Padají vám mosty jak hrušky. Vám taky, přeli se právníci o Studénce

  15:25aktualizováno  15:25
Po čtvrt roce pokračovalo u Okresního soudu v Novém Jičíně hledání viníka železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku. Vypovídal znalec z oboru bezpečnosti práce, kterého si objednala firma Bögl & Krýsl. A došlo i na slovní přestřelku kvůli nedávnému pádu mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku.

Kdo za to může? Soud stále rozplétá rozplétá železniční tragédii, která se stala před šesti roky. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Osudného 8. srpna 2008 najel mezinárodní rychlík Comenius do zřícené mostní konstrukce. Osm lidí zemřelo, přes devadesát jich bylo zraněno, někteří s doživotními následky.

Na lavici obžalovaných nakonec usedlo deset lidí, ponejvíce inženýrů ze dvou firem: ODS-Dopravní stavby Ostrava (nyní Eurovia), což byl zhotovitel stavby, a společnosti Bögl & Krýsl. Ta měla na starosti zasunutí mostní konstrukce. Právě při této práci se most sesunul na trať.

Soud trvá od června 2011 a změnil se ve slovní bitvu znalců najímaných jednotlivými stranami. Nyní vypovídal Petr Osička, znalec přes bezpečnost práce, jehož stanovisko si vyžádala firma Bögl & Krýsl. Právě jeho odbornost vyvolala hned na začátku pochybnosti, jestli může vůbec posoudit, kde byla příčina zřícení mostu.

Mostní konstrukce a podpěry, které podle znalců nebyly dostatečné. Snímek byl

Mostní konstrukce a podpěry, které podle znalců nebyly dostatečné. Snímek byl pořízen několik dnů před pádem mostu.

„Kdyby měl pan znalec na bezpečnost práce posuzovat, jestli měli dělníci na hlavě helmy, tak dobře, ale jak může posoudit statiku mostu? Navíc výpočty má špatně,“ začal Tibor Rovňák, obhájce jednoho z inženýrů firmy ODS-Dopravní stavby Ostrava.

I soudce měl pochybnosti. Nakonec však s výpovědí souhlasil. „Určitě mohu mnohé posuzovat, mám letité zkušenosti z inspektorátu práce. A ten řeší i tyto náležitosti,“ odvětil Osička.

Poté uvedl, že špatné byly například podpěry mostní konstrukce, tedy ta část, kterou měly na starosti Dopravní stavby. „Byly porušeny normy, podpěry byly náchylné ke klopení,“ konstatoval. Jako příklad uvedl, že mostní konstrukce se chovala jako deska položená na několika kuželkách.

Pak zdůraznil, že se o stavbu starali nekvalifikovaní lidé. Jiskru vášní zažehnul prohlášením, že nikdo z obžalovaných za zřícení mostu nemohl, ale k odpovědnosti by mělo být pohnáno celé tehdejší představenstvo ODS-Dopravních staveb Ostrava.

„Spojování Vilémova a Studénky? Hyenismus“

Dodal, že za stavbu byly odpovědné Dopravní stavby, nikoliv subdodavatel Bögl & Krýsl. Tam podle něj mohli být případně i nekvalifikovaní pracovníci.

„Je to stejné, jako kdyby letecká společnost nechala řídit letadlo nekvalifikovaného pilota a letadlo spadlo,“ konstatoval znalec Osička.

Tím naštval obhájce inženýrů z Dopravních staveb Petra Grobelného a začala výměna názorů s přesahem až do současných problémů.

„No, Bögl a Krýsl. Teď vám padají mosty jako hrušky na podzim,“ prohlásil Grobelný ve zjevné narážce na nedávný pád mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku, kde zahynuli čtyři pracovníci zmíněné společnosti.

Právní zástupce firmy Bögl & Krýsl Radek Ondruš.

Právní zástupce firmy Bögl & Krýsl Radek Ondruš.

„A co Eurovia? Vám zase padají dva dálniční mosty v Ostravě,“ reagoval Ondruš s odkazem na problém s kvalitou stavby moravskoslezské části D1 (dříve označované jako D47).

To už soudce nevydržel a zasáhl: „Vraťte se k případu ve Studénce, na chodbě si potom můžete spočítat, kolik komu spadlo mostů.“

Ondruš z Bögl & Krýsl pak označil spojení těchto dvou případů za hyenismus. „Ve Vilémově jsme sami poškození, je to prostě nesmysl.“

Soudní jednání zdaleka nekončí. „Ještě se provádí další důkaz, pak možná budou další požadavky na dokazování. A záleží, jak vše vyhodnotí soud. Očekávám, že rozsudek na Okresním soudu by mohl padnout někdy ve druhé polovině příštího roku, případně na začátku roku 2016,“ konstatoval státní zástupce Aleš Kopal.

Soudce nakonec jednání odročil na listopad, kdy by měl vypovídat další znalec.

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Barman prohrál herně sto padesát tisíc na automatech, opil se a zmizel

Ilustrační snímek

Když se žena v jedné z ostravských heren ani po půlhodině nedohledala obsluhy, zavolala na policii. Hlídka brzy...

O zahrádky v Opavě je obrovský zájem, více jich však letos nebude

Zahrádkářská kolonie Malina na Kraví hoře by podle návrhu baseballové Techniky...

Od loňského srpna se po výzvě radnice hlásili zájemci, letos se mělo začít s první výstavbou. Tři stovky zahrádek v...

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz