Ve městě pracuje tým pro oběti, ve kterém se scházejí zástupci institucí a organizací věnujících se při své činnosti obětem trestných činů z různých hledisek.
„Už jedu domů, za chvilku budu u vás... To byla poslední slova, která od tatínka slyšel. Následovala rána a ticho. Pak začaly houkat sirény, přijely záchranné složky. V tu chvíli povolává operační důstojník krizového interventa k pozůstalým,“ popsala Vladimíra Faferková z oddělení prevence policistů Moravskoslezského kraje způsob, jak se obvykle setkají oběť a krizový intervent v případě nehody.
Oběti nevědí, kam se mají obrátit, říká odbornice z Probační a mediační služby![]() |
Členové týmu jsou na místech nejtragičtějších událostí. „Jsou připraveni na křik, pláč a bezmoc, na oběti a jejich blízké, kteří nevěří, že se něco takového mohlo stát, a brání se vše přijmout,“ přiblížila Faferková.
Podobných organizací, které se snaží pomáhat obětem trestných činů, je v Ostravě osm. „Služby pro oběti trestných činů jsou zaměřeny na několik oblastí – odborné poradenství a provázení trestním řízením, pomoc zvlášť zranitelným obětem, tedy dětem, seniorům, obětem domácího či sexualizovaného násilí nebo násilí z nenávisti, krizovou psychickou pomoc a terapii, vymáhání náhrady škod,“ sdělil náměstek primátora Zbyněk Pražák. Doplnil, že Ostrava na tuto pomoc vyčleňuje ročně 1,2 milionu korun.
Oběti mohou využít také probační a mediační službu. „Obrátit se na nás mohou všichni, kteří se cítí být, nebo se stali oběťmi trestného činu. Ať jde o násilnou trestnou činnost, nebo nedbalostní čin, jako jsou dopravní nehody,“ říká ředitelka probační a mediační služby Andrea Matoušková.