Kriminalita v Pardubickém kraji se snížila, vraždy klesly o polovinu

  13:59aktualizováno  13:59
V Pardubickém kraji se minulý rok opět snížila kriminalita o čtyři procenta oproti roku předchozímu. Ještě více pak je patrný úbytek trestných činů oproti situaci před pěti lety. Stoupá také objasněnost kriminálních případů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Marie Stránská, MAFRA

V roce 2018 policie v Pardubickém kraji vyšetřovala 5 558 trestných činů, což představuje ve srovnání s rokem 2017 pokles o 250. Podařilo se objasnit 66,12 procenta případů, výsledek je tak o 1,3 procentního budu lepší než rok předtím. 

Přitom ještě v roce 2014 policie vyšetřovala přes devět tisíc porušení zákona. 

„Loni bylo stíháno 3 072 lidí, z toho pro obecnou kriminalitu 1 756, pro hospodářskou kriminalitu 396 a 1 013 pro zbývající kriminalitu,“ vyplývá ze zprávy, kterou médiím poskytla mluvčí krajské policie Markéta Janovská.

V roce 2018 policisté v kraji objasnili 3 675 případů. Dodatečně, tedy skutků z minulých let, objasnili 356 případů. Recidivisté se na kriminalitě podíleli ve 45 procentech případů. Krajští policisté loni vyšetřovali čtyři vraždy, dvě dokonané a dva vražedné pokusy, rok předtím jich bylo osm. 

„Jedna loňská vražda zůstala zatím neobjasněna. Další, pátou vraždu, v současné době prověřují policisté celorepublikového útvaru,“ uvedla Markéta Janovská.

Kraj patří k těm bezpečnějším

Velkou měrou se na nízké kriminalitě podílejí i relativně bezpečné Pardubice. Zatímco v ostatních regionech táhnou právě krajská města statistiky dolů, Pardubice patří mezi největšími českými městy k těm nejvíce bezpečným. 

Počty trestných činů v Pardubickém kraji

Mapa kriminality ukazuje, že Pardubický kraj se řadí mezi tři nejbezpečnější...

Mapa kriminality ukazuje, že Pardubický kraj se řadí mezi tři nejbezpečnější regiony.

2013: 8 994
2014: 9 092
2015: 8 380
2016: 5 933
2017: 5 808
2018: 5 558

V roce 2018 bylo v Pardubickém kraji spácháno celkem 475 případů krádeží vloupáním, z nichž bylo 174 objasněno (36,63 %).

Oproti tomu v roce 2017 bylo spácháno 636 případů krádeží vloupáním, z nichž objasněno bylo 234 (36,79 %).

Nejvíce krádeží vloupáním je do ostatních objektů (231), rodinných domů (72), víkendových chat (55) a bytů (31) i obchodů (31).             Pramen: Policie ČR

„Vysoce nadprůměrná míra kriminality je především ve velkých krajských metropolích, se kterými je spojena relativní anonymita a dynamický rytmus a proměny počtu přítomného obyvatelstva během dne. Jde zejména o Prahu a Brno, Olomouc a České Budějovice. Naproti tomu Plzeň, Hradec Králové, Pardubice či Karlovy Vary mají úroveň kriminality nižší až o polovinu,“ stojí ve zprávě Českého statistického úřadu.

Přesto i loni se staly v kraji vážné kriminální případy. Minulý rok v dubnu osmadvacetiletý muž v Pardubicích vážně zranil svou čtrnáctidenní dceru, která záhy zemřela. Soud jej za to poslal v listopadu na 18 let do vězení.

U Bystrého na Svitavsku našla v květnu žena venčící psa tělo muže ve značném stadiu rozkladu. Leželo v mělkém hrobě zakrytém větvemi zřejmě několik měsíců, podle pitvy byl muž zavražděn.

Loni také policie kvůli výbuchu v Poličských strojírnách z února 2017 obvinila tři zaměstnance firmy z obecného ohrožení z nedbalosti. Série explozí zranila 19 lidí, evakuováno bylo 120 lidí. Materiální škoda dosáhla zhruba 50 milionů korun. Obviněným hrozí dva roky až osm let vězení nebo peněžitý trest.

Kvůli prodeji lesních pozemků městské společnosti Služby města Pardubic v roce 2016 policie loni v listopadu obvinila pět lidí. Škoda dosáhla asi 4,3 milionu korun.

Pozemky v dražbě koupil podnikatel a tehdejší člen představenstva Karel Hron (ANO), po převodu do společného vlastnictví manželů a později na tchyni je koupily Služby města za více než pětinásobek. Hronovi hrozí až pět let vězení. 

Nejvíce trestných činů vykázalo loni Pardubicko, celkem 2 330. Naopak nejméně na Chrudimsku, které s počtem 975 nedosahuje ani poloviny případů na Pardubicku. V přepočtu na počet obyvatel je na tom ještě lépe Orlickoústecko.

Autoři: ,

Nejčtenější

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Další z rubriky

VIDEO: Zásahovka si přišla pro dealera drog, hrozí mu deset let vězení

Pro dealera drog si přišla zásahovka

Zásahová jednotka zadržela na Orlickoústecku jednatřicetiletého muže, který vařil v pronajatém domě pervitin. Za výrobu...

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Mladík dostal za rvačku v baru čtyři roky, opilý bil lidi opakovaně

Jaroslav Švejda se svou obhájkyní.

Krajský soud v Pardubicích poslal na čtyři roky do věznice s ostrahou jednadvacetiletého Jaroslava Švejdu, který v...

Najdete na iDNES.cz