Kulturní dům v Lanškrouně. Obnovu historické vily doplní novostavba i...

Kulturní dům v Lanškrouně. Obnovu historické vily doplní novostavba i revitalizace přilehlé zahrady na pohledný parčík. | foto: Jaroslav HubenýMAFRA

Sály, bar, park. Lanškroun dostaví víceúčelový kulturní dům do konce září

  • 0
Kultura a společenské dění v Lanškrouně dostanou silný impuls. Na začátku podzimu bude otevřen nový kulturní dům. Město upraví i zanedbanou přilehlou zahradu. Novou podobu jí dodá autor litomyšlských Klášterních zahrad.

Stavebníci postupně rekonstruují historickou Langerovu vilu v Nádražní ulici, v její těsné blízkosti roste namísto zbourané bývalé tovární haly novostavba víceúčelového sálu pro víc než půltisícovku návštěvníků i s patřičným zázemím.

Nový dvoupodlažní dům ve tvaru trojúhelníku bude mít travnatou střechu a samostatný vstup. Zvnějšku bude dominantním prvkem dřevo, v menší míře pak probarvený beton a sklo.

„Práce vyjdou celkem na 137 milionů korun bez DPH. Podařilo se nám vysoutěžit i výrazně dobrou cenu. Jak se dnes ukazuje, tato částka je vzhledem k současnému stavu na trhu stavebnictví velice dobrá. Dnes by se nám podobná cena vysoutěžit nepodařila,“ řekl lanškrounský starosta Radim Vetchý (Lanškrounské fórum), podle něhož navíc stavebníci odvádějí dobrou práci.

Celý kulturní dům by měl být dokončený letos do 30. září. „Kultura bude pod jednou střechou, nové prostory budou multifunkční a sál vyplní mezeru, která v Lanškrouně dlouhodobě byla, chyběl sál s kapacitou kolem 500 lidí,“ řekl místostarosta Miloš Smola (ČSSD).

„Bude to důstojný kulturní stánek. Každopádně Lanškroun dlouho volal po kulturním zázemí, které by vyhovovalo všem spolkům a organizacím, které se kulturou zabývají,“ dodal starosta. Někdejší název Společenský dům bude už jen historií, kulturní dům je názvem pouze pracovním, radnice s architekty hledají nový vhodný název.

Park vytvoří autor litomyšlských Klášterních zahrad

Ve vile se obměňují okna, v interiérech se dokončují elektroinstalace a omítky. Fasáda se bude zčásti renovovat, zčásti bude nová. Betonový skelet přístavby zdobí už „glajcha“ - opentlený stromeček připevňovaný na vrchol krovu před položením krytiny jako starý symbol štěstí a ochrany nového domu. Stavebníci budují v interiéru elektroinstalace a zateplovací systém, brzy se pustí do pokládání podlah.

Radnice připravuje soutěž na vybavení interiérů vily i novostavby nábytkem. Součástí interiéru budou podle hlavního architekta Ladislava Vlachynského z brněnského Ateliéru 90 také umělecká díla, mezi nimi i akademického sochaře a medailéra, čestného občana Lanškrouna Zdeňka Kolářského.

Zcela se změní i dosud zpustlá zahrada poblíž kulturního stánku města. A to podle projektu její revitalizace od známého zahradního architekta Zdeňka Sendlera.

„Myslím si, že jsme v rukou toho nejlepšího architekta, který je podepsaný i pod Klášterními zahradami v Litomyšli. Zastupitelé minulý týden schválili 13 milionů korun na uskutečnění projektu, velmi pravděpodobně dostaneme dotaci ve výši 80 procent nákladů,“ dodal Miloš Smola.

Studie revitalizace parku počítá s vykácením a výsadbou stromů, terénními úpravami, bezbariérovými mlatovými chodníky, lavičkami, altánem i několika pítky pro návštěvníky a pro ptactvo.

Místnosti ve vile budou využívat zaměstnanci Kulturního centra a spolky a sdružení pod něj spadající. Reprezentativní místnosti budou pronajímány pro jednání nebo slavnostní události. Přístavba umožní pořádat divadelní představení, koncerty, plesy, promítání, výstavy nebo kongresy. Nebudou chybět zkušebny a bar s restaurací.

Stavbě předcházela letitá série sporů mezi městem Lanškroun a nájemníkem Společenského domu společností Gurman S. Největší z nich se týkal zhodnocení budovy, do které nájemník investoval své prostředky a požadoval je zpátky. Město od soudů nakonec vyšlo se ztrátou několika milionů korun.