Deset tisíc pro učně. Šest firem se spojilo, aby zachránily učiliště

  11:42aktualizováno  11:42
Šest firem na Orlickoústecku se rozhodlo pomoci učilišti v Letohradě, jejichž absolventy potřebují. Výsledkem dohody s městem je mimo jiné i slib až desetitisícového stipendia pro dobré studenty.

Firmy na Orlickoústecku se rozhodly zachránit učňovské školství. (Ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Deset let se psalo o tom, jak úpadek učňovského školství začne ohrožovat strojírenské, elektrotechnické i stavební firmy. Teď už to začíná být realita.

Firmy pomohou zejména oborům nástrojař, zámečník a elektrikář. Vedení kraje to oceňuje a nabádá i ostatní firmy, aby se ve svém zájmu pokusily podržet odborné školy, o které stojí.

"Rozhodli jsme se něco pro školu udělat, nedokázal jsem si představit, že by mohla skončit. A zdá se, že máme první výsledky a do prvního ročníku přijde dětí víc," uvedl starosta Letohradu Petr Fiala.

"Obor elektrikář byl ohrožen, přestože víme, že pro danou oblast je zcela zásadní," uvedla Jana Pernicová, která je jako náměstek hejtmana Pardubického kraje odpovědná za školství.

Škole pomohou největší společnosti z okolí, jakými jsou například Bühler Žamberk, Forez z Ostrova u Lanškrouna, Rieter Ústí nad Orlicí, Siemens Letohrad a Isolit Bravo Jablonné nad Orlicí.

"Vedl nás k tomu nedostatek pracovníků a celkový vývoj v technických oborech. Když nám učiliště nebudou produkovat dostatečný počet nástrojařů i absolventů dalších oborů, pak může být ohrožena naše konkurenceschopnost," uvedl obchodní ředitel firmy Forez Martin Pecháček.

V okrese bývalo hned sedm gymnázií, odborné školy trpěly

Okres Ústí nad Orlicí nabízí šest, donedávna dokonce sedm gymnázií. "Je tady větší nabídka všeobecného vzdělávání, a tím trpí technické obory, které ale neprodukují uchazeče úřadu práce. Je tu spousta společností, které potřebují nástrojaře, elektrikáře," uvedl starosta Letohradu Fiala.

V jeho městě vzniká možná modelový příklad, jak by soužití firem a učiliště mělo vypadat. Škola zajistí výuku, firmy pomohou se zajištěním praxe i stipendiem.

"Už ve druhém pololetí prvního ročníku se studenti zavážou, že se chtějí učit pro tu a tu společnost. Pak budou podporováni částkou, která bude závislá na jejich prospěchu. Bude to až deset tisíc korun ročně," uvedl Fiala.

Firma si vyzkouší pracovní morálku studentů

Dohoda obsahuje plán popularizovat učňovské obory mezi žáky osmých tříd. "Představa, že nástrojař má jen ruce od oleje a nic si nevydělá, je špatná.

Nástrojaři berou přes dvacet tisíc korun a navíc nemají žádný problém sehnat zaměstnání, což dnes už může řadu rodičů přesvědčit," doplnil Petr Fiala. Škola se dočkala pomoci v důležitém okamžiku.

Až budou politici Pardubického kraje přemýšlet, kterou střední školu zruší, ta letohradská bude mít díky pomoci soukromých společností velkou výhodu.

Podobná spolupráce funguje na Svitavsku

Pomoc firem školám ale není zcela výjimečná. Například ředitel Středního odborné učiliště Svitavy Leoš Říha oceňuje už několik roků fungující spolupráci s firmou Rehau. "Studenti prvního ročníku oboru mechanik plastikářských strojů dostávali pět set korun za měsíc," uvedl ředitel odborného učiliště Leoš Říha.

"Je obdivuhodné, že zaměstnavatelé do toho vstupují a chtějí pomáhat i přesto, že jim nejsou nabízeny žádné výhody, například výrazné daňové úlevy od státu," uvedla krajská radní Pernicová.

Nejčtenější

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Další z rubriky

Mladík dostal za rvačku v baru čtyři roky, opilý bil lidi opakovaně

Jaroslav Švejda se svou obhájkyní.

Krajský soud v Pardubicích poslal na čtyři roky do věznice s ostrahou jednadvacetiletého Jaroslava Švejdu, který v...

Boj proti hazardu sílí, hlavně ve městech s novým vedením

Ilustrační snímek

Počet hracích automatů v Pardubickém kraji rychle klesá nejen kvůli novému přísnějšímu hazardnímu zákonu, ale i snaze...

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Najdete na iDNES.cz