Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jinde slavili mír, v Trhové Kamenici nastalo poslední den války krveprolití

  7:07
Na padlé z nejkrvavějšího konfliktu lidských dějin se rok co rok vzpomíná u pomníků známých i neznámých hrdinů. Ovšem autentických míst mnoho není. Mezi ty méně známé patří stopy po střelách německých kulometů na jednom z domů v Trhové Kamenici.
Současná podoba autentického památníku v Trhové Kamenici se stopami střel...

Současná podoba autentického památníku v Trhové Kamenici se stopami střel německých zbraní neodpovídá zcela přesně historickým událostem. Třetí zavražděný Antonín Novák ve skutečnosti zemřel na místě, kde je dnes držák na věnec. | foto: Filip Procházka

Nacházejí se v zasklených schránkách v Hlinecké ulici, v místech, kde byli 8. května 1945 německými vojáky zavražděni čtyři nevinní muži z Rohozné. Mstě předcházelo povstání obyvatel Trhové Kamenice, v jejímž okolí působila řada partyzánských jednotek a odbojových skupin.

Místo popravy čtyř mladých mužů v Hlinecké ulici zachycené fotografem Viktorem Mázem v květnovch dnech 1945.

Městysem se už 5. května 1945 šířila mylná zpráva o konci války, protože povstala Praha, která volala o pomoc. Ve spolupráci s partyzány se revoluční národní výbor rozhodl odzbrojit německé četníky a kolaborantského četnického velitele. Do odzbrojování německé posádky se zapojil i katolický farář Oldřich Kučera, jenž byl spojkou odbojové skupiny Rada tří.

Rozčarovaný německý velitel Czerny zpočátku váhal, ale po chvíli přistoupil na podmínky kapitulace. Vydal dva lehké kulomety, pětadvacet pušek a několik beden granátů. Všichni vojáci včetně jejich velitele byli internováni ve škole, kde se svědomitým velitelem hlídek stal farář Kučera. Nikdo v té době nemohl vědět, že Němci měli ve škole dobře ukrytou vysílačku, kterou o sobě zřejmě dali vědět svým souputníkům.

Mezitím se z Kamenice stala malá pevnost. „U školy se shromažďuje celá Trhová Kamenice, někdo přinesl státní vlajku a zbraně, vynášené ze školní budovy, rozdělují se mužům. Za půl hodiny stojí u školy páskami označené ozbrojené stráže, na všech silničních výjezdech se budují záseky a barikády a odboj proti okupantům vlasti vstupuje u nás na scénu,“ zachycuje tehdejší události školní kronika, kterou ve své knize Trhová Kamenice v letech 1938 až 1946 zmiňuje Bohumil Hospodka.

K prvnímu ozbrojenému střetu došlo už 5. května odpoledne, kdy městysem na důležité spojnici z východních Čech na Vysočinu chtěl projet konvoj německých aut od Ždírce směrem na Chrudim. V přestřelce bylo zabito sedm lidí – čtyři Němci, dva vlasovci a obránce Josef Kumpán z partyzánského oddílu Lev. Týž den padlo do zajetí ještě 40 vojáků z řad vlasovců.

Poté až do 8. května v městečku panoval relativní klid. Jak v publikaci Trhovokamenicko v boji proti fašismu zachycuje někdejší učitel Josef Vaňáč, v neděli se v „osvobozené“ Kamenici konala dokonce tradiční pouť.

„Nálada byla neklidná, lidé poslouchali zprávy z rozhlasu, v hloučcích o jejich obsahu diskutovali a městečkem procházely ozbrojené hlídky. Jinak se nic zvláštního nedělo,“ popisuje Josef Vaňáč.

Masakr přišel na úplném konci války

Osudový byl pro Trhovou Kamenici až 8. květen. Směrem od Chrudimi se valil početný konvoj 140 aut plně obsazených německými vojáky. V Trhové Kamenici usoudili, že se jedná o trestní výpravu proti partyzánskému hnízdu. Už před Rohoznou došlo k prudkému boji s 25 ozbrojenými muži, po kterém zůstali čtyři mrtví partyzáni.

Němečtí vojáci v početné převaze stříleli hlava nehlava, jen aby zastrašili partyzány. Obránci „pevnosti“ se rozhodli dát na ústup, aby předešli dalším ztrátám na životech. Odstranili barikády a rozhodli se s Němci vyjednávat o průjezdu Trhovou Kamenicí. Jako parlamentář se přihlásil fotograf Viktor Mráz, který uměl plynně německy.

Mezitím kolona před městečkem projížděla Rohoznou. „Babička mi vyprávěla, jak se kolona aut zastavila před hostincem proto, že na něm visel bílý prapor Červeného kříže. Ve sklepě bylo ukryto větší množství lidí. Ten, kdo měl zablácené boty, stal se v očích vojáků automaticky partyzánem a rukojmím,“ přibližuje tehdejší události Filip Procházka, který měl v Kamenici prarodiče.

Čtyřem mladým mužům se prozrazení úkrytu stalo osudným.

Viktor Mráz, který s nasazením vlastního života vyjednal před Trhovou Kamenicí s okupanty průjezd kolony a klid zbraní, neměl tušení, že se vojáci ze zadní části dlouhého konvoje chovali jako utržení ze řetězu. Sám totiž jako rukojmí seděl na chladiči nákladního auta, které bylo v čele kolony.

„Nejzuřivěji si počínali zločinci z parašutistického oddílu SS z Olomouce. Za jízdy ulicí i náměstím stříleli do oken, zdí domů a za hlavní cíl si vybrali střechu kostela, kde zahlédli pozorovatele. V oknech školy si také všimli máváním a křikem na sebe upozorňujících zajatých soukmenovců,“ vypráví Bohumil Hospodka o vojácích a kolaborantech internovaných ve škole, kterých se během čtyř dnů podařilo obráncům městečka zajmout na dvě stovky.

Zajatci ukázali na faráře

Hrozby, řev, drancování domů na náměstí včetně pošty či granát hozený do bytu městského tajemníka byly jen začátkem. Osvobození zajatci ve škole jako hlavního viníka svého uvěznění uvedli pětatřicetiletého faráře Kučeru. Po krutém mučení oblíbeného kněze zastřelili přímo na faře. 

Lékařský nález zněl: „Rána do týla hlavy střelou dum-dum, levé rameno a paže značně pohmožděny tupým předmětem. Při ohledání ležel na zádech, ruce mírně zdviženy v křečovitém stavu.“ Svoji nenávist vojáci zamýšleli předvést i na kostelní věži, kterou chtěli odpálit pancéřovou pěstí, což se jim nepodařilo, a tak ji alespoň poškodili střelbou.

Mstu za čtyři vojáky padlé v přestřelce 5. května Němci dokonali na stejném počtu Rohozenských, které si mezi rukojmími náhodně vybrali. Jedenatřicetiletý pekař Jaroslav Kvapil, devětatřicetiletý hostinský Antonín Novák, sedmnáctiletý zámečník Jan Michek a pětadvacetiletý slovenský dělník Jan Trudič byli v horní části náměstí postaveni k průčelí domu číslo 6 a bez milosti zastřeleni. 

Čtyři mladíky (Jaroslav Kvapil, Janko Trudič, Jan Michek, Antonín Novák) z Rohozné si Němci k popravě vybrali náhodně. Šlo o mstu za čtyři vojáky padlé v přestřelce z 5. května.

Řádění hitlerovců trvalo hodinu a dvacet minut, osudný den byl posledním pro deset lidí. První oběť trhovokamenického povstání zemřela už 5. května. Rudá armáda přijela do města 9. května večer. O tři dny později se na náměstí, kde byly na katafalcích ze žulového kamení vystaveny rakve 11 zavražděných, konala velká tryzna. Oběti byly pohřbeny na hřbitově.

Památník věnovaný zavražděným rukojmím o pohnuté události dodnes vydává autentické svědectví. „Památník je zachovalými průstřely výjimečný. Možná jsou podobné památníky i jinde, ale určitě jich není v Česku moc,“ říká badatel Filip Procházka.

Místo skonu Antonína Nováka bylo posunuto

Současná úprava místa popravy však připomíná 76 let staré události zkresleně. Může za to necitlivost tvůrců novější verze památníku z 60. let.

Na místě byli zastřeleni tři muži vestoje, jeden z rukojmích se však před popravčí četou zhroutil a byl zastřelen na zemi. Krátce po válce byla na tomto místě vztyčena československá vlajka a deska se jmény obětí. 

„Podstatnou úpravou prošel tento památník v roce 1966, při které došlo k důležité chybě – zatímco snímky z května 1945 naznačují, že zastřeleni ve vzpřímené poloze byli první dva a čtvrtý rukojmí, podle nové podoby památníku byli zastřeleni vzpřímení první tři rukojmí,“ upozorňuje na chybu znalec z klubu vojenské historie Filip Procházka. Ten se zaměřuje na působení Čechoslováků v Royal Air Force. 

Mimo jiné stojí za odhaleným památníkem trhovokamenickým obětem holocaustu z řad Židů a místním letcům RAF Karlu Bergmanovi a Adolfu Doubalovi.

  • Nejčtenější

Nadvláda pokračuje. Třinec slaví pátý titul v řadě, vyrovnal historický rekord

28. dubna 2024  23:27

Na českém hokejovém trůnu zůstává všechno při starém. Třinec v napínavém sedmém finále porazil...

Rivalové z finále v jedné šatně: Do neděle bychom se zabili, hlásil Sedlák

1. května 2024  15:24

Ještě v neděli by si během finále extraligy nejraději vyškrábali oči, do prodloužení sedmého zápasu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Pardubic usmrtil vlak člověka, provoz na hlavní trati byl ráno přerušen

3. května 2024  6:30,  aktualizováno  9:44

Na hlavní koridorové trati u Pardubic brzy ráno vlak srazil a usmrtil člověka. Nehoda omezila...

Stát se přiblížil stavbě nejnáročnějšího úseku D35, ministerstvo má poradce

2. května 2024  19:08

O krok blíž se posunul pokus státu o další výstavbu dálnice se soukromou účastí, tedy takzvaný PPP...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Pardubicku narazil řidič do patníku, značky i stromu. Nehodu nepřežil

28. dubna 2024  10:13

V noci na neděli zahynul u Sezemic na Pardubicku pětatřicetiletý řidič. Havaroval se svým vozem BMW...

Havlíčkovy sady ve Vysokém Mýtu prošly unikátní obnovou. Středobodem je fontána

6. května 2024

Město Vysoké Mýto se před deseti lety pustilo do jedinečného projektu – obnovy historických parků,...

Zlín opět ztratil a klesl na dno. Sami si to komplikujeme, smutnil Fantiš

5. května 2024  12:02

Doteď si ještě mohli dovolit zaváhání. Nyní už ne. Příští může být fatální. Fotbalisté Zlína...

S alzheimerem zůstává jen přítomnost. Žijme tady a teď, říká režisérka hry

5. května 2024  7:38

Poslední uvedenou novinkou Východočeského divadla je inscenace Pořád jsem to já. Vědkyni, již v...

Pardubice - Zlín 2:0, cennou výhru vystřelili po přestávce Icha s Krobotem

4. května 2024  17:11,  aktualizováno  18:24

Icha je pardubickým hrdinou. Kromě úvodního gólu totiž ještě v závěru z brankové čáry vykopl pokus...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ostrov kanibalů. Stalinistický režim na Sibiři zrealizoval noční můru

Pochytali na moskevských ulicích tisíce lidí, zločince, straníky, dělníky, matky od rodin. Deportovali je na Sibiř....