Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Památky a atrakce na severu Moravy útočí na rekordy v návštěvnosti

  12:29
Lákavý program, přízeň počasí, ekonomická prosperita. To vše jsou podle provozovatelů památek, hradů i jiných atrakcí v Moravskoslezském kraji důvody, proč je navštěvuje stále více lidí. Jejich šéfové věří, že se díky tomu letos dočkají nových návštěvnických rekordů.

Slezskoostravský hrad | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

V rekord doufá i Petr Koudela, šéf nejnavštěvovanějších mimopražských atrakcí: industriálních areálů v Dolních Vítkovicích a na Landeku. „Už předminulý víkend jsme překonali hranici milionu návštěvníků, o několik dní dříve než loni, kdy k nám za celý rok zavítalo 1 557 784 lidí. Do konce července přišlo 1 078 253 lidí, což je o téměř 40 tisíc více než loni. Doufáme proto, že se nám podaří alespoň lehce překonat loňský rekord,“ líčí ředitel Koudela. 

Podobně je na tom ostravská zoo. Letošní návštěvnost je ve srovnání s tou loňskou vyšší o téměř 35 tisíc lidí. „Od ledna do 25. července přišlo 330 312 platících návštěvníků, loni ve stejném období 295 774. Pokud nám bude přát počasí, můžeme překonat hranici půl milionu, což se podařilo jen třikrát v téměř sedmdesátileté historii zoo. Rádi bychom překonali rekord z roku 2014, kdy přišlo 540 tisíc lidí, ale na odhady je ještě příliš brzy,“ říká mluvčí zahrady Šárka Nováková. 

Na rekord se těší i v Trojhalí Karolina, jehož obliba od otevření před čtyřmi lety stále roste. „Za první letošní půlrok máme návštěvnost asi 93,5 tisíce, přičemž loni byla 86,5 tisíce a předloni 77,5 tisíce,“ říká ředitel Trojhalí Petr Šnejdar. Příliv návštěvníků podle něj ovlivňují hlavně nové akce pořádané ve vlastní produkci. „Třeba festival Ostravský kompot navštívilo loni za jeden den deset tisíc lidí. Letos jsme přidali Festival skákacích hradů – tuto desetidenní přehlídku nafukovacích atrakcí vidělo 11 tisíc lidí,“ nastínil. 

Vyšší návštěvnost hlásí i další vyhledávaná místa v Ostravě, například Slezskoostravský hrad. Ten navštívilo do konce července 75 494 lidí. Loni ve stejném období asi o pět tisíc méně.

Více lákají i mimoostravské cíle

Větší nával hlásí letos i mimoostravské atrakce. V rekord doufá například Slezské zemské muzeum na Opavsku, kterým v prvním pololetí prošlo 53 801 lidí, což je o 2 331 více než loni. „Za celý rok 2017 přišlo přes 93 tisíc lidí, tento rok očekáváme, že pokoříme hranici sta tisíc. Doufáme, že překonáme i absolutní rekord z roku 2014, kdy do našich poboček přišlo 106 tisíc lidí,“ říká mluvčí muzea David Váhala. 

Po rekordu touží i kastelán hradu Sovinec na Bruntálsku Michal Koutný. „Roční návštěvnost máme přes osmdesát tisíc lidí, loni 85 tisíc. Letos snad poprvé překročíme hranici 90 tisíc,“ líčí Koutný. „Za první půlrok přišlo o dva až tři tisíce lidí více než loni. Sázíme na osvědčené akce a přidáváme nové. Například divadelní a hudební festival Bubo fest přilákal za víkend 1500 lidí a před námi je rekonstrukce obléhání hradu, na kterou chodí kolem dvou tisíc lidí,“ líčí kastelán.

Živěji je letos také na zřícenině hradu Hukvaldy na Frýdecko-Místecku. Jen dvoudenní bitvu o hrad si předminulý víkend nenechaly ujít čtyři tisíce lidí. „Od dubna do konce července navštívilo hrad 44 tisíc lidí, loni ve stejném období o tři tisíce méně. Od poloviny května až do konce června nám o víkendech nepřálo počasí, ale ve všedních dnech přicházel větší počet dětí ze škol a teď chodí tábory,“ řekla Barbora Kožušníková ze správy hradu.

Mírný pokles zájmu hlásí zámky i archeopark

Ne všechny atrakce v kraji jsou na tom ale tak dobře. Mírný pokles zájmu hlásí například zámky v Hradci nad Moravicí a Kuníně nebo archeopark v Chotěbuzi-Podoboře. 

Archeopark je sice nejvyhledávanější z devíti poboček Muzea Těšínska, ale letos mu situaci komplikuje uzavření vlakové zastávky kvůli opravám železnice. I provoz archeoparku je částečně omezen kvůli rekonstrukci opevnění. „Do konce července tam přišlo 12 870 lidí, což je o téměř 2,5 tisíce méně než loni,“ říká mluvčí muzea Iva Lupková. 

„Do konce června jsme byli mírně v plusu, červenec byl slabší. Souvisí to s opravami, některé části zámku jsou totiž zavřené, ale i s počasím,“ vysvětluje úbytek návštěvníků hradecký kastelán Radomír Přibyla. 

„Když je venku horko, lidé se do zámků moc nehrnou,“ říká také kunínský kastelán Jaroslav Zezulčík. 

Tropické počasí naopak vyhovuje provozovatelům koupališť, akvaparků i kempů u přehrad. „Od května do konce července evidujeme 76 326 návštěvníků kempu a krytého i letního akvaparku na Olešné. Ve stejném období loňského roku to bylo 75 829 návštěvníků, takže jde o mírný nárůst. Stoupla především návštěvnost kempu, což nás těší. Stále se snažíme vylepšovat služby,“ říká mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková. 

Letošní letní sezonu chválí také vedoucí Aquacentra Bohumín Jaromír Voráč. „Branami našeho vodního světa prošlo v červenci 27 389 lidí, což je o 1 628 více než loni, a jde dokonce o absolutně největší měsíční návštěvnost od otevření v roce 2005,“ říká Voráč.

  • Nejčtenější

Divácký rekord? Pro Česko není velkou výzvou, spíš by MS mělo hostit častěji

20. května 2024  6:29

Asi žádné jiné číslo se při fanouškovských náletech na hokejovém mistrovství světa neřeší víc. 741...

Konec kotlů na uhlí do deseti let. Stát lidem výměnu zadotuje

20. května 2024  12:42

Máte doma kotel na uhlí? Pak máte problém – i když je nízkoemisní, moderní nebo nový. Ministerstvo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ležícího zraněného seniora dospělí míjeli, zachránila ho až parta školáků

21. května 2024  17:45

Skvělou rozvahu i koordinaci projevila pětice ostravských školáků, kteří na začátku dubna pomohli...

Švédsko - Finsko 2:1P. Severské drama v prodloužení rozuzlil Eriksson Ek

23. května 2024,  aktualizováno  23:48

Ač favorizování Švédové střelecky jasně dominovali, po dvou třetinách oba brankáři drželi...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policisté při hokeji zakročili proti muži se zbraní, vypadala jako kalašnikov

19. května 2024  15:10

Dlouhou střelnou zbraň nesl v ruce osmnáctiletý mladík, proti němuž v sobotu po poledni zakročili...

Baník - Slovácko 6:0, do Evropy kanonádou. Hosté dohrávali v devíti

26. května 2024  18:18

Aktualizujeme Fotbalisté ostravského Baníku v klíčovém souboji o přímý postup do kvalifikace Konferenční ligy...

Čtvrtkař Gardiner chce další trofej z Ostravy. Touží po křišťálové tretře

26. května 2024  15:39

Ze startovní listiny Zlaté tretry Ostrava kvůli zranění vypadli oštěpař Níradž Čopra a výškař...

Ostravské stopy: Zoo v Kunčičkách byl dětský ráj, říká výtvarník Oldřich Harok

26. května 2024  13:41

Sochy Oldřicha Haroka patří k dominantám jeho rodného města Šenova u Ostravy. V samotné Ostravě...

Beskydská stezka slibuje spoustu novinek. Láká na pivo i legendární Nazareth

26. května 2024  7:44

Zhruba desítka pivovarů, stovka druhů piv, exkurze nebo festival, kde jako hlavní hvězda vystoupí...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...

BMW prohrálo soud s budějovickým prodejcem ojetin o právo na užití loga

Exkluzivně Může nezávislý prodejce ojetých aut používat na provozovně logo automobilky, i když s ní nemá žádnou smlouvu? Vrchní...