Retroměstečko oživí tank Stuart, polský bigos i plavení techniky v Labi

  14:00aktualizováno  14:00
Milovníci armády a ozbrojených a záchranářských složek si po roce přijdou v Pardubicích na své. Areál bývalých Masarykových kasáren se už pošesté o víkendu promění v retroměstečko, které zaujme nejen technikou profesionálních a dobrovolných hasičů, policistů, vojenských klubů, ale i arénami se živými ukázkami bojů.

Pardubické retroměstečko nabídlo veterány, zbraně, zásahovku i rallye (3.10.2015) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Retroměstečko už patří mezi každoroční největší akce konané v Pardubicích. Podle pořadatelů ho vždy navštíví kolem deseti tisíc lidí a není důvod se domnívat, že letos to bude jiné. Minimálně předpověď počasí slibuje ideální podmínky pro rodinnou akci.

Fotogalerie

Programovou ochutnávku stejně jako každý jiný rok připravili organizátoři už na páteční odpoledne na břehu Labe. U mostu Pavla Wonky budou lidé moci v 16 hodin sledovat plavení obojživelné vojenské techniky v Labi.

To hlavní pak přijde v sobotu a v neděli, kdy areál kasáren obsadí ve dvou arénách veteránské kluby s naleštěnými vozy, celníci a policisté s vycvičenými psy, kluby vojenské historie či hasiči s historickými stříkačkami nebo nejmodernější vyprošťovací technikou.

Retro program rozjede hned v 9 hodin na „buzerplace“ uvítacím koncertem dechová kapela Pernštejnka. O hodinu později by už zájemci o vojenskou techniku měli mít dobrý výhled na tank arénu, kde se při pardubické premiéře předvede legenda druhé světové války - americký lehký tank M3A1 Stuart. Stejný tank měl být v květnu ozdobou plzeňských Slavností svobody, poškodil ho však během autohavárie požár.

„Kdo se chystal do Plzně, může přijet k nám. Z Polska k nám přijede spolu s lehkým bojovým vozidlem pěchoty M-113 Lynx, které v republice ještě nikdy nebylo. Návštěvníci se mohou těšit jak na statické, tak na živé ukázky,“ říká k největšímu lákadlu jednatel Retroměstečka Miroslav Toman.

Retroměstečko 2019

Akce se koná v sobotu a v neděli                v Masarykových kasárnách

Sobota 14. září - program od 9 do 18 hodin, uzavření kasáren v 22 hodin. 

Neděle 15. září - program od 9 do 16.30 hodin, uzavření kasáren v 19 hodin.

Na co láká program:

Hasičský záchranný sbor ČR a Intergovaný záchranný systém, sbory dobrovolných hasičů, hasičská a záchranářská technika od historických koněk a parních strojů po současnost, Policie ČR, Cizinecká policie ČR: odstřelovač, pyrotechnik, Celní správa ČR, Vězeňská služba ČR, Armáda ČR, speciální technika (SVOS, Explosia), ukázky jízdní policie, služební kynologie, prezentace vojenského muzea Králíky, kluby vojenské historie, veteránské vozy a motocykly, retro závodní stáj včetně ukázek pilotáže a driftu, těžká pásová a kolová technika, komentovaný provoz v tankové aréně. 

Více na retromestecko.cz.

Na své si přijdou i milovníci historických autobusů nebo traktorů, kterých se do Pardubic sjede hned několik. Techniky včetně stavebních strojů bude v kasárnách k vidění na 400 kusů. Organizátoři retro sraz okoření i po gastronomické stránce. 

„Nabídneme občerstvení v podobě polní kuchyně. Jednu z nich budou mít na starosti Poláci, kteří budou vařit výborný polský bigos,“ prozrazuje Toman.

Návštěvníci se mohou v rámci časových proluk těšit na ukázky techniky jakéhokoli účastníka, který se bude chtít po domluvě s organizátory svým strojem pochlubit před diváky.

Ti, co nestihnou celý program mezi 9. a 18. hodinou vstřebat během soboty, můžou přijít ještě v neděli, vstupenka je platná po oba dva dny.

„Lidé si budou moct s majitelem auta, vojenské techniky, zkrátka čehokoliv, plácnout a domluvit si třeba projížďku,“ láká jednatel akce, který připomíná i slavnostní ceremonii v pravé poledne. Tu za tónů československé státní hymny doprovodí navíc majáky a houkačky, následovat bude drift show v barvách trikolóry.

  • Nejčtenější

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Druhá liga: Pardubice porazily Třinec a vedou tabulku, Brno si zastřílelo

Fotbalisté Pardubic ve 12. kole druhé ligy doma zdolali Třinec 1:0 a vrátili se do čela tabulky o dva body před Duklu,...

Na okraji Pardubic by mohlo vzniknout jezero pro rekreaci

Pardubice by chtěly, aby poblíž budoucího severovýchodního obchvatu města u sídliště Dubina vzniklo jezero. Mělo by jít...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

O opravě pardubického stadionu se tento týden nerozhodne, fanoušci zuří

Náměstkyně primátora Pardubic Helena Dvořáčková nakonec vzdala snahu dostat do programu čtvrtečního zasedání městského...

Jízdné ve východních Čechách zdraží, připlatí si sváteční pasažéři

Po šesti letech se budou měnit ceny v regionální autobusové a železniční dopravě. Lidé z východních Čech tak musejí...

Invalida upozornil dva muže na špatné parkování, ti ho začali bít

V úterý odpoledne napadli dva muži v Pardubicích invalidu za to, že je přišel upozornit na špatně zaparkovaný vůz. Auto...

Lidé se bojí hluku z D35. Silničáři ale stěnu nepostaví

Část obyvatel Knířova se obává hluku z budoucí dálnice D35, která má vést kolem Vysokého Mýta. Požadují proto výstavbu...

Najdete na iDNES.cz