou vnitřní dispozici, tak aby se rodině v bytě dobře žilo, odmítnutí umělého dekorativismu a jeho nahrazení kvalitními přírodními materiály, které jsou zdobné samy o sobě, jako je například mahagon nebo mramor Cipollino," připomněl Karel Zoch z odboru památkové péče plzeňského magistrátu.

Architekt Adolf Loos

Adolf Loos se narodil v roce 1870 v Brně. V Plzni získal první zakázku v roce 1907 a s různě dlouhými přestávkami tady působil prakticky až do své smrti v roce 1933. Z Plzně pocházela i jeho poslední manželka, fotografka Klára Becková. Právě v Plzni našel kultivované klienty, kteří byli často zároveň zákazníky nebo spolupracovníky plzeňské firmy Kapsa - Müller, pro niž byla spolupráce s významným architektem prestižní záležitostí. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a dalších třináct bytových interiérů. Domy postavené podle jeho návrhů jsou také v Brně, v Praze, ve Vídni či v Paříži.

Většina z toho se v bytě dochovala. Nejvíce v hlavní části, obývacím pokoji, jídelně a vedlejší ložnici. Tady při zachování a potřebném restaurování původního vybavení vznikne prostor vhodný pro pořádání komorních a společenských akcí.

V ostatních částech - v pracovně, pokoji, chodbě s halou, koupelně a kuchyni, bude zázemí a kancelář.

"Obývací pokoj bude nově zařízen moderním atypickým sedacím nábytkem, který umožní variabilní uspořádání hlediště podle konkrétního druhu kulturní akce. Ložnice bude uvedena do původního stavu včetně chybějícího nábytku. Z pracovny se stane menší výstavní expozice věnovaná historii bytu. Z někdejšího pokoje pro služku bude kancelář společnosti, která bude byt spravovat," upřesnil Zoch.

Město chce byt rekonstruovat citlivě a maximálně zachovat autentické interiérové prvky. Řemeslníci a restaurátoři byt opraví podle projektové dokumentace, kterou připravili architekti Ludvík Grym a Jan Sapák.

"Musí být oživena původní elegance a výraz, přičemž budou doplněny chybějící části. Způsob restaurace se však vyhne nadměrnému 'přerestaurování', které z původního předmětu s vlastní historií dělá předmět znovu zdánlivě nový a vytváří tak nepravý pocit neautentické novosti," uvádí se ve studii.

Fotogalerie

Zakázku na opravu bytu včetně restaurátorských prací získala společnost Avers, která se zabývá stavební činností a obnovou památek. Zvítězila ve výběrovém řízení v konkurenci šesti firem s nejnižší nabídkovou cenou ve výši 4, 6 milionu korun. Předpokládaná cena přitom byla vyčíslena na téměř 5,5 milionu. Rekonstrukce by měla začít v červenci.

"Smlouva s vítězem zakázky je těsně před podpisem," sdělil Jan Souček z bytového odboru magistrátu.

V bytě v Bendově ulici číslo 10 žila původně rodina inženýra Viléma Krause. On sám v roce 1939 utekl před nacisty do Anglie, kde žil i po válce. Jeho žena a děti ale takové štěstí neměly, zahynuly ve vyhlazovacích táborech. 

Dům zabavili Němci, v roce 1946 byl sice Krausovi navrácen. Roku 1954 byl ale opět zabrán, tentokrát komunistickou mocí do národní správy pod záminkou, že se vlastník o majetek nestará. Od státu jej Plzeň získala v roce 1994.

Autor:

Nejčtenější

To byla předem připravená poprava, říká otec dívky zavražděné spolužákem

Tereza, kterou zavraždil její bývalý spolužák, se nechala těsně před...

Před necelými dvěma měsíci zavraždil bývalý spolužák osmnáctiletou Terezu z Plzeňska. Policistům nezapíral. Udělal to...

Plzeň - Olomouc 3:1, domácí dominovali a v přesilovce duel otočili

Joel Kayamba z Plzně (vpravo) vede míč, sleduje ho Martin Sladký z Olomouce.

Vicemistr zvládl úvod nového ligového ročníku vítězně. Fotbalisté Viktorie Plzeň otočili duel prvního kola s Olomoucí,...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Spolujezdec umíral, opilý řidič ale sháněl doktora pro psa, říká obžaloba

Alexandru Černému hrozí za usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí první pomoci,...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ šestatřicetiletého Alexandra Černého, který podle obžaloby loni na...

Smrtelné zranění nevzniklo pádem, řekli znalci k mrtvému novorozenci

Žena obžalovaná z vraždy novorozeného syna u Krajského soudu v Plzni. (9....

Spor lékařů o to, kdy je zjistitelné těžké poranění mozku u právě narozeného dítěte, se rozhořel u Krajského soudu v...

Další z rubriky

Vězni vysáli z účtu trestance peníze, s podvodem jim pomáhal vychovatel

Okresní soud v Plzni začal řešit případ podvodu, který se měl odehrát za zdmi...

Plzeňský okresní soud uložil nepodmíněné tresty dvěma trestancům, kteří jinému vězni vysáli podvodem z konta 14 tisíc...

Pelikán uletěl z plzeňské zoo a užíval si na přehradě, chytili ho hasiči

Pelikána, který odlétl z plzeňské zoo, zachránili až profesionální hasiči.

Neobvyklý výjezd mají za sebou profesionální hasiči z Plzně. Obrátili se na ně s prosbou o pomoc zvířecí záchranáři,...

Po nehodě motorky žena skončila v protisměru, kde ji srazilo auto

V noci na neděli při nehodě motorky zemřela mladá žena (13. července 2019).

K tragické nehodě vyjížděli v noci na neděli plzeňští policisté. Motorkář z neznámých příčin havaroval a jeho...

Advantage Consulting, s.r.o.
KRESLIČ JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz