Letní kino ano, ale za méně peněz, trvají na svém Pardubice

  8:21aktualizováno  8:21
Čtyři měsíce zbývají do dne, kdy v Pardubicích obvykle začíná letní kino. Letos však není jasné, zda filmy pod širým nebem budou, a pokud ano, tak kdo je bude promítat. Důvodem jsou dotace z městské kasy. Radnice je loni zvýšila na 600 tisíc, ale letos se chce vrátit k třikrát nižší částce.

Letní kino v pardubických Tyršových sadech | foto: Michal Klíma, MAFRA

Náměstek primátorky zodpovědný za kulturu František Brendl chce proto vypsat poptávkové řízení a zjistit tak, jestli není možné najít levnějšího provozovatele.

"Já sám bych dokázal 600 tisíc pro letní kino odůvodnit, ale nemohu dát ruku do ohně za to, že nejde provozovat levněji,“ uvedl Brendl.

Dodal, že pokud žádný z případných zájemců nepředloží nabídku levnější, dostane rada města do rukou materiál, který zdůvodňuje navýšení dotace pro kino na 600 tisíc korun.

Letní kino

Letní kino začalo v Pardubicích promítat v roce 2006, první roky v Tyršových sadech, loni se kvůli plánované opravě parku muselo kino přesunout na louku mezi bývalým lihovarem a skateparkem u hlavního nádraží. Kino původně začínalo s dotací od města 200 tisíc korun. Pořadatelská firma se však loni dohodla s radnicí na částce 600 tisíc korun. Letos kulturní komise města snížila dotaci opět na 200 tisíc korun. Letní kino navštěvuje ročně kolem padesáti tisíc lidí.

Podle provozovatele pardubického letního kina Jana Motyčky ale za zatím schválených 200 tisíc korun nelze pořídit promítání po celou dobu prázdnin. Uvedl, že jenom půjčovné za šest desítek filmů se blíží k této částce.

"Pokud to mají být kvalitní filmy a součástí kina budou také stánky s občerstvením, pořadatelská služba nebo tištěné programy, tak se na tu částku nikdo nemůže dostat,“ uvedl Motyčka.

Brendl sám dodal, že už loni poptával provoz letního kina, ale nepochodil. "Obrátil jsem se na bratry Čadíky. Ti mi ale řekli, že v tomto rozsahu to nejsou schopni udělat,“ řekl náměstek.

Motyčka si je zřejmě jistý tím, že jen těžko někdo dokáže zorganizovat letní kino za menší peníze, než po městu požaduje on. Uvedl, že sám vybídne radnici, aby vyhlásila výběrové koncesní řízení, jehož vítěz by měl právo provozovat kino v nejbližších letech.

"Mělo by ale být veřejné a mělo by jasně definovat, co to znamená letní kino. Aby ho nevyhrál někdo, kdo nabídne promítání datovým projektorem filmů z YouTube na internetu,“ uvedl.

Zatím je ale pravda taková, že město víc než zmíněných 200 tisíc na kino dávat nechce. "Názor kulturní komise, stejně tak jako schválený rozpočet jsou jasné,“ uvedl Brendl.

Na druhou stranu, pokud by kino dostalo 600 tisíc, jež požaduje Motyčka, uvažovala by o provozu letního kina i městská společnost Rozvojový fond.

"Ta částka je zajímavá. Ale nejsme tu od toho, abychom sami pořádali kulturní akce. Sehnat někoho, kdo by pro nás provoz kina zajistil, se nepodařilo. Uvažovali jsme přitom, že bychom kino umístili někam do okolí zimního stadionu,“ řekl ředitel Fondu Martin Charvát.

O této možnosti s ním jednal i starosta prvního obvodu Jaroslav Menšík, na jehož území kino každý rok sídlí. "Bavili jsme se o tom jen jako o hypotetické možnosti. Ale podle mě by to měli dělat ti, co už to dělají,“ uvedl starosta.

Na to, zdali se dočkají celoprázdninového promítání pod širým nebem i letos, si lidé v Pardubicích musí zatím počkat. Vypsání a vyhodnocení poptávkového řízení může trvat týdny nebo měsíce. Kvůli podobným peripetiím už loni zahajovalo letní kino s několikadenním zpožděním, namísto v obvyklý první den prázdnin.

Autor:

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Další z rubriky

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Velká pardubická je stále bez sponzora, o partnera přišlo i závodiště

Jezdci překonávají Irskou lavici během 128. ročníku Velké pardubické.

Konec ledna. To byl pro ředitele Dostihového spolku poslední termín, dokdy chtěl mít jasno, kdo se stane novým...

Mladík dostal za rvačku v baru čtyři roky, opilý bil lidi opakovaně

Jaroslav Švejda se svou obhájkyní.

Krajský soud v Pardubicích poslal na čtyři roky do věznice s ostrahou jednadvacetiletého Jaroslava Švejdu, který v...

Najdete na iDNES.cz