Památky a atrakce na severu Moravy útočí na rekordy v návštěvnosti

  12:29aktualizováno  12:29
Lákavý program, přízeň počasí, ekonomická prosperita. To vše jsou podle provozovatelů památek, hradů i jiných atrakcí v Moravskoslezském kraji důvody, proč je navštěvuje stále více lidí. Jejich šéfové věří, že se díky tomu letos dočkají nových návštěvnických rekordů.

Slezskoostravský hrad | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

V rekord doufá i Petr Koudela, šéf nejnavštěvovanějších mimopražských atrakcí: industriálních areálů v Dolních Vítkovicích a na Landeku. „Už předminulý víkend jsme překonali hranici milionu návštěvníků, o několik dní dříve než loni, kdy k nám za celý rok zavítalo 1 557 784 lidí. Do konce července přišlo 1 078 253 lidí, což je o téměř 40 tisíc více než loni. Doufáme proto, že se nám podaří alespoň lehce překonat loňský rekord,“ líčí ředitel Koudela. 

Podobně je na tom ostravská zoo. Letošní návštěvnost je ve srovnání s tou loňskou vyšší o téměř 35 tisíc lidí. „Od ledna do 25. července přišlo 330 312 platících návštěvníků, loni ve stejném období 295 774. Pokud nám bude přát počasí, můžeme překonat hranici půl milionu, což se podařilo jen třikrát v téměř sedmdesátileté historii zoo. Rádi bychom překonali rekord z roku 2014, kdy přišlo 540 tisíc lidí, ale na odhady je ještě příliš brzy,“ říká mluvčí zahrady Šárka Nováková. 

Na rekord se těší i v Trojhalí Karolina, jehož obliba od otevření před čtyřmi lety stále roste. „Za první letošní půlrok máme návštěvnost asi 93,5 tisíce, přičemž loni byla 86,5 tisíce a předloni 77,5 tisíce,“ říká ředitel Trojhalí Petr Šnejdar. Příliv návštěvníků podle něj ovlivňují hlavně nové akce pořádané ve vlastní produkci. „Třeba festival Ostravský kompot navštívilo loni za jeden den deset tisíc lidí. Letos jsme přidali Festival skákacích hradů – tuto desetidenní přehlídku nafukovacích atrakcí vidělo 11 tisíc lidí,“ nastínil. 

Vyšší návštěvnost hlásí i další vyhledávaná místa v Ostravě, například Slezskoostravský hrad. Ten navštívilo do konce července 75 494 lidí. Loni ve stejném období asi o pět tisíc méně.

Více lákají i mimoostravské cíle

Větší nával hlásí letos i mimoostravské atrakce. V rekord doufá například Slezské zemské muzeum na Opavsku, kterým v prvním pololetí prošlo 53 801 lidí, což je o 2 331 více než loni. „Za celý rok 2017 přišlo přes 93 tisíc lidí, tento rok očekáváme, že pokoříme hranici sta tisíc. Doufáme, že překonáme i absolutní rekord z roku 2014, kdy do našich poboček přišlo 106 tisíc lidí,“ říká mluvčí muzea David Váhala. 

Po rekordu touží i kastelán hradu Sovinec na Bruntálsku Michal Koutný. „Roční návštěvnost máme přes osmdesát tisíc lidí, loni 85 tisíc. Letos snad poprvé překročíme hranici 90 tisíc,“ líčí Koutný. „Za první půlrok přišlo o dva až tři tisíce lidí více než loni. Sázíme na osvědčené akce a přidáváme nové. Například divadelní a hudební festival Bubo fest přilákal za víkend 1500 lidí a před námi je rekonstrukce obléhání hradu, na kterou chodí kolem dvou tisíc lidí,“ líčí kastelán.

Živěji je letos také na zřícenině hradu Hukvaldy na Frýdecko-Místecku. Jen dvoudenní bitvu o hrad si předminulý víkend nenechaly ujít čtyři tisíce lidí. „Od dubna do konce července navštívilo hrad 44 tisíc lidí, loni ve stejném období o tři tisíce méně. Od poloviny května až do konce června nám o víkendech nepřálo počasí, ale ve všedních dnech přicházel větší počet dětí ze škol a teď chodí tábory,“ řekla Barbora Kožušníková ze správy hradu.

Mírný pokles zájmu hlásí zámky i archeopark

Ne všechny atrakce v kraji jsou na tom ale tak dobře. Mírný pokles zájmu hlásí například zámky v Hradci nad Moravicí a Kuníně nebo archeopark v Chotěbuzi-Podoboře. 

Archeopark je sice nejvyhledávanější z devíti poboček Muzea Těšínska, ale letos mu situaci komplikuje uzavření vlakové zastávky kvůli opravám železnice. I provoz archeoparku je částečně omezen kvůli rekonstrukci opevnění. „Do konce července tam přišlo 12 870 lidí, což je o téměř 2,5 tisíce méně než loni,“ říká mluvčí muzea Iva Lupková. 

„Do konce června jsme byli mírně v plusu, červenec byl slabší. Souvisí to s opravami, některé části zámku jsou totiž zavřené, ale i s počasím,“ vysvětluje úbytek návštěvníků hradecký kastelán Radomír Přibyla. 

„Když je venku horko, lidé se do zámků moc nehrnou,“ říká také kunínský kastelán Jaroslav Zezulčík. 

Tropické počasí naopak vyhovuje provozovatelům koupališť, akvaparků i kempů u přehrad. „Od května do konce července evidujeme 76 326 návštěvníků kempu a krytého i letního akvaparku na Olešné. Ve stejném období loňského roku to bylo 75 829 návštěvníků, takže jde o mírný nárůst. Stoupla především návštěvnost kempu, což nás těší. Stále se snažíme vylepšovat služby,“ říká mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková. 

Letošní letní sezonu chválí také vedoucí Aquacentra Bohumín Jaromír Voráč. „Branami našeho vodního světa prošlo v červenci 27 389 lidí, což je o 1 628 více než loni, a jde dokonce o absolutně největší měsíční návštěvnost od otevření v roce 2005,“ říká Voráč.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

Najdete na iDNES.cz