Úředník měl hodinové zpoždění, školy v centru Ostravy přišly o miliony

  18:40aktualizováno  18:40
Školy v Moravskoslezském kraji se těší na vybavení odborných učeben, které jim zaplatí obce z evropských dotací. Radnice Moravské Ostravy ale nedostane ani korunu. Žádost totiž dodala hodinu po uzávěrce projektů. Zastupitelé hledali viníka.

Školy si za dotace chtěly pořídit například vybavení do chemické laboratoře. Mají smůlu. (ilustrační snímek) | foto: Masarykova střední škola chemická

Školy přišly o miliony, mladý úředník o práci a Tomáš Kuřec málem o post místostarosty Moravské Ostravy a Přívozu. To vše kvůli pouhé hodině ztraceného času.

"Bortí se nám podlahy a rozpadají staré lavice v chemické učebně. Potřebujeme i pomůcky. Od prosince jsme proto chystali podklady pro žádost o dotace ve výši asi dva miliony korun," netají Hana Kimerová, ředitelka ZŠ Ostrčilova.

"Naše odborné učebny už vybavené jsou, ale chybí nám moderní pomůcky, například elektrosoupravy, které jsou dost drahé. Žádali jsme proto asi o jeden a půl milionu," říká ředitel ZŠ Zelená Aleš Koutný.

O termínu uzávěrky všichni věděli dlouho dopředu

Oba mají ale smůlu. Regionální rada Moravskoslezsko sice ještě nerozhodla, kolik peněz pošle zřizovatelům pro jednotlivé školy, žádost Moravské Ostravy o 15 milionů korun na vybavení 26 učeben osmi základních škol ale vůbec nepřijala. Úředník obvodní radnice ji totiž nestihl doručit včas.

"Termín podání žádostí vypršel 23. ledna v poledne. Do té doby jsme obdrželi 88 školských projektů z celého kraje, které budeme teprve posuzovat," říká mluvčí Regionální rady Michal Sobek.

Dodal, že žádost Moravské Ostravy ani nezaregistrovali, protože dorazila asi hodinu po uzávěrce. "Je to výjimečné, ale nejde o první případ. I v minulosti už se takové případy staly. Bohužel termíny jsou striktně dané, ví se o nich týdny až měsíce dopředu, všichni si je musí umět pohlídat," tvrdí Sobek.

Mladý úředník dostal vyhazov

Starosta centrálního ostravského obvodu Jiří Havlíček ve čtvrtek vysvětloval nespokojeným opozičním zastupitelům, co se vlastně stalo.

"Ráno 23. ledna jsem podepsal hotovou žádost o evropské dotace s přesvědčením, že projektový manažer ji obratem odnese na Regionální radu Moravskoslezsko. Chtěl ji mít perfektní, ještě tam přidával nějaké přílohy. Bohužel vše kompletoval až do půl jedné, a tak propásl termín," líčil Havlíček.

Radní netajili, že je situace mrzí. Pro MF DNES Havlíček upřesnil, že 26letý úředník, který chybu zavinil, už na radnici nepracuje. "Minulý týden jsme se vzájemně dohodli na jeho odchodu," řekl Havlíček.

Zastupitelům navíc slíbil, že radnice požádá o evropské dotace v dalším plánovacím období, případně se pokusí najít alespoň část peněz pro školy z vlastních zdrojů.

Návrh na odvolání místostarosty neprošel

Opozici to ale nestačilo. Kritizovala, že radní chtějí shodit celou odpovědnost na jednoho úředníka. "Musíme hledat viníky i mezi námi," tvrdil Miroslav Svozil (ODS).

Po delší výměně názorů opozice s koalicí Svozil řekl, že spoluviníkem je podle něj místostarosta Tomáš Kuřec (ČSSD), a navrhl jeho odvolání. To ale neprošlo.

Rozepři kvůli ztraceným dotacím nakonec utnul až radní Tomáš Málek (Ostravak). "Je nabíledni, že nás to všechny mrzí, ale to je v tuto chvíli vše, co s tím můžeme dělat. Z chyb je třeba se poučit, ne vítězně tančit na mrtvolách," prohlásil.

Podle Kimerové byla příprava projektů složitá a nejen ona byla ráda, že si to vzala na starost radnice. Ztráta šance získat peníze z přebytků evropských dotací v tomto plánovacím období sice ředitele škol štve, ale jsou optimisté. "Věřím, že budeme moci žádat o peníze příště," říká Kimerová.

"Určitě vypíšou další výzvu, protože podpora technického vzdělávání dětí má prioritu," míní i Koutný.

  • Nejčtenější

Rodina se otrávila z hub nasbíraných na zahradě. Pozor u bedel, radí mykolog

V ostravských nemocnicích skončili v pondělí tři členové rodiny, kteří snědli houby nasbírané na zahradě. Takové...

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

VIDEO: Hasiči zachránili kotě z úzké kanalizace. Využít museli i vysavač

V Ostravě-Zábřehu uvázlo černé kotě ve svodu dešťové vody. V úzkém potrubí sestoupilo zhruba tři metry pod úroveň země...

Nejstarší moravskoslezské babyboxy čeká výměna, scházejí však sponzoři

Babyboxy v Moravskoslezském kraji zachránily už 23 dětí ve věku od narození do několika měsíců. Nejstarší ze...

Lékaři sledují studenty Ostravské univerzity, kteří by mohli mít žloutenku

Obavy ze žloutenky typu A, jejíž epidemie sílí na Liberecku, mají nyní i studenti Ostravské univerzity, kteří byli v...

Najdete na iDNES.cz