Pelikán zpochybnil referendum proti ženské věznici, stát ji potřebuje

  18:54
Ministr Robert Pelikán na čtvrteční schůzi Poslanecké sněmovny zchladil naděje odpůrců ženské věznice v Králíkách. Zpochybnil nedávné referendum, při kterém místní její zřízení odmítli a zdůraznil, že stát ženskou věznici potřebuje. Definitivní rozhodnutí však stále nepadlo.

Zářijové shromáždění v Králíkách. Šéf vězeňské služby Petr Dohnal hovoří s mikrofonem k obyvatelům Králík. Jeho slova poslouchá ministr spravedlnosti Robert Pelikán. | foto: Josef Vostárek, ČTK

„Nezažil jsem nikdy větší aroganci ze strany ministra vlády. I když jsem s některými z ministrů neměl společný názor, žádný se ke mně tak nechoval,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který s Pelikánem o ženské věznici v Králíkách jednal v pátek.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán podle něj diskusi pojal na velmi osobní úrovni a řekl, že neví, proč hejtman přijel, když mu neříká nic nového, dával jeho aktivitu proti zřízení věznice do souvislosti s volbami a naznačil mu, že kraj do toho nemá co mluvit.

„Absolvoval jsem dvě schůzky a zatímco s generálním ředitelem Vězeňské služby Petrem Dohnalem byla opravdu věcná a klidná, s panem ministrem už příjemná nebyla,“ dodal hejtman.

Ministr Pelikán ho rozčílil už svými čtvrtečními vyjádřeními ve sněmovně. „Jeho řeč je demagogie par excellence, vůbec nechápu jak tohle může říci vystudovaný právník,“ reagoval na ni Netolický.

Pelikán: Není to referendum a nesouhlasilo jen 38 procent voličů

Pelikán totiž zpochybnil nedávné referendum v Králíkách, při němž ze 45 procent zúčastněných voličů jich 86 procent hlasovalo proti vzniku ženské věznice.

„V Králíkách nemohlo proběhnout obecní referendum, protože zákon jasně stanoví, kdy lze konat obecní referendum, a to jenom v otázkách, které spadají do samostatné působnosti obce, což rozhodně není to, zda tam ve státem vlastněném objektu bude, nebo nebude zřízena věznice. Takže to, co proběhlo, bylo jakési vyjádření názoru občanů obce, ale není to referendum v pravém smyslu slova,“ řekl Pelikán.

Hejtman jeho slova odmítá. „Schválně jsem si znovu četl zákon o obcích, obyvatelé se i k této otázce vyjádřit mohli. Obec má právo vyjádřit se ke všemu, co se děje na jeho území, pokud to zákon neomezuje a v tomto případě tomu tak není. Podle mě je referendum důležité a závazné především pro orgány města, které musí postupovat nějakým způsobem ve vztahu k ministerstvu spravedlnosti a Vězeňské službě. Občané měli právo hlasovat a vedení musí respektovat výsledek,“ řekl Martin Netolický.

Při zářijové návštěvě Králík přitom ministr Pelikán řekl, že pokud by referendum dopadlo při větší účasti „drtivě záporně“, tak by byl problém nebrat výsledky v úvahu. Obyvatelé města chápali jeho výrok jako příslib. Nyní Pelikán argumentuje, že neřekl, že bude výsledky referenda respektovat.

„Řekl jsem, že pokud by valná většina občanů města projevila svůj nesouhlas tímto způsobem s tím, aby tam to vězeňské zařízení zřízeno bylo, tak že bych to tedy bral za vážný argument. To je o hodně méně. A co se stalo? Celkem 38 procent oprávněných voličů řeklo, že nesouhlasí s tím, aby se tam zřídila věznice. Třicet osm procent podle mě není ani obyčejná většina, natož výrazná většina,“ řekl Pelikán ve Sněmovně.

I tento jeho výrok hejtmana rozzlobil. „Je to hloupost, pokud bychom takhle vykládali výsledky voleb, tak hnutí ANO nezískalo ve volbách ani deset procent hlasů,“ řekl hejtman.

A co elektronické náramky? ptá se odpůrce věznice

Zlobí se i představitel iniciativy „Ne azylovému domu v Králíkách“ Michal Souček. „Ministr spravedlnosti je pro nás podvodník,“ řekl. „Říci o 45procentní účasti, že je slabá, tak to ať se zruší v tom případě Senát,“ poznamenal.

Podle Součka věznice není potřeba v době, kdy mohou být odsouzení za lehčí delikty pohlídáni doma s pomocí elektronických náramků pro domácí vězně. A to i když z celosvětového pohledu neexistuje jednotný a správný recept na dokonalý „náramkový systém“.

Dále Souček připomíná veřejnou ohlášenou snahu ministerstva spravedlnosti, aby byli vězni umisťováni ve věznicích co nejblíže svým domovům.

„To ovšem v případě Králík neplatí. Jednak má Pardubický kraj třetí nejmenší kriminalitu a navíc je Králicko nejvzdálenější oblastí od nejbližších krajských měst. Pokud je největší kriminalita v Praze a ve Středočeském kraji, tak by se věznice měla zřídit tam,“ říká Souček.

Podotýká, že starosta Světlé nad Sázavou nabídl ministrovi pozemky na zbudování věznice. Tamní zařízení je totiž umístěné v průmyslové zóně úplně bokem a žije si svým vlastním životem, na rozdíl od případné věznice v areálu bývalého králického dětského ústavu, který je poblíž středu města.

„My jsme si svůj přínos společnosti odbyli v době, kdy tady byl kriminál pro mladistvé s jejich pokusy o vraždy, znásilnění a krádežemi. Navíc nám to vychází tak, že k nám stát po čase nastěhuje část imigrantů,“ tvrdí Souček.

Hejtman Netolický se pod vlivem pátečního jednání v Praze hodlá vypravit do Světlé nad Sázavou a také navrhnout na nejbližším krajském zastupitelstvu usnesení, že kraj nesouhlasí se záměrem budování věznice. Tím se chce vyhnout nařčení, že prezentuje jen svůj názor. Podle něj v žádném případě neplatí, že vedení kraje do toho nemá co mluvit, naopak jeho povinností je starat se o rozvoj celého svého území.

Nemáme žádnou obec, kde je s věznicí problém, říká Pelikán

Ministr spravedlnosti je však tlačen do vzniku nové věznice nedostatečnou kapacitou současných prostor. A pokud má Česká republika dodržovat zákony, musí najít nové kapacity.

„Aktuální stav počtu vězněných osob je 22 445. Máme-li dodržet zákonem předvídanou normu čtyři metry čtvereční na osobu, maximální kapacita našich věznic dnes je 20 853 vězňů. Čili v tuto chvíli už překračujeme tuto kapacitu o téměř dva tisíce osob. A bohužel výhled je negativní, stále ještě nám počty vězněných osob stoupají vlivem nového trestního zákoníku z roku 2010. U žen je situace z hlediska dynamiky ještě horší, nárůst je tam podstatně prudší,“ řekl ministr Pelikán.

Nyní stát vězní 1 458 žen, hranice 1 626 potenciálně vězněných žen bude dosažena v srpnu roku 2018.

„Já tedy jako ministr spravedlnosti musím nezbytně do roku a půl zvýšit kapacitu pro věznění odsouzených žen, nemám-li se zpronevěřit svým zákonným úkolům,“ řekl Pelikán..

„Věznice opravdu není něco, čeho je třeba se bát. Máme přes 30 věznic. Nemáme žádnou obec, kde by s věznicí byl problém. Máme věznice v turisticky exponovaných místech. Valdice jsou v Českém ráji třeba, o dalších nemluvě. Přece každý chceme, když chytíme pachatele příslušně závažného trestného činu, abychom ho zavřeli do vězení. A to vězení nemůže být na Marsu. To vězení prostě musí být v nějaké obci,“ dodal.

Definitivní stanovisko k záměru věznice v Králíkách zatím vydáno nebylo. Objekt je ale už v majetku Vězeňské služby a zůstane k dispozici pro resort ministerstva spravedlnosti.

  • Nejčtenější

Ženu z Chrudimska zavraždil 19letý syn. Měl masku, aby ho nepoznala

10. dubna 2024  16:32

Třiačtyřicetiletou ženu z Boru u Skutče na Chrudimsku v pondělí zavraždil kvůli dlouhodobým...

Rozkvetlé stromy na parkovišti nechal obchodní dům pokácet, kvůli padajícím hruškám

10. dubna 2024  9:18

Vlnu nelibosti mnoha lidí vyvolalo kácení ovocných stromů na parkovišti před obchodním domem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kamion s kamením při čelním střetu zdemoloval osobák, jeho řidič nepřežil

9. dubna 2024  10:52

Tragicky skončila pondělní dopravní nehoda v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku. Po čelním střetu s...

Chrudim prodala pozemek developerovi, „zapomněla“ si ale říct o peníze

11. dubna 2024  11:13

Kupte si pozemek za ceny z roku 2009 a zaplaťte jej klidně o jedenáct let později. Kdyby takto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cyklobusy vozily jen vzduch, Pardubický kraj většinu linek na sezonu zruší

7. dubna 2024  7:57

Pardubický kraj hodlá zrušit čtyři ze sedmi cyklobusových linek, které pravidelně od konce května...

V Pardubicích zvítězil Rono. Domácí tituly v půlmaratonu mají Hrochová a Marčík

13. dubna 2024  16:18

Tereza Hrochová a Vladimír Marčík se stali republikovými šampiony v půlmaratonu. Olympionička...

Chlebíčková slavnost nabídla lahůdky s králičí panenkou i vanilkovým krémem

13. dubna 2024  12:30

Obložený chlebíček je česká specialita. Navrhl ho rodák z Ústí nad Orlicí Jan Paukert, který měl...

Dřív jsem myslel, že tituly budou pořád. Finále si moc vážím, říká Kolář

13. dubna 2024  8:58

Pardubičtí hokejisté v úterý vstoupí do bojů o svůj sedmý titul v extraligové historii. U dvou z...

Zbytečně velká škoda. Auto při nehodě smetlo i základní kámen stavby silnice

12. dubna 2024  16:55

Vážná dopravní nehoda se stala ve čtvrtek po poledni na silnici I/36 u Horních Ředic na Pardubicku....

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...