V únoru 2022 se v Pavilonu indických šelem Zoo Ostrava narodila dvě mláďata...

V únoru 2022 se v Pavilonu indických šelem Zoo Ostrava narodila dvě mláďata levhartů cejlonských. Zahrada se dočkala mláďat největší šelmy Srí Lanky po 14 letech. V zoo na celém světe žije jen necelých 80 jedinců, přičemž téměř 60 z nich v Evropě. Za poslední rok se mláďata narodila v pěti institucích, z toho tři jsou v Česku: jde o zoo v Ostravě, Brně a Jihlavě. | foto: Enrico Gombala

Návštěvnický rekord i více zvířat. Zoo v Ostravě však řeší zvýšení nákladů

  • 3
Přes 2 240 mláďat napříč všemi skupinami chovaných druhů se loni podařilo odchovat zaměstnancům ostravské zoologické zahrady a botanického parku, kde přibyly i dva nové pavilony. Do areálu zahrady se přišlo loni podívat 606 735 lidí, což byla nejvyšší návštěvnost zoo v její historii.

„Z pohledu ekonomiky byl ale začátek roku hrozivý. Po krachu dodavatele elektrické energie jsme se dostali do krizového režimu. Poplatky se navýšily sedminásobně a místo přibližně 250 tisíc za měsíc jsme platili až 1,75 milionu,“ sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.

„Od května 2022 máme nového dodavatele a roční náklady se mírně snížily. Z původních 6,6 milionu vzrostly v případě elektřiny na více než 18 milionů, u plynu je nárůst o 3,5 milionu,“ konkretizovala mluvčí.

Vedle energií zdražilo i krmení a další služby. „Náklady na provoz zoo se zvýšily asi o dvacet procent,“ zhodnotil ředitel zoo Jiří Novák.

Ostravská zoologická zahrada se pyšní moderními pavilony pro makaky a gibony. (15. srpna 2022)

I v těchto podmínkách se zoologům podařilo počty zvířat navýšit. Zatímco v roce 2021 tam návštěvníci mohli vidět 5 678 jedinců ve 442 druzích, v roce 2022 jich bylo o tisícovku více.

Velkým chovatelským úspěchem se loni stalo narození dvou mláďat levharta cejlonského, která se v Ostravě naposledy narodila před čtrnácti lety. Po pěti letech se potomků dočkaly i vydry malé a na svět přišla i další mláďata vzácných druhů.

„Díky narození sedmi onagerů, což je nejohroženější poddruh osla asijského, dnes máme největší v zajetí chované stádo těchto zvířat na světě,“ konstatoval ředitel.

Jiná zvířata naopak zoo opustila. „Abychom pomohli rozšířit, založit či obnovit chov v jiných zoo, poslali jsme šestnáct našich opic, konkrétně hulmanů posvátných, polským kolegům do Katovic a Lodže. Přestože u nás žijí v prostorném zařízení, jeho kapacita už byla naplněna,“ vysvětlila zooložka Jana Pluháčková. I tak v Ostravě zůstala největší chovná skupina těchto primátů na světě.

Zoo Ostrava otevřelo loni v srpnu nový pavilon pro makaky a gibony

16. srpna 2022