Dynamo se udrží. Trenér Lubina to zařídí, věří pardubický primátor

  9:47aktualizováno  9:47
Primátor Pardubic Martin Charvát fanouškům slíbil, že extraliga ve městě zůstane. Pro něj prý nepřipadá jiná varianta. Osobně jednal s trenérem Lubinou, ke kterému má důvěru. Dále chce za město podpořit klub, jak jen to půjde. Například navýší základní jmění Dynama o deset milionů bez ohledu na názor dalších akcionářů.

Ladislav Lubina podle primátora udrží Pardubice v extralize. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Tento tým pod vedením trenéra Ladislava Lubiny extraligu zachrání! O jiné variantě se ani nehodlám bavit. Hráči prostě extraligu zachránit musí. Tečka!“ vzkazuje fanouškům primátor Pardubic Martin Charvát.

A ačkoliv ještě před pár dny by se jeho slova mohla vzhledem k bídě Dynama Pardubice jevit jako čirá utopie, dva světlejší víkendové zápasy, především pak nedělní destrukce Olomouce, ukázaly, že by nemusel být daleko od pravdy.

„Debatoval jsem s trenérem Ladislavem Lubinou. Říkal mi, že už vidí světlo na konci tunelu, jeho názory mají hlavu a patu. Věřím mu, nic jiného mi ostatně ani nezbývá,“ doplnil primátor města.

Osobně se mu nelíbilo, že generální manažer klubu Dušan Salfický na nedávném diskusním kotli mluvil o tom, co by se dělo, kdyby Dynamo baráž nezvládlo a spadlo do první ligy. „O tom se vůbec nehodlám bavit. Tato varianta neexistuje, všichni víme, co by to pro pardubický hokej znamenalo. Teď musíme společně napnout síly a extraligu určitě udržet,“ uvedl Charvát.

Pokud Dynamo spadne, bude to průšvih, zní z Rozvojového fondu

Pokud by se Dynamo poprvé ve své historii poroučelo o patro níž, pro město by to mělo velké ekonomické dopady. A nejen ty. „Byl by to průšvih. Jasné je, že klub by nemohl platit nájemné za halu v dnešní výši, nakonec by ztráty šly za městem jako naším stoprocentním majitelem,“ uvedl Martin Bílek z představenstva Rozvojového fondu Pardubice, kterému patří ČSOB Pojišťovna ARENA.

Sportovní odborníci pak upozorňují na složitost shánění kádru pro nižší soutěž s ohledem na to, jak rychle ubývá na trhu kvalitních hráčů. „Návrat do extraligy je mimořádně složitý, málokterý tým to hned po sestupu dokáže,“ uvedl třeba televizní expert a bývalý extraligový útočník Milan Antoš.

Nedělní domácí výhra nad Olomoucí, na kterou fanoušci Pardubic čekali od 7. října loňského roku, do tabulky neznamená vůbec nic. Ovšem lidé z hokeje odcházeli konečně skutečně spokojení - po delší době viděli tým, který hraje s nějakou taktikou, nasazením a kvalitou. „Láďo, jsi borec! U mě už od začátku. Komu jinému věřit než tobě. Teď jen udělat baráž a příští rok se uvidí,“ napsal třeba na Facebook klubu vzkaz trenérovi Roman Končický. 

Jasné ale je, že Dynamo je stále v ohromných potížích a čeká ho velmi těžký konec sezony. Trochu ulevit, alespoň ekonomicky, by mu mohlo plánované navýšení základního jmění. Jednat o něm bude už 4. února valná hromada společnosti. 

„Město určitě základní jmění navýší. Zastupitelé už schválili 10 milionů. Nyní záleží, jak se k tomu postaví další menší akcionáři. Pokud se nebudou chtít na navýšení podílet, tak město udělá krok jednostranně a ostatním se tím pádem poníží akcionářský podíl,“ ozřejmil možný scénář Martin Charvát.

Ten má za sebou první jednání i s menšinovým akcionářem Jaroslavem Šudou, který se nedávno radnici ozval, že by rád od něj koupil 25 procent akcií. „S panem Šudou jsem se potkal, proces začal běžet. Zatím jen nevím, jak by chtěl získat většinu v klubu, protože minimálně jeden z dalších akcionářů (Dušan Salfický a Petr Čáslava pozn. red.) mi už řekl, že s panem Šudou do toho nejde,“ uvedl Martin Charvát.

Primátor se sešel s podnikatelem Šudou

Šuda primátora na schůzce podle deníku Sport informoval, že v dalších jednáních bude využívat jako poradce jednu pražskou právní kancelář a společnost, jež se zabývá mimo jiné audity firem. „Naše strana je připravena se zástupci města jednat i v následujících dnech,“ uvedl podnikatel, kterému nyní patří 12 procent akcií Dynama. 

„Pokud pan Šuda chce navýšit svůj podíl, stačí, aby 4. února navýšil základní jmění klubu ze své kapsy, a rázem bude mít více akcií,“ doplnil primátor Charvát s tím, že v dalších bodech ho schůzka s dlouhodobým spolumajitelem hokejové organizace rozčarovala. 

„Byl jsem nejvíc zklamán z toho, že by pan Šuda prý nechal v představenstvu stávající členy Dušana Salfického a provozně-ekonomického manažera. To jsem po jeho kritice radnice absolutně nepochopil a tady jsme se vůbec neshodli,“ dodal primátor trochu paradoxně, protože právě on Salfického do klubu přivedl.

O hokeji se určitě bude mluvit na čtvrtečním zasedání zastupitelstva, které začíná od 15 hodin a dá se sledovat přímo i na webu města.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Dítě v Pardubicích zemřelo násilnou smrtí, podezřelého zadržela policie

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Kriminalisté vyšetřují smrt násilnou smrt dítěte v pardubické čtvrti Studánka. Podle neoficiálních informací bylo oběti...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Další z rubriky

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Města se připravují na sucho, vodu už nechtějí nechat jen tak odtéct

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Boj se suchem nabírá na obrátkách i ve městech v Pardubickém kraji. Budou méně často sekat trávu, vybudují nové vodní...

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Najdete na iDNES.cz