Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zfetovaný recidivista ujížděl v kradeném autě, chytili i jeho parťáka

  15:02
Jen několik měsíců svobody si užil čtyřiadvacetiletý recidivista. Domažličtí policisté ho zadrželi poté, co jim zběsile ujížděl v kradeném autě. Kromě toho, že byl pod vlivem drog, se ukázalo, že má na svědomí téměř dvacet krádeží v Plzeňském kraji a v Německu. Po několika dnech skončil ve vazbě i jeho parťák, který vězení opustil loni v únoru.

Policejní honička, jejíž záznam policisté nyní zveřejnili, se odehrála na začátku května odpoledne. 

Vše začalo na náměstí v Domažlicích, kde se policisté všimli podezřelé ženy, kterou znali z minulosti, jak nastupuje do auta s cizí poznávací značkou. Šofér odjížděl pryč a policisté se vydali za ním, aby ho zkontrolovali. 

„Řidič na opakované znamení k zastavení vozidla nereagoval a hlídkám  ujížděl z Domažlic přes Tlumačov, Nevolice, zpět do Tlumačova na Pelechy. Jeho bezpečnou jízdu ukončil až donucovací prostředek sloužící k násilnému zastavení vozidla za využití rámu služebního automobilu,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová. 

Čtyřiadvacetiletého řidiče zadrželi a podrobili zkoušce na drogy. Pozitivní byl na metamfetamin. 

Jak se ukázalo, auto, se kterým před policisty ujížděl, bylo odcizeno téhož dne ráno v obci Oberviechtach v Německu. 

Na případu začali kriminalisté intenzivně pracovat a vyšlo najevo, že mladík má toho na svědomí daleko víc. Se svým komplicem se dopustili celkem 19 skutků po celém Plzeňském kraji, ale i v Německu. 

Mladík chtěl loni v prosinci v Meclově na Domažlicku ukrást auto značky Suzuki. „Násilím vnikl do vozidla, poškodil spínací skříňku a vytrhl z ní kabely, aby vozidlo nastartoval. To se mu ale nepovedlo. Z přihrádky alespoň odcizil svítilnu a nůž. Majiteli auta způsobil škodu za 110 tisíc korun,“ uvedla jeden z případů policejní mluvčí. 

V Tachově letos v dubnu ukradl Škoda Octavii. Aby nikdo nepoznal, že se jedná o kradené auto, odtáhnul ho na lesní cestu u Brnířova, z auta odmontoval kompletní osvětlení, blatníky, dveře, kapotu motoru, nárazníky, motor a volant. Věci prodal za zhruba deset tisíc korun a vozidlo poté polil naftou z nádrže a zapálil.

Věci z auta odmontoval a auto pak zapálil

Ve Dlouhé Vsi na Klatovsku pak počátkem května odcizil zaparkovaného Renaulta. Dojel s ním do Německa, kde ho v Oberviechtachu ponechal. Majitelce způsobil škodu ve výši 40 tisíc korun. 

„Zde pak vnikl do garáže a nalezeným klíčem odemkl, nastartoval a ukradl vozidlo BMW, se kterým odjel právě do Domažlic,“ popsala jednání recidivisty Brožová.

Kriminalisté muže nyní obvinili z krádeže a trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. V současné době je ve vazbě a hrozí mu, že za mřížemi stráví pět let. Vězeňské prostředí zná velmi dobře, klatovský okresní soud ho za krádež odsoudil za katr na dva roky a vězeňskou bránu opustil loni v listopadu. 

Stejně zkušený je i jeho jednatřicetiletý parťák, kterého kriminalisté zadrželi po několika dnech v Mariánských Lázních. Okresní soud v Tachově ho mimo jiné za trestný čin krádež odsoudil na 20 měsíců, kdy trest mu skončil loni v únoru. 

Nyní je obviněn z krádeže, poškození cizí věci, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a porušování domovní svobody. Obviněn byl pro více než deset skutků, také je ve vazební věznici a hrozí mu stejný trest jako jeho komplici.  

Tento muž například letos na začátku dubna vnikl na pozemek v ulici Slovanské údolí v Plzni a neuzamčenými dveřmi vešel do rodinného domu. Prohledal jej a ukradl dámskou peněženku s finanční hotovostí, platební kartou a osobními doklady majitelky. Odcizenou platební kartu pak v šestadvaceti případech použil, šestkrát s ní uhradil zboží, dvacetkrát se o platbu pokusil, ale tyto platby byly bankou zamítnuty.

Dále v polovině dubna odcizil v Korandově ulici v Tachově Škodu Octavia. Škoda byla vyčíslena na 150 tisíc korun. Auto pak zapálil u Brnířova.

Dále v areálu mycího centra ve Kdyni šroubovákem překonal zámek ovládacího zařízení mycího boxu a odcizil z něj kovovou nádobu s mincemi. Firmě tak způsobil škodu ve výši 11 820 korun na odcizených věcech a škodu 13 820 korun na poškozených věcech.

Montérky, dalekohled a westernové sedlo

Počátkem května si vyhlídl zaparkovaný autobus u čerpací stanice v Klenčí pod Čerchovem. Nic z něj neukradl, ale způsobil škodu na poškozeném autobusu ve výši 30 tisíc korun.

V Dlouhé Vsi na Klatovsku se mu zalíbil Renault, který odcizil spolu s brašnou s doklady, platební kartou a finanční hotovostí tři tisíce korun. Platební kartu se pokusil použít na čerpací stanici, ale neúspěšně.

Do dalších autobusů se vloupal v Žichovicích a Bílenici na Klatovsku.  Odcizil z nich mince s mincovníkem, tankovací karty, osobní kartu řidiče sloužící k tankování pohonných hmot v areálech ČSAD a platební terminál k placení platební kartou. Škoda v těchto případech byla vyčíslena na 11 tisíc.

Vloupal se také do rodinného domu v Kotovicích na Plzeňsku. Po rozbití okna v ložnici dům prohledal a ukradl z něj troje montérky, tři lahve lihovin, dalekohled a jezdecké westernové sedlo.

Na kontě má také krádež v Oberviechtachu. Společně s další osobou vnikl do rodinného domu, kde odcizili šperky, náramkové hodinky, notebook a tři páry bot. Lup odnesli do vozidla BMW zaparkovaného v garáži, které rovněž odcizili. Šperky pak prodal za 14 tisíc korun a peníze použil pro vlastní potřebu.

Jednatřicetiletý muž má na svědomí také vloupání do tankomatu v Bělé nad Radbuzou na Domažlicku.

„Tankovací automat obmotal vázacím popruhem, připevnil ho k motorovému vozidlu a po rozjetí tankomat vytrhl ze základů. Pak přeřezal nožem kabely, které vedly z automatu do země. Z vnitřního prostoru tankomatu ukradl bankovky různých hodnot. Škoda byla vyčíslena na 600 tisíc korun,“ doplnila případ z poloviny května Brožová.

Výčet jeho trestné činnosti končí v Plané na Tachovsku, kde na odstavném autobusovém parkovišti vnikl do dvou autobusů a z jednoho ukradl kasírtašku s finanční hotovostí a ve druhém autobusu odcizil osvědčení o registraci vozidla a kartu řidiče. Celková škoda byla vyčíslena na 5 800 korun.

  • Nejčtenější

Muž uhořel v bytě, manželku našli mrtvou. Policie ji podezírá z jeho vraždy

14. června 2024  8:03,  aktualizováno  14:26

Vražda a následná sebevražda. To je podle policie nejpravděpodobnější verze úmrtí manželského páru...

Dřív kopal za Piráty, dnes je Dostál společně s komunisty proti Green Dealu

10. června 2024

Před pandemií covidu byl Ondřej Dostál z Mirošova na Rokycansku expertem na zdravotnictví za Piráty...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Výtržník se vezl na spřáhle vagonu. Když z něj slezl, šel přímo před vlakem

13. června 2024  14:02

Se svým životem hazardoval muž na železniční trati na Plzeňsku. Sedl si totiž na spřáhlo posledního...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policisté se zaměřili na kouřící auta, skoro polovina kontrolovaných neprošla

12. června 2024  9:31

Policisté z Plzeňského kraje si společně se specialisty z Centra služeb pro silniční dopravu...

Plzeň rozšíří zóny s placeným parkováním, změny čekají i rezidenční karty

17. června 2024  15:17

Ještě letos se v Plzni rozšíří zóny placeného parkování, navíc zástupci města chystají zvýšení cen...

Kolotočáře soudí za zmlácení Ukrajinek. Nadávaly mi a byly opilé, odmítl vinu

17. června 2024  11:47

Před soudem stanul provozovatel kolotočů Zdeněk Holzknecht, který podle žalobkyně loni v srpnu...

Klimatické závazky jsou příležitost, domnívá se ředitel Komerční banky

16. června 2024  15:21

Klimatické závazky přinášejí Česku jednu z největších obchodních příležitostí za poslední dekády....

Vyndal jsem pojistky a šel demonstrovat. Plzeňané slavili 125 let MHD

16. června 2024  13:41

Otcem tramvajové dopravy v Plzni je slavný vynálezce František Křižík. Nejen to, ale i spoustu...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...