Soudce Lukáš Delong na základě žádosti obhajoby zakázal médiím natáčet a fotografovat obžalovaného, a to kvůli jeho psychické labilitě. Hrozilo, že se devětačtyřicetiletý muž v jednací síni nervově zhroutí.
Podle spisu loni psychicky nezvládl rozchod se svou šestatřicetiletou manželkou a snažil se ji přesvědčit k návratu. Když se mu to nedařilo, tak se rozhodl zabít ji i sebe. V osudnou loňskou neděli 22. května v jejich rodinném domě v Rychvaldu sepsal závěť a čekal na ženu, která mu měla přivést jejich dva psy, údajně jorkšírské teriéry.
Když po 16. hodině dorazila, ještě naposledy se ji snažil přesvědčit k návratu. Když to odmítla a odcházela pryč, vzal podle žalobce připravené kladivo a zezadu ji v chodbě před vchodovými dveřmi nejméně dvakrát udeřil do hlavy.
Sebevražda se mu už nezdařila
Ženě způsobil závažná zranění, například zlomeninu lebeční kosti a pohmožděniny mozku, zraněná však stále žila. Obžalovaný jí pak ještě kolem krku utáhl smyčku vytvořenou ze čtyř stahovacích pásků a několik minut ji škrtil, až přestala jevit jakékoliv známky života. Ani to však muži nestačilo a uškrtil rovněž i oba psy.
Pak se rozhodl skoncovat se svým životem. „Požil nezjištěné množství léků, pořezal se na zápěstí, opakovaně bodl do hrudníku, pustil plyn v domě a utáhl si kolem krku stahovací pásky. K jeho smrti však nedošlo díky jeho včasnému nálezu a poskytnuté odborné lékařské pomoci,“ uvedl státní zástupce Vít Legerský.
Když se totiž žena nevracela, její současný přítel dostal strach, co s ní je, protože věděl, za kým šla. U příbuzných si zjistil adresu a rychle se do domu rozjel. Uvnitř spatřil hrůzný výjev, zachránit se podařilo jen pachatele vraždy.
Zmocněnkyně pozůstalých neprotestovala
Stuchlík v jednací síni odmítl vypovídat, řekl jen, že je mu líto, co se stalo. „Omlouvám se pozůstalým, že jsem jim způsobil utrpení,“ konstatoval obžalovaný.
Dosud bezúhonnému Stuchlíkovi hrozilo dvanáct až dvacet let vězení. Jenže vyjádřil lítost, přiznal se, rodičům zavražděné už uhradil požadavek na nemajetkovou újmu tím, že na ně převedl svou část domku, nadto se zavázal uhradit i nemajetkovou újmu bratrovi zemřelé, a to ve výši 756 tisíc korun. Muži byl zabaven i automobil - stará tatrovka.
Když ani zmocněnkyně pozůstalých proti navržené dohodě nic nenamítala, soud souhlasil s trestem 11 let vězení ve věznici se zvýšenou ostrahou.
„Soud shledává tento trest jako mírný, nikoliv však jako nepřiměřeně mírný,“ konstatoval soudce. Státní zástupce i odsouzený se vzdali možnosti odvolání, rozsudek je pravomocný.