Děti je potřeba učit zábavně, jako za Komenského, říká instruktor lyžování

  8:22aktualizováno  8:22
Martin Medřický je vedoucí lyžařské školy ve Ski parku Buková hora. Se svým týmem učí děti lyžovat a snowboardovat na svazích nad Červenou Vodou a Čenkovicemi.

Výuka v lyžařské škole (ilustrační foto) | foto: Jaroslav Hubený, MAFRAiDNES.cz

Ačkoli má šéf červenovodské lyžařské školy zkušenosti s podobnou prací v rakouských Alpách, na svahy Bukové hory nedá dopustit. „Pracuji v jednom z nejúžasnějších areálů široko daleko,“ říká Martin Medřický.

Který věk je pro začátky nejvhodnější?
Učíme i starší děti, třeba i dospělé nelyžaře, anebo pokročilejší, kteří si chtějí zlepšit styl. Hraničním věkem jsou tři roky dítěte, kdy se jim to buď líbí, nebo nelíbí, což se dá zjistit hned při první hodině. Proto radíme rodičům, aby si zaplatili nejprve jen jednu hodinu a uvidí, jestli jsou děti nadšené. Potom výuka pokračuje dál.

Pokud není, tak se třeba ještě rok počká. Kolem třetího až čtvrtého roku se dítě poprvé může postavit na lyže. Doporučujeme s instruktorem, tedy odborným znalcem, jenž dá dítěti patřičné základy bez nějakých chyb ve stylu lyžování, které si pak nesou třeba i do dospělosti.

Jaké nejčastější chyby děti dělají?
Nejčastější chyby dělají ne tak děti, jako rodiče. Ti chtějí děti v dobré víře něco naučit, ale používají špatnou metodiku, jestli se tomu dá vůbec tak říkat. Používají své techniky, které nezabírají. Například nejčastější chybnou technikou je, když tatínek veze své dítě na dvoumetrovém laně před sebou, přitom dítě neumí zatáčet, neumí vůbec nic a celé je to o tatínkovi na laně, který ho pouští z kopce. Takovou metodiku nemáme rádi.

Pokud se dítěti do lyžování moc nechce, máte nějaké „finty“, jak jeho postoj změnit?
Fint je hodně. Na děti nejvíc zabírá výuka formou hry, kterou doporučoval už Komenský. Výuka musí tedy zaujmout zábavnou formou, například se zábavnými slalomovými prvky s pomocí zvířátek i různých technických pomůcek. Je víc postupů - například malá holčička spíše preferuje děvče - instruktorku před mužem - instruktorem, a naopak malý chlapeček chce spíš pána. Takže se snažíme individuálně přistoupit k výuce.

Nemají rodiče předem dítě nějak psychologicky připravovat?
Ne, to bych nechal na nás. Platí takové nepsané pravidlo, že ani zkušený instruktor neučí své dítě. Dítě na lyžích daleko víc poslouchá cizího instruktora než rodiče, spíše udělá to, co se mu řekne.

Kolik máte instruktorů?
Naše škola má 25 až 30 instruktorů a je známá i tím, že učíme spoustu malých dětí, a to individuálním přístupem. Většinou se u nás učí stylem jedno dítě - jeden instruktor. Výsledky jsou samozřejmě znát, protože jakmile se instruktor stará o jedno dítě, progres výuky je daleko rychlejší a klienti se víc vracejí. Většinou učíme od pondělí do pátku mateřské a základní školy s každodenním návratem domů.

Řada rodičů nechce investovat do vybavení, zvláště když dítě rychle roste. Poskytuje areál dostatek možností k jeho zapůjčení?
Určitě. Máme lyžařskou půjčovnu sídlící ve stejné místnosti jako lyžařská škola, takže přijde-li dítě či jakýkoli klient bez lyží a bot, tak si je zapůjčí. Máme to zařízené tak, že pokud jde dítě do výuky a nemá žádné vybavení, celý set bot a lyží ho stojí pouhých 70 korun. Bonusem je, že když lyžuje s instruktorem, nemusí si pořídit skipas.

Jakou trať mají úplní začátečníci k dispozici?
Krátký vlek má přes 200 metrů. Není to vlek jen pro malé děti, i dospělý začátečník může zkoušet tento mírný svah. Později přechází většinou na modrou Heroltickou sjezdovku, která je mírnější a má parametry modré sjezdovky, podle rychlosti progresu přechází na obtížnější sjezdovky.

S jakými náklady na kurz je třeba počítat?
Základní cenou je hodinová sazba 490 korun, což je nejdražší základní cena. Je tam pak možnost koupit si několikahodinové permanentky do lyžařské školy, a to čtyř, osmi a dvacetihodinové, které se dají využít v průběhu celé sezony. Aby klienti nepřišli o hodiny třeba kvůli nemoci.

Kde jste získával zkušenosti s touto prací? U nás nebo v cizině?
Dělám ji zhruba 15 let, nejvíc zkušeností jsem získal po šest sezon v rakouských Alpách. Předtím jsem působil v několika českých a moravských střediscích v Jeseníkách i na Dolní Moravě. Po návratu z Rakouska pracuji druhým rokem tady na Bukové hoře. Je to jeden z nejúžasnějších areálů široko daleko.

V čem má ještě rezervy?
Červená Voda nemusí nic dohánět, protože víceméně kopíruje rakouský styl provozu lyžařských středisek. Buková hora se může třeba pyšnit čtyřsedačkovou lanovkou se zakrývacími vyhřívanými bublinami, což v jiných střediscích v České republice neuvidíte. Takže nabízí úplně stejný komfort jako v Alpách. Samozřejmě nadmořská výška a rozloha Alp a českých hor jsou nesrovnatelné, ale za to nemůže provozovatel střediska, ale přírodní podmínky.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Další z rubriky

Šonka i legendy mezi letadly. V Pardubicích se chystá Aviatická pouť

Aviatická pouť

Již 29. ročník Aviatické pouti se koná 1. a 2. června na pardubickém letišti. Více než pětihodinový program nabízí...

Dynamo zrušilo post generálního manažera. Salfický zůstane, vrací se Tybor

Dušan Salfický

Dozorčí rada HC Dynamo Pardubice schválila v pondělí večer novou organizační strukturu hokejového klubu. Už v ní...

Vysokomýtské muzeum se chystá obnovit přívěs Dingo z Karosy

Obytný přívěs Karosa W 4 Dingo

Muzeum ve Vysokém Mýtě získalo karosácký karavan z konce padesátých let. Je ve špatném stavu, ale opravit půjde.

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz