Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vrtulník upravený pro covidové pacienty denně dezinfikují suchou mlhou

  13:44
Armádní letecká záchranná služba v Líních u Plzně má dva vrtulníky. Posádka prvního je připravena okamžitě odstartovat k lidem v ohrožení života. Druhý stroj je jen pro převozy pacientů s covidem-19. V posledních dnech startují s nemocnými hlavně z Chebu a nejčastější cíle jsou nemocnice na jihu Čech a Vysočině.

Převozy pacientů s covidem armádními vrtulníky zajišťujícími běžně leteckou záchrannou službu na západě Čech podpořil Ústřední krizový štáb. Požádal o to hejtman Karlovarského kraje, protože v chebské nemocnici jsou trvale zaplněná covidová intenzivní lůžka určená pro nemocné ve vážném stavu a v nemocnici chybí i zdravotnický personál.

Náčelník Odboru letecké záchranné služby a urgentní medicíny Armády České republiky Zdeněk Pašek, který zodpovídá za letecké zdravotníky v Líních, řekl, že žádosti o převozy nemocných začaly stoupat před 14 dny.

Helikoptéra pro převoz covid pozitivních

„Po schválení ministerstvem zdravotnictví a na základě rozhodnutí velitele Vzdušných sil a ředitele Sekce vojenského zdravotnictví máme od 25. ledna ve službě dvě posádky. Jedna létá 24 hodin denně k takzvaným primárním zásahům, tedy případům akutního a přímému ohrožení života. Druhá vzlétá od osmi hodin ráno do půl čtvrté odpoledne s vrtulníkem, který je vyčleněn výhradně pro převozy pacientů s covid-19,“ uvedl Pašek.

„Například ve středu jsme přijímali výzvu k letu před čtvrt na čtyři odpoledne. Letěli jsme do Chebu, pak s pacientem do nemocnice v Jihlavě a do Líní se vrátili kolem 18. hodiny. Mezi naložením intubovaného pacienta v Chebu na letišti a jeho předáním v Jihlavě uběhlo 70 minut. Při letech na vzdálenosti přes 200 kilometrů je tento způsob dopravy i více než dvakrát rychlejší než po silnicích sanitním vozem a je jednoznačným benefitem pro pacienta v podmínkách intenzivní péče,“ přiblížil.

Během jediného dne kvůli covidovým letům přeorganizovali na základně v Líních vše tak, aby měli připravené posádky ke vzletu dvou záchranářských vrtulníků.

„Velké poděkování patří zdravotnickým operačním střediskům a vedení zdravotnických záchranných služeb Plzeňského i Karlovarského kraje a jejich IT pracovníkům, kteří se podílejí na informačním zabezpečení provozu mezi pozemní a leteckou záchrannou službou. Ti museli v několika dnech přeprogramovat a doplnit tyto systémy,“ ocenil Pašek.

Na rozdíl od jarní vlny, kdy byl nedostatek ochranného vybavení, ho mají nyní záchranáři dostatek. „Všichni přesně vědí, jak se mají chovat a co si obléknout, aby neskončili v karanténě nebo v izolaci,“ podotkl.

Posádky záchranářských vrtulníků dlouhodobě přistupují kvůli vlastní ochraně ke všem pacientům v akutním ohrožení života, jako kdyby měli infekční nemoc.

„V případě primárních zásahů jsou lidé, ke kterým letíme, většinou v bezvědomí. Nemůžete se jich zeptat, zda jsou HIV pozitivní, prodělali žloutenku typu C nebo podobnou rizikovou nemoc. Obecně všechny záchranné složky se musejí chovat tak, že vždy poskytují pomoc infekčnímu pacientovi. V současné pandemii je tento tlak ještě větší,“ doplnil šéf leteckých záchranářů v Líních.

Posádky vrtulníků jsou zvyklé, že do nemocnic převážejí lidi po zástavách oběhu nebo těžkých autonehodách a pacienti většinou bývají v přímém ohrožení života.

Všichni vědí, co mají dělat, aby neskončili v karanténě

Mají záchranáři větší strach z nákazy koronavirem, když v malém uzavřeném prostoru vrtulníku jsou s takovým člověkem desítky minut? 
Zdravotní sestra Jana Špalková u lehátka v covidovém vrtulníku kroutí hlavou.

„Jiné pocity nejsou. Pořád jsou to nemocní nebo zranění lidé, kteří potřebují rychlou pomoc. Navíc my v nouzovém stavu sloužíme i v nemocnicích. Tam jsme běžně v kontaktu i s pacienty, u kterých se až při dalším vyšetření zjistí, že jsou pozitivní. O ně se v nemocnicích staráme delší dobu a jsme v mnohem těsnějším kontaktu,“ vysvětlila.

„Ráno přebíráme vydezinfikovaný vrtulník, vše v něm musí být doplněné, aby mohl kdykoliv odstartovat. Když přijde výzva, zdravotnická posádka se obleče do speciálních bílých ochranných kombinéz, vezme si dvoje rukavice, nasadí respirátory a štíty. Převážení pacienti jsou zaintubovaní, připojení na plicní ventilátor s jednorázovým uzavřeným okruhem s filtry,“ popsala zdravotnice.

Na rozdíl od klasického záchranářského vrtulníku jsou u covidového piloti odděleni od prostoru pro pacienta a zdravotníky uzavřenou přepážkou. Piloti se tak nemusejí oblékat do neprodyšných bílých kombinéz, ale při řízení stejně musejí mít respirátory.

Stroj každý den čistí speciální suchou mlhou

Po každém převozu čistí zdravotníci dezinfekcí prostor pro pacienta. Stroj navíc každodenně podstupuje důkladnou dezinfekci ještě speciální suchou mlhou. Její aplikace trvá asi šest minut, pak zůstává vrtulník dvě hodiny zavřený. Po tu dobu nemůže nikam letět.

Teprve poté lze doplnit spotřebovaný zdravotnický materiál. Stejným způsobem se dezinfikují po skončení směny i pracovní kombinézy, boty, telefony a další věci použité během transportu. Mají k tomu speciální místnost.

Použití suché mlhy musel povolit polský výrobce vrtulníku. „Tento způsob dezinfekce má prokázanou účinnost proti mnoha mikroorganismům včetně koronavirů. Zatímco stroj upravený pro převoz covidových pacientů takto čistíme každý den, druhý vrtulník pro primární zásahy během epidemie podle počtu letů jednou až dvakrát týdně,“ doplnil Zdeněk Pašek.

Letečtí záchranáři z Líní na svém facebookovém profilu zveřejní tři videa o virech, na kterých spolupracují s hasičským záchranným sborem. Nyní připravují čtvrté, o očkování. „Jsou to videa o virech obecně, nejsou zaměřené na jeden konkrétní typ. Myslíme si, že lidé stále potřebují vysvětlit, čemu čelíme. Doufáme, že v nich najdou odpovědi na řadu otázek,“ uzavřel Pašek.

Autor:
  • Nejčtenější

Využijeme váš kamion. Policisté kvůli naháněnému řidiči nařídili zatarasit silnici

22. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  23.4 11:01

Několik českých policejních hlídek se zapojilo do pronásledování řidiče, který v Německu odmítl...

Moje Plzeň to není, ale... Horváth o historickém tažení a proč u něj chyběl

20. dubna 2024

Premium On byl Plzeň. Ještě loni patřil na plakáty. „Že už teď do Plzně nepatřím, neznamená, že bych...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmá příčka mezi národy. Jak české kluby připisovaly body do koeficientu

19. dubna 2024  17:45

Plzeň jako nejhůře třiadvacátý nejlepší klub letošního ročníku evropských pohárů. Česko jako sedmá...

Čtrnáctiletou Ukrajinku z Tachovska našli policisté mrtvou, zřejmě si vzala život

18. dubna 2024  9:33,  aktualizováno  14:36

Policisté od úterý pátrali po čtrnáctileté ukrajinské dívce, která odešla z bydliště ve Stříbře na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sníh zasypal Šumavu. Na Lipensku uvázla nákladní auta, silnice byla nesjízdná

18. dubna 2024  9:37,  aktualizováno  10:54

Šumavu v noci na čtvrtek zasypal sníh, který komplikoval dopravu. V jihočeské i západočeské části...

Policisté našli v plzeňském bytě munici a zbraně, opilého obyvatele zadrželi

21. dubna 2024  20:30,  aktualizováno  23.4 16:14

Policie kvůli nálezu munice ve Skvrňanské ulici v Plzni evakuovala v neděli okolní byty i okolí. V...

Proslavil ho Jakeš kárající Zagorovou, teď se zchátralý kulturák promění v byty

23. dubna 2024  15:56

Z někdejšího kulturního domu v plzeňském Červeném Hrádku, který proslavil projev, jež tam v létě...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval nožem

23. dubna 2024  15:03

Policisté zadrželi ve škole v Tachově mladého muže, který nožem vyhrožoval dvěma lidem. Při...

Další finále? Jsme tak dobří, že si ho zasloužíme, ví plzeňský Stehlík

23. dubna 2024  11:14

Od svého návratu z Francie v červnu 2017 válí za Plzeň sedmou sezonu, pětkrát si zahrál finále,...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...