Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V březnu ubylo díky koronaviru nehod, duben byl ale v kraji tragický

  9:44
Od poloviny března, kdy byl kvůli epidemii koronaviru vyhlášen v Česku nouzový stav, ubylo na silnicích v Plzeňském kraji aut a vážných dopravních nehod. S postupným uvolňováním opatření ale začala doprava opět houstnout, řidiči navíc jezdili rychleji, častěji pod vlivem alkoholu. Přibylo nehod s tragickými následky.
Nejtragičtější nehoda se stala na přejezdu u Kamenného Újezdu na Plzeňsku. Po srážce s vlakem zemřeli v osobním autě tři lidé, řidič zemřel o několik dní později v nemocnici.

Nejtragičtější nehoda se stala na přejezdu u Kamenného Újezdu na Plzeňsku. Po srážce s vlakem zemřeli v osobním autě tři lidé, řidič zemřel o několik dní později v nemocnici. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Mária Svobodová ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje potvrdila, že v prvních týdnech záchranáři jen výjimečně vyjížděli k těžkým dopravním nehodám. 

„První dva tři týdny téměř nebyly žádné vážné nehody. Provoz v ulicích měst a na silnicích byl velmi plynulý, jako jedni z prvních to poznávaly naše posádky, zvláště v Plzni. V té době nebyly ani výjezdy k vážným úrazům cyklistů,“ shrnula situaci záchranářka.

Z veřejně dostupné statistiky policejního prezídia vyplývá, že do poloviny března policisté v Plzeňském kraji denně vyjížděli v průměru k deseti nehodám.

Například 15. března to byly dvě, o den později čtyři. Všechny tyto události se obešly bez zranění. V dalších dvou týdnech policisté do statistik zapisovali za celý kraj většinou jednoho až tři lehce zraněné.

„Po vyhlášení nouzového stavu, uzavření hranic, omezení pohybu a povinnosti používat roušky došlo k výraznému poklesu provozu. Jak se ale situace začala zlepšovat a omezení uvolňovat, hned se to projevilo na silnicích,“ uvedl z vlastní zkušenosti jeden z dopravních policistů.

„Prázdnější silnice zřejmě lákají řidiče, aby zkoušeli, co jejich auta a motorky dokážou. Zjišťujeme, že se jezdí rychleji. Přibývá ale i nehod, při kterých u řidičů zjistíme vysokou hladinu alkoholu v krvi. A to ještě v době, kdy jsou zavřené restaurace,“ upozornil šéf krajské dopravní policie Vladimír Toman.

Z oficiálních policejních statistik vyplývá, že za první tři měsíce letošního roku zemřelo na silnicích Plzeňského kraje šest lidí, tedy stejně jako ve stejném období loni. Těžce i lehce zraněných bylo v meziročním porovnání méně.

Jedinou obětí silničního provozu v druhé polovině března v kraji byla osmasedmdesátiletá seniorka, kterou v Plané na Tachovsku srazilo 30. března ráno auto.

„Z prvotních informací vyplývá, že do vozovky vstoupila mimo přechod, který ale je blízko místa střetu. I přes resuscitaci zraněním podlehla,“ uvedla několik hodin po tragédii policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehody v Plzeňském kraji

leden až duben

rok           mrtví    lehce zranění    těžce zranění

2020          12              23                     378

2019            8              23                     428

2018           11             18                     457

2017           13             15                     457

2016           14             19                     487

V dubnu začalo uvolňování opatření kvůli koronavirové epidemii a motoristé začali více jezdit. Policisté v kraji do statistik zanesli tři tragické dopravní nehody, při kterých dohromady zemřelo šest lidí.

MF DNES dopočítala z denních statistických hlášení, že letos v dubnu zemřelo na silnicích kraje o čtyři lidi víc než loni.

Nejtragičtější nehoda je z 27. dubna. Na železničním přejezdu u Kamenného Újezdu na okraji Nýřan na Plzeňsku se srazilo osobní auto s motorovým vlakem. Ve vraku auta bezprostředně po nárazu zahynulo malé dítě, mladistvý a třiadvacetiletá spolujezdkyně, v nemocnici po třech dnech podlehl těžkým zraněním i čtyřiadvacetiletý řidič. 

Přejezd je na lokální trati z Nýřan do Heřmanovy Huti, řidiče na něj upozorňují tabule a přímo před přejezdem je výstražný kříž.

I když podle dostupných informací zabezpečení přejezdu není v rozporu se zákonem, policisté by po dubnové tragédii rádi viděli lepší zabezpečení. „V rámci bezpečnostní inspekce budeme navrhovat úpravu železničního přejezdu, aby splňoval aktuální standardy. Minimálně by měl být zabezpečený i světelnou signalizací,“ soudí policista Vladimír Toman. 

Jedním dechem ale připomněl Zákon o provozu na pozemních komunikacích, který mimo jiné striktně říká, že „před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet“.

Kdyby k této nehodě nedošlo, na konci dubna by ve statistice zemřelých při nehodách v kraji bylo zaznamenáno osm obětí, tedy stejně jako za první čtyři měsíce roku 2019.

Tragická nehoda u Kamenného Újezdu na Plzeňsku (27. 4. 2020)

27. dubna 2020

Autor:
  • Nejčtenější

Berbr dostal podmínku. Odvolám se, řekl někdejší fotbalový místopředseda

19. června 2024  9:27,  aktualizováno  11:49

Bývalý místopředseda fotbalové asociace Roman Berbr dostal podmíněný trest na tři roky a pokutu dva...

Na sedmi místech Plzně někdo zničil trakční skříně. Chtěl vyřadit MHD

18. června 2024  20:54

Policie se od víkendu zabývá útokem na síť trakčního vedení městské hromadné dopravy v Plzni. Podle...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Za komančů konec světa. Tady táta Hranáč sekýroval výjimečného stopera

20. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Proti Portugalsku zahrál výborně. Jako mazák. Kdyby mu štěstí přálo, dost možná dostal cenu pro...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidička zapomněla zabrzdit dodávku, ta zmizela pod vodou v rybníce

18. června 2024  16:24

Hasiči v úterý dopoledne vyjížděli ke kuriózní nehodě na Tachovsku. V Benešovicích sjela do rybníka...

Byl bych blbec, kdybych si myslel, že v Plzni není konkurence, hlásí Vašulín

23. června 2024  17:37

V zápise má uvedené čtyři trefy, sám se ale hlásil k hattricku. „Ten první gól prý byl vlastní. Ale...

Klienti centra ve Zbůchu slavili jeho výročí, publikum nadchli představením

23. června 2024  8:56

Centrum pobytových a terénních sociálních služeb Zbůch na Plzeňsku slaví v letošním roce 55 let...

Ke knihařině se dostal díky notám na klarinet, teď otevřel ve Strakonicích dílnu

22. června 2024  10:31

Tři roky příprav, náročné stěhování letitých přístrojů a zařizování části prostor v areálu...

Bytovky si o solární panely přímo říkají, tvrdí vědec z univerzity

22. června 2024  8:52

Tomáš Čechura bydlí v Plzni-Bolevci v panelovém domě. Jeho střecha je využitá na sto procent. Je...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...