Ledová sprcha statistiky. Počty nezaměstnaných na Ostravsku letí vzhůru

  11:40aktualizováno  11:40
Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji neúprosně roste. Lidí bez práce je o devět tisíc více než na konci loňského listopadu. Úřadu práce navíc za poslední měsíc tři firmy ohlásily hromadné propouštění.
Lidí na úřadech práce stále přibývá, navíc ani budoucnost nevypadá nijak přívětivě.

Lidí na úřadech práce stále přibývá, navíc ani budoucnost nevypadá nijak přívětivě. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Po mírném říjnovém poklesu přišla v listopadu doslova ledová sprcha. Na úřadech práce v Moravskoslezském kraji bylo posledního listopadu o 1 230 lidí bez práce víc. Ve srovnání s listopadem 2012 nárůst činí 9 220 uchazečů. Nezaměstnanost tak dosáhla 9,9 procenta. Zároveň ubývá volných pracovních míst.

Šachta Staříč ostravskokarvinského Dolu Paskov

Nejčastěji se nyní ve vztahu k nezaměstnanosti mluví o Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku.

"Nezaměstnanost vzrostla ve všech moravskoslezských okresech. Nejvíce v bruntálském, opavském a ostravském," řekla ředitelka krajského úřadu práce Yvona Jungová. Celkem je tak na severní Moravě a ve Slezsku bez práce 83 142 lidí, jen v Ostravě je to 25 656 uchazečů o zaměstnání.

V listopadu se na úřadech práce zaregistrovalo přes šest a půl tisíce lidí, naopak registraci ukončilo přes 5 000 lidí. "Do nového zaměstnání nastoupilo nebo začalo podnikat 36 procent z celkového počtu uchazečů s ukončenou evidencí, což je v tomto měsíci v absolutním i podílovém vyjádření nejnižší hodnota za celou dobu sledování od roku 1995," dodala Jungová.

Volných míst rapidně ubylo

Volných pracovních míst je zhruba 2 500. Ve srovnání s minulým měsícem to je o pět set, tedy o celých šestnáct procent méně. V porovnání s listopadem minulého roku úřad práce nabízí o 1 144 volných pracovních míst méně. Nejrychleji nabídka práce klesá v Ostravě.

Podle předpokladů nezaměstnanost v moravskoslezském regionu dále poroste. Tři firmy totiž úřadu práce ohlásily hromadné propouštění, týkat by se mělo 532 zaměstnanců. Ohlášená situace by měla nastat po Novém roce. Nemusí k ní ale dojít najednou, firmy mohou propouštět postupně.

"Máme zkušenost i takovou, že se to posune jiným směrem a o práci nakonec nepřijde celý ohlášený počet lidí," komentovala Vladana Piskořová. Propouštění se týká těžebního průmyslu, konkrétní firmy úřad zveřejnit nesmí.

Kraj začal vábit Amazon

Těžařská společnost OKD však potvrdila, že část ohlásila ona. "Je to záležitost Dolu Paskov, odkud do konce roku odejde 636 lidí. Na karvinskou část šachty přejde 480 z nich. Zbylých 146 zaměstnanců dostane odstupné od osmi do dvanácti platů," informoval mluvčí OKD Marek Síbrt.

Černé scénáře o propouštění více než tisíce horníků se nenaplnily. Zbylí propuštění budou zřejmě z firem, které jsou na činnost OKD navázané.

Naopak dva tisíce nových pracovních míst by do Moravskoslezského kraje mohlo přinést distribuční centrum amerického internetového obchodu Amazon. Krajský úřad mu nabízí postavení centra v průmyslové zóně v Mošnově poté, co jej odmítli lidé v referendu v Dobrovízi u Prahy, kam Amazon mířil.

"Proč nevyužít potenciálu mošnovského letiště a jeho zázemí?" ptá se hejtman Miroslav Novák. Amazon chce otevřít nejpozději příští rok v září (o plánech Amazonu v České republice více zde).

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Najdete na iDNES.cz