Za střelbu na sousedy dostal osleplý podnikatel Reskátor dvacet let

  9:19aktualizováno  9:19
Na dvacet let do vězení poslal Krajský soud v Ostravě 46letého podnikatele Maroše Gajdošíka, který sousedské spory v Rychvaldu na Karvinsku řešil střelbou. Muž, který si říká Reskátor, podle obžaloby v úmyslu zabít několikrát vystřelil na manželský pár ze sousedství. Soud jej uznal ve čtvrtek vinným z pokusu o vraždu.

Maroš Gajdošík, který si říká Reskátor, měl při soudním líčení zakryté oči. Při pokusu o sebevraždu totiž přišel o zrak. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Gajdošík souseda čtyřikrát zasáhl a vážně zranil. Nakonec se pokusil o sebevraždu, v důsledku čehož přišel o zrak. Rozsudek zatím není pravomocný. Obžalovaný se v jednací síni odvolal.

Soud obžalovanému uložil nejvyšší možný trest. Podnikatele původem ze Slovenska, který obchodoval s použitými autobateriemi, navíc vyhostil. Fakticky vyhoštěn bude, až vykoná uložený trest. 

Motivem činu byly vyhrocené sousedské vztahy. Gajdošík za příčinu všech problémů označil sousedy, kteří podle něj chtěli jeho peníze.

Postřelený muž to zcela odmítá. „Je to nesmysl. Bojovali jsme s ním už od samého začátku, když si u nás objekt postavil načerno,“ řekl.

Gajdošíkova honosná rezidence pyšnící se podnikatelovou přezdívkou Reskátor je dodnes nezkolaudovaná, nemá přidělené číslo popisné. Plot Gajdošík postavil na pozemku, který mu nepatřil. Kanalizaci do systému napojil načerno. 

Fotogalerie

To byly hlavní důvody jeho sporů se sousedy. Loni v dubnu Gajdošík střílel na auto, ve kterém jel soused a jeho manželka. Muže přes čelní sklo zasáhl, ale další výstřel nepadl hned, protože se v nelegálně držené zbrani vzpříčil náboj. 

Žena, která řídila, se snažila střelce vozem odmrštit, což se jí ale nepodařilo a po několika metrech havarovala. „Oba z vozu vystoupili a utíkali pryč,“ uvedl žalobce.

Vzápětí se podle něj Gajdošíkovi podařilo zbraň opět zprovoznit a na prchající pár pětkrát vystřelil. Muže ještě třikrát zasáhl. 

Soused utrpěl poranění srdce i plic. Podle žalobce přežil díky včasné pomoci a výkonu lékařů na operačním sále. Podle obžaloby pak Gajdošík zapálil auto sousedů a jejich dům. V okamžiku, kdy se k místu blížila policie, otočil zbraň proti sobě a střelil se do hlavy.

U soudu tvrdil, že neví, proč střílel. „Je mi to líto, hlavně to, že jsem si zpackal život,“ řekl soudci.

Bez zraku, čichu i chuti

Obžalovaný při líčeních tvrdil, že všichni sousedí ho opakovaně udávali na policii i na úřady, byli vulgární nejen k němu, ale i k manželce a malému synovi. A zejména podle něj měli zálusk na jeho těžce vydělané peníze.

„Byl jsem pro ně oslíčku otřes se,“ řekl Gajdošík.

Ze své slepoty viní vězeňské lékaře, kteří prý včas nezareagovali na jeho stížnosti na rychle se zhoršující zrak. „Také nemám čich, chuť a ústa otevřu jen na centimetr. Úplně ty díry v hlavě cítím,“ líčil.

Manželé konflikt popisovali zcela opačně. Gajdošík, zvláště když se opil, podle nich býval sprostý a často vyhrožoval. Stavěl načerno, nerespektoval vlastnictví příjezdové cesty, nelegálně podnikal. Za poškození domu dostal u Okresního soudu podmínku. 

„Jenže úřady a policisté si často stížnosti nás i sousedů jen přehazovali. Gajdošík zase dával žaloby na nás, bylo to nekonečné,“ zmínili manželé.

Autoři: ,

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Akademický neklid v Ostravě. Lékařská fakulta válčí s vedením univerzity

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Místo aby šéfové Ostravské univerzity a její lékařské fakulty společně zachraňovali obor všeobecné lékařství ohrožený...

Řidič si dal deset piv, před policejní hlídkou skočil do řeky Opavy

Řidič před silniční hlídkou skočil do řeky.

Skokem do řeky se snažil minulý týden na Opavsku uniknout silniční kontrole opilý řidič osobního auta. Policisté ho...

Čtyři roky po vlakové tragédii chybí ve Studénce podjezd i objížďka

Ve Studénce na Novojičínsku se srazilo pendolino s nákladním autem. Při nehodě...

Objezd pro kamiony schází, podjezd pro pěší a osobní dopravu také zůstává jen v plánech. Železniční přejezd ve Studénce...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz