Rajčata zaplevelila koryto řeky ve Svitavách, právě dozrávají

  7:24aktualizováno  7:24
Koryto řeky Svitavy připomíná v těchto dnech rajčatovou plantáž. Rostliny vyrašily mezi velkými „šutry“ na břehu regulovaného toku v centru Svitav a v nezvykle teplém podzimním počasí na nich dozrávají plody.

Cherry, keříková i na první pohled masitá soudkovitá rajčata doslova zaplnila koryto řeky v ulici U Tří dvorů.

„To koukám. Asi někdo nevěděl, co s rajčaty. Člověk se s nimi dělá doma na zahradě, a že by se jim dařilo tak jako tady, to říct nemůžu,“ směje se překvapený František Hanák, který stejně jako mnoho ostatních lidí udiveně hledí na bohatou podzimní úrodu.

Kde se tu rajčata vzala, nikdo přesně neví. Zřejmě se však jejich semena dostala do koryta spolu s kameny a navezenou hlínou, kterou stavební firma vozí z prostranství nedaleko zahrádkářských kolonií.

Úředníci o nadúrodě v centru města vědí. Podle vedoucího odboru životního prostředí Marka Antoše rajčata „zamořila“ koryto řeky od Svitavského rybníka, odkud regulace toku začíná, až po Komenského náměstí.

„Vůbec netušíme, kde se tam tolik rajčat vzalo. V pondělí jsme měli kontrolní den. Povodí Moravy se jako správce toku chystá příští rok náletová rajčata zlikvidovat herbicidem. Žádná jiná možnost neexistuje,“ říká Marek Antoš z Městského úřadu ve Svitavách.

Že rajče vydrží všechno, vědí i v městské čistírně odpadních vod v Hradci nad Svitavou. Rostou třeba i na kalových polích.

Fotogalerie

„Na čistírně se s tím setkáváme poměrně běžně. Příliš to nesledujeme, ale je pravdou, že u nás převažují. Letos pro ně byly asi dobré klimatické podmínky,“ říká Jaromír Hurych, jednatel společnosti Vodárenská Svitavy.

Rajčatová semínka jsou podle něj nevyzpytatelná.

„Jako jediná projdou celým procesem čištění bez poškození. Určitě bychom je ale nechutnali. Navíc se nikdy do stadia úrody nedostanou. Kaly tu příliš dlouho neskladujeme. Než začnou keříky plodit, dřív kal vyvezeme neb keříky posekáme,“ vysvětluje šéf firmy, která čistírnu odpadních vod provozuje.

Zregulované a upravené koryto řeky s ochrannými zdmi v délce 1,43 kilometru má být dokončeno v březnu příštího roku. Vodohospodáři mají však už dnes většinu prací včetně betonových zdí a mostků hotovou.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Muž volal policii, ať mu obec uklidí sníh u mobilheimu. Ten stojí nelegálně

Odklízení sněhu ve Warngau nedaleko Mnichova. (9. ledna 2019)

Pardubičtí policisté přijali v týdnu kuriózní ohlášení na tísňovou linku. Muž z Hlinecka si stěžoval, že mu obec...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

VIDEO: Výtržníci pomazali auto strážníků výkaly, natočila je kamera

Auto putovalo do myčky.

Nechutný pozdrav poslali na Silvestra dva výtržníci městským policistům v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Poslední den...

Ohrožováním dítěte si žena partnera neudržela, soud jí dal pět let

Obžalovaná před soudem.

S pětiletým vězením odešla od krajského soudu čtyřiatřicetiletá žena z Pardubic, která použila několikaměsíční dítě...

Oko jsem rozlepil po několika týdnech, vypověděl napadený mladík

Jaroslav Švejda se svou obhájkyní.

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednadvacetiletého Jaroslava Švejdy. Obžaloba jej viní z toho, že...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz