„Nikdo nikdy nemá právo vzít člověku život, obzvlášť ne takhle surovým způsobem,“ řekla v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Jana Bodečková.
Rozsudek je nepravomocný, státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání, Baráková se odvolala.
„Ku*va, jak můžu být odsouzený za něco, co jsem neudělal. Já nejsem vrah, nikoho jsem nezabil,“ začal Kučera po vynesení rozsudku řvát v soudní síni.
Nevybíravým způsobem si stěžoval, že policie případ řádně nevyšetřila. Kvůli jeho nezvladatelnému chování musela zasahovat vězeňská služba.
„Stráž mu zatlačila hlavu mezi nohy a počkala, až se uklidní, trvalo to pár vteřin,“ hlásil redaktor MF DNES ze soudní síně.
Státní zástupkyně původně navrhovala Kučerovi doživotí. Podle soudkyně Bodečkové tento trest lze uložit za zvlášť zavrženíhodný čin, což tento případ splňuje. „Ale soud shledal, že není možné, že by se pachatel trestem nenapravil. Trest pětadvacet let je rovněž výjimečný trest, protože původní sazba je 15 až 20 let. Podmínky pro udělení doživotí jsou velice striktní a soud je tady neshledal,“ dodala.
Soud Kučeru také shledal vinným z nedovoleného ozbrojování.
Podle spisu obžalovaní seniorku zavraždili kvůli majetku. Dlouhodobě napjaté vztahy vyvrcholily v roce 2022 hádkou v rodinném domě v Libišanech, do konfliktu třiačtyřicetileté Barákové s matkou se vložil šestačtyřicetiletý Kučera.
Vzal těžkou vázu a začal poškozenou bít do hlavy, zatímco jí na zemi seděl na zádech. Útok pak vyvrcholil tím, že Kučera vzal vrtačku a dvěma vrtáky o průměru šest a osm milimetrů vyvrtal bezvládné seniorce v pravém uchu a na pravé straně krku pět otvorů. Tento útok poškozená neměla šanci přežít.
Oba obžalovaní pak společně zahladili stopy a tělo poškozené polili kyselinou. Později zavolali policii a tvrdili, že mrtvou ženu v domě našli.
Vražda kvůli majetku. Seniorce vrtal do hlavy vrtačkou, mrtvou polili žíravinou |
Státní zástupkyně Lenka Faltusová navrhla Kučerovi doživotní trest i kvůli tomu, že byl v minulosti již několikrát odsouzen a z trestu se nikdy nepoučil. „Jeho míra škodlivosti pro společnost je vysoká. Podmínky pro doživotí jsou splněny,“ řekla s tím, že u Barákové je resocializace možná.
„Také jí hrozí výjimečný trest, ale podmínky pro něj splněny nejsou. Nejen proto, že do spáchání činu vedla řádný život. Přiznala se a pomáhala policii s objasněním případu,“ podotkla v návrhu Faltusová.
Obžalovaní podle ní neměli žádnou úctu k lidskému životu. „Sobecky chtěli uspokojit jen svoje potřeby a poškozená prožívala extrémní fyzické a psychické útrapy. V rámci zahlazování stop jednali racionálně a přivlastnili si osobní věci poškozené,“ připomněla státní zástupkyně.