Ostravsko se dusilo, i když firmy omezily výrobu

  18:01aktualizováno  18:01
S obrovskými nadějemi čekali lidé na Ostravsku na zavedení regulací výroby největších znečišťovatelů ovzduší v době inverzního počasí. Doufali, že i v době inverze si bez obav otevřou okna. Jenže skutečnost je zcela jiná, regulace zatím příliš nepomáhají.
Pohled na Ostravu zahalenou do smogu.

Pohled na Ostravu zahalenou do smogu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Jaromír Slíva žije v Ostravě-Radvanicích a je jedním z bojovníků za čistý vzduch. Tento týden rozeslal představitelům státní správy, samosprávy i ombudsmanovi e-mail. Upozorňuje na to, že i když už několik dní firmy kvůli smogu tlumí výrobu, Ostravsko se stále dusí.

"Je zřejmé, že ani tato regulace výroby není dostatečný nástroj pro to, aby zde byly dodržovány limity znečištění specifikované zákonem," říká Jaromír Slíva.

Přestože k regulačnímu systému mnozí vzhlíželi s vírou, že uleví lidem od smogu, ukazuje se, že nestačí. Proč? Odborníci, které MF DNES oslovila, upozornili na to, že smog sám s utlumením výroby nezmizí.

Nejdůležitější záchranou zůstává změna počasí

Ve chvíli, kdy podniky výrobu na základě signálu tlumí, se totiž už region většinou nachází pod "inverzní pokličkou". Připomíná to uzavřenou místnost, v níž sedí skupina kuřáků. Dokud se neotevře okno, vzduch se nezlepší. Smog tedy může zmizet jen za pomoci příznivého vývoje počasí.

LIDÉ PROTI ŠPINAVÉMU OVZDUŠÍ

Před dvěma a půl lety Ostravané demonstrovali za čistý vzduch. Psali několik peticí za zlepšení ovzduší. Poslední z nich na internetu podepsalo už přes 17 tisíc lidí. Teď píší ombudsmanovi, na 17. prosince se chystá demonstrace s názvem Rouška pro Ostravu.

Jak se ale odborníci shodují: regulace výroby smysl má. "Každé snížení emisí, byť o jeden mikrogram na metr krychlový, má význam a přímý dopad na zdraví lidí," říká Petr Jančík z VŠB-TUO.

Současně ale připomíná, že velké podniky nejsou schopny výrobu omezit ihned po vyhlášení signálu regulace. "Předepsaná technická opatření nejsou snadno proveditelná. Než je velké firmy udělají, trvá to dva dny," říká Petr Jančík.

Vítá návrh kraje, který chce, aby se podniky dobrovolně zavázaly k tomu, že omezí výrobu ještě dřív než samotný smog v kraji propukne naplno. Tedy ve chvíli, kdy teď úřady na smog teprve upozorňují.

Regulace podnikům způsobuje ekonomické problémy

"Souhlasím s tím, ale je nutné, aby v tom případě existovala dobrá předpověď inverzní situace. Ať meteorologové předpoví, že inverze bude trvat dejme tomu pět dní. Možnosti k tomu mají," říká Jančík.

Meteorologové ale oponují. Předpovědět jednoznačný vývoj rozptylových podmínek na několik dní dopředu podle nich možné není. K návrhu kraje se nestaví příliš kladně ani samotné podniky.

Zástupci podniků říkají, že pokud by omezili výrobu o něco dřív než teď, situace by byla stejně špatná, protože další zdroje znečištění by stejně omezené nebyly.

Upozorňují taky na to, že regulace výroby je už teď pro ně velká komplikace - vzhledem k nasmlouvaným dodávkám produktů, které je pro ně kvůli tlumené výrobě už teď těžké plnit. Tomáš Kotyza z krajského úřadu řekl, že dobrovolný závazek firem k včasnější regulaci výroby by měl být výrazem dobré vůle znečišťovatelů.

Pohled z Lysé hory na smogem sužovaný Moravskoslezský kraj.Pohled na Ostravu zahalenou do smogu.

Kraj chce podnikům ještě v prosinci předložit memorandum, v němž se dobrovolně zaváží k včasnější regulaci výroby. "Myslím, že jednání s podniky jsou na dobré cestě," uvedl Tomáš Kotyza, podle něhož by memorandum mohlo být sepsáno snad už do Vánoc.

Radomír Štěrba z České inspekce životního prostředí v Ostravě řekl, že ve středu a ve čtvrtek inspektoři spolu se zástupci ministerstva životního prostředí kontrolovali ve firmách ArcelorMittal Ostrava a Třinecké železárny, zda plní nařízená regulační opatření. Po kontrole ostravské huti řekl: "Zjistili jsme, že plní všechna schválená regulační opatření."

Smog posledních dní rozhněval i sdružení Vzduch z Ostravy-Radvanic. Jeho zástupci napsali stížnost ombudsmanovi. Stěžují si na to, že jediným opatřením, které se v poslední době udělalo pro čistý vzduch, je možnost vyhlašování signálu regulace při smogu. Ani to ale není účinné.

  • Nejčtenější

Rodina se otrávila z hub nasbíraných na zahradě. Pozor u bedel, radí mykolog

V ostravských nemocnicích skončili v pondělí tři členové rodiny, kteří snědli houby nasbírané na zahradě. Takové...

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

S údaji pro EET zřejmě manipuloval řetězec s vínem a destiláty, firma mlčí

Firmou, která podle policie oklamala systém EET, když z upravených pokladních systémů posílala zkreslené údaje o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Obec na Novojičínsku získala opuštěný sloup. Nikdo jiný památku nechtěl

Mnoho památek chátrá jen proto, že není jasný jejich vlastník. Legislativně je totiž hodně složité, jak zajistit nutnou...

Přestavba centra Kopřivnice se odkládá, nabídky firem jsou moc drahé

Podle původních plánů se mělo začít letos v létě, nejdříve to ale bude až v příštím roce. Start dlouho připravované...

V industriálních Vítkovicích vznikne státní muzeum. Zachrání vysoké pece

Unikátní industriální areál v Dolní oblasti Vítkovice, který je kulturní památkou a láká přes 1,6 milionu lidí ročně,...

Řidič sjel autem do rybníka u Rýmařova. Vůz museli vylovit hasiči

V pátek odpoledne havaroval mladý řidič na Bruntálsku. Svým vozem Opel Tigra sjel do rybníka. Z ledové vody se mu...

CREDIT PARTNER - reality, finance, vzdělávání
Obchodní zástupce - Obchodník - firemní a osobní vzdělávání celá ČR nebo vybraný region

CREDIT PARTNER - reality, finance, vzdělávání
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 20 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz