Elektrárny nestíhají krotit emise. Křetínský vypne bloky, Tykač chce výjimku

  14:16aktualizováno  14:16
Evropa dává pomalu sbohem uhlí, ale obě hnědouhelné elektrárny fungující v Pardubickém kraji na to reagují docela jinak. Opatovice odstaví dva bloky, Chvaletice chtějí jet na plný výkon dál, byť se do těsné kazajky nových limitů od roku 2021 nevejdou. Žádají o výjimku.

Elektrárny Opatovice zásobují teplem obě východočeská krajská města i Chrudim. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vedení opatovické elektrárny se rozhodlo, že nebude investovat do modernizace dvou ze šesti bloků elektrárny, tak aby vyhovělo novým přísnějším limitům platným od roku 2021. Místo toho je odstaví. Soutěže na ekologizaci bloků firma zrušila.

„Soutěže byly zrušeny s ohledem na budoucí evropskou strategii odklonu od uhlí, objem investic, které přesahovaly miliardu korun, i možnost vyrábět potřebnou energii s dostatečnou rezervou tepelného výkonu pouze na čtyřech již retrofitovaných blocích,“ uvedl mluvčí Elektráren Opatovice Martin Sýkora.

O strategickém rozhodnutí společnosti, spadající pod EPH Daniela Křetínského, jako první informoval týdeník Euro.

S novými limity má potíže většina tepelných elektráren v Česku, a tedy i nedaleké Chvaletice. Ty se však rozhodly problém řešit jinak. Požádaly v lednu krajský úřad o výjimku.

Unie mění pravidla za pochodu, elektrárny nestíhají

Pravdou je, že Evropská unie nyní „špinavé“ zdroje energie pořádně dusí a mění pravidla za pochodu tak rychle, že na to jejich majitelé nestačí reagovat.

Sotva vlastníci uhelných elektráren dokončili nákladné modernizace, aby plnily emisní limity, které měly v Česku díky výjimce platit od poloviny roku 2020, vstoupila do hry nová přísnější pravidla.

Elektrárny v Pardubickém kraji

Elektrárna Chvaletice 
Palivo: hnědé uhlí
V provozu: od roku 1979
Majitel: společnost Sev.en EC Pavla Tykače
Instalovaný výkon činí 820 MW.

Elektrárna Opatovice 
Palivo: hnědé uhlí
V provozu: od roku 1959
Majitel: Elektrárnu vlastní Energetický a průmyslový holding ovládaný Danielem Křetínským.
Elektrický výkon 363 MW, tepelný výkon 698 MW

Podle nich se však bude hrát už od roku 2021. Takže jestliže původně limity oxidů dusíku neměly překročit hranici 200 miligramů na metr krychlový, nyní už je schváleno jako limit 175 miligramů. A elektrárny se nově nevejdou ani do limitů pro zbytkovou rtuť.

Elektrárna Chvaletice, která do modernizace dvou bloků dala bezmála tři miliardy korun, najednou zjišťuje, že má zase problém. A podobné potíže mají i Opatovice, které do modernizace čtyř bloků nalily i s pomocí dotace podobnou částku.

„V době příprav projektu i vlastní realizace, tedy v letech 2014 až 2015, byly v platnosti limity, které v současnosti retrofitovaná zařízení zvládají bez obtíží plnit. Nicméně došlo v roce 2017 ke zpřísnění emisních limitů, které známe pod zkratkou BREF/BAT a se kterými se v rámci projektu ekologizace logicky nemohlo počítat,“ uvedl Sýkora.

V praxi to znamená, že chvaletická a patrně i opatovická elektrárna budou potřebovat výjimku na provoz již modernizovaných bloků, protože do zlepšení účinnosti filtrů by nyní musely investovat neúměrně velké peníze. Ostatně i proto se s výjimkami v legislativě dopředu počítá a krajský úřad je nepochybně vydá.

Třetí cesta: Modernizovat ano, ale limity přesto nesplnit

Chvaletická elektrárna ale teď zkouší, zda by se nemohla vyvléci z povinnosti provést modernizaci zbylých dvou bloků tak, aby odpovídaly přísnějším emisním limitům BREF/BAT.

Tedy modernizovat je, ale ne na top úroveň, kterou žádá od roku 2021 Unie. Nepožádala krajský úřad totiž pouze o výjimku na bloky, které už prošly modernizací, ale i na zbylé dva, které na miliardovou investici čekají. „Žádost o výjimku se vztahuje na celé zařízení,“ potvrdil mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Chvaletická elektrárna argumentuje tím, že kvalitu ovzduší tento postup nezhorší. „K dosažení nově požadovaných limitů NOx by byla nutná další investice ve výši 1,4 miliardy korun. Podíl elektrárny na celkových imisích NOx by se přitom snížil o pouhých 0,05 % pro okolí elektrárny a maximálně o 0,02 % pro město Pardubice,“ vysvětluje generální ředitel 7EC Václav Matys.

Ekologičtí aktivisté z hnutí Greenpeace namítají, že opatovická elektrárna nevyhovující bloky naopak odstaví.

„Chvaletice u bloku, který je v podobné situaci, chtějí nainstalovat levnější a nedostačující technologii a žádají si na ni s předstihem výjimku. Tohle jednání je pro nás absolutně za hranou a naprosto překrucuje původní smysl těch výjimek,“ uvedl tiskový mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Není ale vůbec jisté, zda v tomto případě Chvaletice uspějí, ani co by se dělo, kdyby výjimku na zbylé dva bloky nezískaly. Elektrárna si počká na rozhodnutí krajského úřadu. ¨

„Variant, které mohou nastat, je několik. Nejprve počkáme na vyjádření krajského úřadu. Jakmile ho dostaneme a prostudujeme, rozhodneme o dalším postupu,“ sdělila ČTK mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Hokejové derby vyhrotilo rivalitu, Hradec chce tunel pro hosty a víc kamer

Trenér pardubických hokejistů Ladislav Lubina při derby s Hradcem.

Kvůli útoku na pardubického trenéra Ladislava Lubinu při hokejovém derby se hradecký klub pokusí vybudovat na svém...

Další z rubriky

Muž bez peněz ochutnával rum v obchodě, pak popíjel i v restauraci

Ilustrační foto

Hned dvakrát během jednoho dne zaměstnal pardubické strážníky muž, který nedokázal ovládnout svoji chuť na alkohol....

Lidé už víc třídit nebudou. Hejtman navrhl pálit víc odpadu v cementárně

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic

Za pět let by v Česku mělo skončit masivní ukládání komunálního odpadu na skládky. A jelikož je podle odborníků třídění...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK CNC STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz