Litomyšl bude mít Náměstí Václava Havla, název prošel jen těsně

  17:42aktualizováno  17:42
Léta se o něm v Litomyšli hovořilo, léta se o něj lidé i zastupitelé přeli, nyní je ale rozhodnuto. Město bude mít Náměstí Václava Havla. Zastupitelé to schválili ve čtvrtek, byť v avizovaném programu tento bod vepsaný neměli. A prošel jen těsně. Deset zastupitelů včetně koaličních bylo proti, dvanáct jich ale na nový název kývlo.

Náměstí Václava Havla se v Litomyšli bude nacházet na konci Jiráskovy ulice, v podzámčí. | foto: Profimedia.cz

„Povedlo se, většina zastupitelstva, byť těsná, název schválila a já jsem za to moc rád,“ řekl iDNES.cz starosta Litomyšle Daniel Brýdl (Generace 89).

„Letos je 30 let od Sametové revoluce a zároveň jsme vyhráli volby s tím, že pojmenování jsme měli v top desítce bodů našeho programu, takže to je závazek voličům,“ vysvětlil, proč o pojmenování části prostoru města zastupitelé hlasovali.

Radnice chce Náměstím Václava Havla pojmenovat část dosavadní Jiráskovy ulice. „Jedná se o prostor mezi pivovarem, Piaristickou kolejí a muzeem, který pan architekt Josef Pleskot přetvořil dle našeho názor na náměstí, které nyní dělí Jiráskovu ulici,“ popsal starosta.

Odhalení cedule s novým názvem se místo dočká nejspíš v listopadu. „Přesné datum nemáme, ale v souvislosti se 17. listopadem ve městě chystáme Týden svobody, tak bychom náměstí pojmenovali asi v rámci této akce,“ popsal Brýdl s tím, že již kontaktovali nadaci manželů Havlových Vize 97. „Předjednali jsme souhlas s pojmenováním a v pátek jsem je informoval také o tom, že bychom rádi, kdyby někdo mohl přijet, ideálně paní Dagmar Havlová, ale zatím nemáme odpověď,“ doplnil starosta Litomyšle.

Na obyvatele a instituce Litomyšle podle starosty nové pojmenování nebude mít žádný dopad, neboť na budoucím Náměstí Václava Havla nikdo nebydlí a nesídlí tam ani žádná instituce, takže změn adres v dokumentech nebude třeba. 

Hlasování bylo těsné

V Litomyšli se zastupitelé o názvu bavili opakovaně. Na samotné hlasování tam v minulosti došlo téměř dvakrát. Jenže nikdy se pro tento krok u politiků nenašla dostatečná podpora, a tak se na program nakonec nedostal. I část obyvatel Litomyšle je proti, aby se náměstí jmenovalo po bývalém prezidentovi.

Ostatně i ve čtvrtek bylo hlasování těsné. Pro pojmenování náměstí po Havlovi hlasovalo dvanáct zastupitelů, proti deset. A to včetně těch, kteří jsou v koalici. 

Fotogalerie

Proti byli například zastupitelé ODS včetně bývalého starosty Michala Kortyše. „Ne že bychom měli něco proti prezidentu Havlovi, ale měli jsme spíše pocit, že když už to místo pojmenovat, tak spíše podle historie spojené s městem, zámkem Pernštejnů či řádem Piaristů,“ řekl iDNES.cz Kortyš.

To, že se návrh podařilo prosadit nyní, je podle Kortyše dáno novým rozložením zastupitelstva a vyjednáním před hlasováním. 

Vedení města podle něj v minulosti vyčkávalo s pojmenováním nového prostoru na vhodnou příležitost. „Nová generace zastupitelů to pojmenování tak trochu urychlila,“ míní Kortyš. „Teď to bude, bohužel, Náměstí Václava Havla. To mě mrzí, my jsme si mysleli na pojmenování jiným způsobem, ne po prezidentech. Po těch by se mohl jmenovat park nebo třeba nábřeží. To bych si dokázal představit,“ dodal Kortyš.

„Beru to tak, že ve městě nepanuje stoprocentní konsensus, byť je mi to líto,“ komentoval těsné výsledky Brýdl. „Hlasování proběhlo korektně, v tuto chvíli ten názor vyhrál a jede se dál v rámci korektních vztahů,“ míní současný starosta.

I když změna názvu části Jiráskovy ulice vyvolává diskuzi, samotné jednání zastupitelů bylo ve čtvrtek klidné. Možná i proto, že tento krok nebyl avizován v programu jednání. Podle starosty ale nešlo o záměr, který by měl nějak bránit vyjadřování odpůrců z řad veřejnosti. „Do programu jsme to dali trošku na poslední chvíli, protože se s ním do poslední chvíle hýbalo kvůli dani z nemovitostí,“ připustil.

V Litomyšli již mají voskové srdce, které vzniklo ze zbytků svíček po smrti Václava Havla. V minulosti díky Havlovi město navštívilo sedm prezidentů i španělský král. Do města se opakovaně vracel i Havel.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Matka dítěte s pozdě danými léky jela do tří porodnic. Kraj chce vysvětlení

Vedení kraje chce zjistit, jaké okolnosti předcházely porodu ženy na začátku června v pardubické nemocnici, po němž má...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Sázejícím tipy nevyšly, věřili hlavně loňskému vítězi Velké pardubické

Další díl Velké pardubické už je dopsaný. Spokojeny jsou po něm sázkové společnosti, kterým pomohla smůla loňského...

V dostihu mělo startovat pět koní, jelo se však jen o vítězství

Kuriozní dostih, který připomínal detektivku Deset malých černoušků od Agathy Christie, se odehrál v sobotu na...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Při srážce na Pardubicku začala hořet felicie, její řidič zemřel

Na silnici č. 35 z Vysoké na Ostřetín na Pardubicku se v úterý v podvečer srazila u obce Vysoká u Holic felicie se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz