Na nezvyklý případ zvenku zamčeného sportoviště v sousedství vily známého pardubického podnikatele Miloše Holečka upozornil zastupitel prvního pardubického obvodu Filip Sedlák, který se na místě v danou chvíli pohyboval.
„Všiml jsem si modrých majáků, které blikaly na právě přijíždějícím autě městské policie. Jelikož se auto šikovalo k hřišti, na němž bylo asi osm až deset účastníků, napadlo mě, že asi zase došlo k zákazu sportování nebo sportování bez roušky. Auto, ale v poklidu zastavilo, policisté otevřeli kufr a z něj k mému úžasu vytáhli pákové štípací kleště,“ popsal Sedlák zásah z 20. listopadu odpoledne.
Branka jako jediná řádná cesta na hřiště totiž byla uzamčena silným cyklistickým zámkem. Hráči se na plochu dostali po překonání ochranné sítě.
Strážníci celou akci prováděli v součinnosti s tajemnicí městského obvodu Pardubice I, na jehož území se hřiště nachází.
„Městská policie mě kontaktovala s tím, že v provozní době je hřiště zamčené. Dotazovala se mě, zda je to náš zámek. Strážníkům jsem potvrdila, že to náš zámek není a že ho můžou odstranit,“ řekla tajemnice prvního městského obvodu Gabriela Křížková.
Jelikož nebyl důvod branku nechávat zamčenou, strážníci silný cyklistický zámek přeštípli. „Odměnou jim bylo poděkování za vyproštění od asistujícího sportovce na hřišti,“ dodal přítomný Filip Sedlák.
Kamery strážníci neprověřovali
Kdo však hřiště zamknul, není jasné. Jisté je, že to nebyl správce, který branku hřiště v zimních měsících uzamyká podle provozního řádu nejpozději v 16:30.
„Kdo to byl, se můžeme jen domnívat. To jsou věci, které normálního člověka nenapadnou,“ nerozumí počínání neznámého člověka tajemnice. Přestože je nedaleko branky kamera, záznam z ní městská policie neprohlížela.
„Kameru jsme vzhledem k tomu, že nevíme, kdy k uzamknutí branky došlo, neprověřovali. Z kamerového systému bychom totožnost stejně nezjistili,“ uvedl mluvčí pardubických strážníků Jiří Sejkora, který potvrdil, že zamknuté hřiště neznámou osobou řešili strážníci poprvé.
Stížnosti od podnikatele v sousedství
Městský obvod i městskou policii v lokalitě ovšem pravidelně zaměstnává Miloš Holeček, kterému politici dodatečně umožnili zlegalizovat na černo postavenou vilu v sousedství parku.
„Většinu volání na tísňovou linku dostáváme kvůli tomu, že na hřišti je někdo mimo stanovenou provozní dobu a dělá tam během hry hluk. Od září máme v evidenci čtyři události na hřišti v parku Na Špici, z čehož jedna je asistence u přeštípnutého zámku a tři jsou kvůli pohybu na sportovišti,“ uvedl Sejkora.
Jeden z incidentů v roce 2016 dokonce skončil napadením Holečka, kdy zřejmě podnapilí mladíci praštili majitele vily skateboardem do hlavy a utekli. Majitel domu se pak sportovcům odvděčil tak, že k hřišti na basketbal přistavil míchačku, dal do ní kamení a cihly a nechal ji hodiny puštěnou.
„Vždyť to má být park, kam si maminky s dětmi mají přijít odpočinout a užít si klidu,“ hájil své počínání Holeček.
Radnice podnikateli však už nejednou ustoupila. Zprvu u neomezeně otevřeného hřiště nechala po řadě stížností na hluk provozní dobu omezit.
„Na hluk si stěžovateli i další lidé z okolních domů. Kvůli tomu se otvírací doba hřiště upravovala a myslím si, že se tím mnohé vyřešilo,“ uvedla tajemnice Křížková.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.