Umí díly pro ponorku i obří pizzu. Na kovárnu jsou zvlášť hrdí

  8:58aktualizováno  8:58
To si vyberete materiál, třeba ocel či mosaz, a firma Brück AM v Zámrsku už ho nařeže, slisuje, rozválcuje, tepelně zpracuje, obrobí, otestuje. A není to zrovna malá fabrika. Celková plocha areálu strojírny odpovídá ploše třiceti fotbalových hřišť.

Luboš Malý před kovárnou za tři čtvrtě miliardy korun, jednou z nejmodernějších v Evropě. Před dvěma týdny v kovárenské peci upekli pizzu s průměrem 3,5 metru. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Letos oslavila strojírna Brück AM v Zámrsku dvacet let. Její šéf, jednatel Luboš Malý, v ní začal pracovat rok po zahájení výroby. O rok později už vystřídal tehdejšího jednatele.

„Zaměstnance si chceme udržet hlavně tím, že nabízíme práci, kde se dokážou sami realizovat. Většinou jsou to mladí lidé, průměrný věk je 38 let. A výhodou mladých je, že se nebojí zkoušet nové věci,“ řekl Luboš Malý. Ten se snaží udržet i krédo firmy. „Otec dnešních majitelů už před léty říkával, že Brück je mercedes mezi přírubami, tedy že nechce patřit mezi nejlevnější, ale mezi nejlepší firmy. To stále platí,“ dodal Luboš Malý.

Které chvíle ve vaší práci vám přinášejí největší uspokojení?
Největší uspokojení cítím tehdy, když se podaří rozjet nějaká nová technologie, lidé se ji naučí zvládnout a přináší očekávané výsledky.

A co je na vaší práci nejtěžší?
Udržet lidi v neustálé koncentraci, aby se nesmiřovali s průměrem a dělali líp, než je obyčejný standard.

Výrobu jste zahájili před 20 lety. Byl to dobrý nápad postavit závod na zelené louce mezi Zámrskem a Vysokým Mýtem?
Určitě ano. Možnost všechno si vybudovat od nuly sami je obtížnější, ale pro pozdější řízení je to snazší. Starou fabriku se starými strukturami by bylo komplikovanější přeměnit na německý systém s jeho štábní kulturou. Hlavně bylo možné si vychovávat lidi tak, jak potřebujeme. Nicméně dnes je to region poměrně dost zatížený firmami ze zahraničí od Kvasin přes Lanškrounsko a Vysokomýtsko po Svitavsko, takže je problém sehnat lidi. A nemyslím jen kvalifikované, protože my si je zaučíme sami.

Vyrábíte především ložiskové kroužky a příruby. V čem je pro vás tato výroba přitažlivá?
U většiny dalších výrobců jde většinou o montáž a o pásovou výrobu. U nás to není jen montáž, ale můžeme být hrdí, že každý kus nebo série jsou trochu jiné, téměř každý výkovek stojí tisíc eur a víc. Proto jde o velkou odpovědnost v celém průběhu výroby, počínaje přípravou technologie přes obráběče až po výstupní kontrolu. Každý člověk na každém místě ve firmě musí o kvalitě své práce hodně přemýšlet.

Kde všude například je možné setkat se s vašimi výrobky?
Už před lety jsme dělali příruby pro australskou ponorku, vyskytují se i v newyorské vodovodní síti, Brück vyrábí i pláště pro kosmické rakety Ariane. Naše produkty se vykytují převážně ve větrných elektrárnách v Evropě, ale i v Asii, pro čínské zákazníky vyrábíme například ložiskové kroužky pro generátory větrných turbín. Pro farmacii vyrábíme speciální komponenty na CT tunely.

Zvýšení energetické orientace Německa na větrné elektrárny vám tedy vyhovuje?
Je to pravda, po větším boomu před deseti lety měly větrníky útlum, ale momentálně se dostávají do trendu i bez těch dotací, které kdysi investoři dostávali.

Luboš Malý

jednatel Brück AM

44 let, ženatý, dvě děti

Absolvent elektrotechnické průmyslovky v Pardubicích, studium dopravní fakulty v Žilině přerušil, začal se věnovat výuce němčiny a vystudoval státní oborovou školu v Německu, má výuční list automechanika. Hobby - dříve závodně plaval, dnes preferuje squash, jízdu na kole a badminton, snaží se získat pilotní průkaz.

Brück AM, spol. s r.o.

Česká společnost Brück AM byla založena v roce 1993 Matthiasem Brückem a jeho sestrou Anne Brück. Jejich předkové ji založili v roce 1923 v německém Ensheimu u Saabrückenu. První české produkty byly vyrobeny v roce 1995. Nosným výrobním programem jsou nejrůznější rotační součásti a zejména pak ložiskové kroužky pro větrné elektrárny.

V čem je dnes největší změna proti době, kdy jste slavili desáté výročí firmy?
Zásadně je to dramatický pokles ziskových marží, ale loni se už objevilo světlo na konci tunelu a dosáhli jsme rekordního obratu 940 milionů korun.

Nabíráte lidi?
Ano, momentálně nabíráme další obráběče kovů, abychom mohli plnit požadavky zákazníků v ještě lepších termínech. Nyní máme 270 lidí, ale tento rok chceme uzavírat s 285 lidmi.

Spolupracujete se školami?
Provádíme exkurze a máme úzké kontakty s chrudimskou průmyslovkou a vysokomýtskou integrovanou školou a připravujeme program, kde chceme v posledním roce studia platit stipendium.

Projevili lidé zájem o fabriku při nedávném dnu otevřených dveří a oslavě dvacetiletí podniku?
Ano, i když nebylo ideální počasí, přišlo 1 900 lidí, což byl úspěch. Lidé si prošli symbolických 20 stanovišť, vyrobili si na nich kroužek, dostali jsme se i do České knihy rekordů obří pizzou o průměru tři a půl metru, která byla upečená během osmi minut a snědená během deseti minut.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

VIDEO: Hrozba evakuace v Pardubicích pominula, železo v zemi nebyla puma

Pod zemí pyrotechnici našli náboj a střelu z dvacetimilimetrového...

Lidé z pardubické čtvrti Svítkov se na víkend nebudou muset stěhovat. Pyrotechnici prozkoumali železný předmět objevený...

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Za pokus o dotační podvod při dostavbě hotelu dostalo sedm lidí podmínku

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Krajský soud v Hradci Králové dopoledne rozhodl v případu modernizace chrudimského Hotelu Bohemia Chrudim. Sedmi...

Najdete na iDNES.cz