Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné hospodaření tvrdí, že pokud vlastníci a správci lesů nepodniknou rychlé kroky pro jejich záchranu, tak o ně můžeme přijít. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Obnovu lesů brzdí přemnožená zvěř, tvrdí lesníci a chtějí změnu zákona

  • 99
Hynoucí jehličnaté lesy mají v budoucnu postupně nahradit cenné dřeviny, jako jsou buk či dub. Tomu ale brání přemnožená zvěř, tvrdí lesnické sdružení Pro Silva Bohemica. Poslalo otevřený dopis ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi, v němž jej vyzývá ke změně zákona o myslivosti.

Podle sdružení způsobuje přemnožená býložravá zvěř škody na lesních porostech a výsadba je nedokáže obnovit.

„Stavy zvěře by měly být v rovnováze s lesem,“ řekl předseda sdružení a lesní správce působící na Svitavsku Milan Hron.

Krajský úřad Pardubického kraje ale tvrdí, že zvěř přemnožená není.

Zkáza borovic v Polabí i Brně

„Z dosavadní praxe jsme při zpracovávání výsledků sčítání zvěře a myslivecké statistiky nezaznamenali překročení normovaných stavů zvěře v jednotlivých honitbách. Rovněž ze strany vlastníků zemědělských a lesních pozemků jsme žádné podněty týkající se zvýšených škod způsobených zvěří neobdrželi,“ uvedl tiskový mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Podle Hrona je zvěř přemnožená, její oficiální sčítání neodráží skutečný stav.

Lesní odborník Aleš Erber uvedl, že nejen v Pardubickém kraji stále přetrvává takzvané holosečné hospodaření, které není příliš náročné na využívání přirozené obnovy cennějších dřevin, jako jsou jedle, buk či dub.

„Dalším faktorem je, že mnoho lesníků jsou také nebo spíše myslivci. Takže raději budou dělat oplocenky, namísto toho, aby snížili stavy zvěře a třeba zvýšili platy lesním dělníkům, které jsou dlouhodobě podhodnocené,“ uvedl Erber.

Ministerstvo zemědělství už dříve oznámilo plán povolit celoroční lov daňků a jelenů sika, kteří ožírají sazenice zejména listnatých stromů. Způsobené škody na lesních porostech lesnické sdružení Pro Silva Bohemica odhaduje na sedm miliard korun ročně.

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Údaje státního podniku Lesy ČR, kterému patří téměř polovina lesů v Česku, jsou výrazně nižší. Za myslivecký rok 2017/2018 firma škody způsobené zvěří na lesních porostech vyčíslila na 19 milionů.

„Navrhovali jsme odvozování stavu zvěře podle vlivu na prostředí. Zjednodušeně řečeno, pokud je příliš sežráno, tak je příliš zvěře,“ uvedl Hron. Podle těchto zjištění by se pak reguloval odlov.

Podle Pardubického kraje zvěř přemnožená není, přesto vyhlásil nový dotační titul na takzvané oplocenky, které mají ochránit sazenice.