Nadšencům zbývá opravit poslední kilometr úzkokolejky v Mladějově

  16:32aktualizováno  16:32
Černá parní lokomotiva si proráží cestu krajinou. Už z dálky budí tahle devadesátiletá "dáma" respekt. Každou sobotu vozí turisty po mladějovské úzkokolejce na Svitavsku. Šestikilometrovou trasu zvládne za necelou hodinu. O oživení druhé poloviny této dráhy se snaží skupina zhruba čtyřiceti nadšenců z celé republiky.

Pohled na místo zvané Pod lanovkou, kde původně vedla visutá lanová dráha, která vozila vytěžené suroviny z překladiště Na Vekslu dolů do šamotky. (2011) | foto: Martin Jeřábek

První vlak se na trati rozjel v roce 1920. Vozil uhlí a žáruvzdorný materiál mezi průmyslovým areálem v Mladějově a dolem na nedalekém kopci Hřebeč. Provoz fungoval až do roku 1991, parní lokomotivy pak skončily v depu. O sedm let později se dobrovolníci z různých koutů republiky rozhodli, že provoz na železnici obnoví.

Fotogalerie

Jedním z nich je jednadvacetiletý Vít Opočenský. "Asi jako každý kluk jsem měl rád vláčky. Ten svět železnic se mi moc líbil, a tak jsem šel studovat dopravní školu v České Třebové. Od loňska jezdím jako strojvedoucí regionálních vlaků. Před časem jsem viděl o dokument o mladějovském muzeu a úplně mě to nadchlo. Tyhle staré vlaky mají své kouzlo, na rozdíl od těch moderních mašin, které mám v práci. V roce 2011 jsem přijel na první brigádu. Kdykoliv mám volno tak se sem vracím," říká Opočenský.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

Každý rok s přáteli organizuje veřejné brigády. Opravují trať nebo prozkoumávají mechanismy starých strojů. Na letní brigády lákají hlavně studenty nejrůznějších technických oborů, kteří si mohou v praxi vyzkoušet, jak fungují stroje z minulého století.

"Pro mladé lidi je to výborná příležitost, jak se ledacos zajímavého naučit. Letošní brigáda byla trochu jiná, protože jsme získali finance z programu Think Big od Nadace Telefónica. Díky této pomoci jsme mohli naše aktivity zpropagovat, a tak jsme získali pět nových dobrovolníků. Také jsme nakoupili nářadí, které nutně potřebujeme při rekonstrukci trati. Povedlo se nám opravit dalších několik set metrů, ještě nám zbývá poslední kilometr a celá dráha bude zase v provozu," vysvětluje Vít Opočenský.

Výlety parním vlakem lákají nejen rodiny s dětmi, ale také milovníky technických památek. Do Mladějova jezdí také skupiny nadšenců, kteří se zajímají o konstrukci vagonů a lokomotiv. Občas si někdo celý vlak pronajme, třeba na svatební oslavu.

Historie mladějovského areálu

V roce 1991 byl ukončen provoz na úzkokolejce. O čtyři roky později našlo v Mladějově své působiště Muzeum průmyslových železnic, organizátoři provedli nejnutnější opravy trati a v roce 1998 zahájili první jízdy historickým vlakem. Od roku 2002, resp. 2005 působí v Mladějově dvě neziskové organizace Průmyslové muzeum Mladějov a Mladějovská průmyslová dráha. V areálu muzea můžete obdivovat expozice železniční, silniční, zemědělské a stavební techniky, mnohé exponáty v provozu. Každou prázdninovou sobotu se mohou návštěvníci projet historickým vlakem. Více na www.mladejov.cz.

"Jízda historickým vlakem je prostě zážitek pro každého. Já si sem chodím odpočinout, protože když jsem v práci, tak jedu třeba tři hodiny sám v kabině. Zato tady je rušno až dost. Čtyři hodiny chystáme s kolegy kotel, než se dá lokomotiva do pohybu, a pak vyrazíme. Každý má ve vlaku své místo, topič i strojvedoucí, a navzájem si musíme pomáhat. Zatím jsem u kotle, ale snad se brzy dostanu i k řízení," říká mladý technik Vít.

Kromě sobotních jízd se v Mladějově každoročně koná i rekonstrukce bitvy z první světové války. Desátého srpna se celý areál dočasně promění v bojiště. A pokud vyjde počasí, tak se nad diváky proletí i dvouplošník.

"Organizace takové akce zabere hodně času, ale mně to nevadí. Občas mi kamarádi říkají, že jsem blázen, když sem jezdím z druhého konce republiky. Jenže já to tak neberu, prostě mě baví tady pomáhat. Nejvíc mě baví, když se nás děti ptají, co a jak funguje. Vždycky se jim rozzáří oči, když se můžou na vlak podívat zblízka," uzavírá Opočenský.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

S botami plnými krve došli studenti z Vysokého Mýta na Palachův pohřeb

Studenti se vypravili na pohřeb Jana Palacha.

Na pochod dlouhý asi sto padesát kilometrů se vydalo před padesáti lety, konkrétně ve dnech 21. až 24. ledna 1969,...

Lanovka je v pořádku, potvrdil úřad. Na Bukové hoře se opět začne lyžovat

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Provozovateli lyžařského areálu Buková hora se podařilo opravit a zprovoznit lanovou dráhu, na kterou spadl ve čtvrtek...

VIDEO: Hasiči ukázali, jak tahali vrtulníkem desítky lyžařů z lanovky

Záchrana uvězněných lyžařů z Bukové hory

Hasiči zveřejnili záběry ze záchrany sedmi desítek lyžařů z lanovky ve skiareálu Buková Hora, na kterou minulý čtvrtek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz