Ostravské stopy: V Ostravě jsem našel kouzlo, přiznává herec Zerdaloglu

  17:55aktualizováno  17:55
Inscenace Král Lear ve Slezském divadle v Opavě je tříhodinovým hereckým koncertem Kostase Zerdaloglu. Herec i režisér v seriálu iDNES.cz a MF DNES Ostravské stopy bilancuje svou kariéru, jejíž součástí je také silná ostravská zkušenost.

Kostas Zerdaloglu přiznává, že i jemu se Ostrava nejprve moc nelíbila. Nyní ji však považuje za nádhernou. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kostas Zerdaloglu nastoupil v roce 1976 do angažmá v Divadle Petra Bezruče a vydržel tam více než dvacet let. Ostravané jej znají i z nedávných let díky inscenacím v Komorní scéně Aréna, kde většinou hostuje v těch, které režíruje Ivan Krejčí.

"Ivan Krejčí u mě začínal, když studoval Báňskou, a už se zajímal o divadlo. Společně jsme pak odešli do Karlových Varů," vzpomíná.

Profil: Kostas Zerdaloglu

Narodil se 3. února 1953 v Jeseníku řeckým emigrantům. V letech 1976 až 1983 studoval herectví a režii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

První angažmá získal v roce 1976 v Divadle Petra Bezruče, kde působil až do roku 1999. V Ostravě vytvořil řadu charakterních rolí většinou v režii kmenového režiséra Bezručů Josefa Janíka.

Kromě toho ale hrál v řadě televizních seriálů, ale i filmech. Patří mezi ně například Touha Sherlocka Holmese, Dopolední horror, Mandragora, Konto separato, Sluneční stát, Restart, Stavy rachotí nebo Velké sedlo.

Vrcholem jeho herecké kariéry je čerstvá premiéra Krále Leara ve Slezském divadle Opava, kde je v současném angažmá.

Do Opavy nastupoval v sezoně 2002/2003, mezi tím byl po Karlových Varech ještě rok v Kladně a necelý rok v Praze.

"Pronajali jsme si divadlo Pavla Trávníčka, kde jsem hrál Othela. Přišla i nabídka od jednoho pražského divadla, ale v tu dobu se mi ozvala žena, že kluk je v pubertě a že potřebuje otce, tak jsem vše opustil a vrátil se zpět do Ostravy," líčí.

V roce 1976 bydlel v takzvaných divadelních kolchozech, ubytovnách, kde tehdy žila i výtvarnice Marta Roszkopfová nebo rozhlasová hlasatelka Dáša Misařová.

"Ostravu jsem znal už předtím, protože otec, když zde organizoval setkání krajanů z Řecka a řecké festivaly, mě občas brával s sebou. Tak jsem Ostravu poznal již jako dítě. Černé, špinavé město. Později jsem Ostravě uvykl a stala se mi nádherou, našel jsem v ní kouzlo, ono, 'mňam, mňam'. Brno bylo zelené, ale tu, jak saze, tak kouř, tak 'pižmo', a už byla Ostrava má!"

Jako začínající herci Divadla Petra Bezruče někdy po zkoušce vyrazili do centra. Velel jim režisér Josef Janík, na kterého ještě dnes řada herců vzpomíná s velkou láskou jako na nezapomenutelnou osobnost.

"Pan režisér Janík říkal: Tak jdeme noční Ostravou, ať poznáte život! Pamatuji si na hospody U Sudu, U Džbánu, U Radů, tam chodili všichni divadelníci. A byl tady bar Waldemar a také restaurace naproti vchodu Televizního klubu, takzvaný Minibar."

Když přišel nový herec, tak "psycholog" Janík patřičně testoval jeho podvědomé chování a čekal, co z něj vypadne v neutrálním prostředí. Byla to dobrá sonda. Janík měl specifický "čechovovský jazyk". "Mluvil ve zkratkách, v náznacích a v nedokončených větách s třemi tečkami na konci. Herci pouze naznačil a další už záleželo na něm. Tímto jednoduchým způsobem donutil herce, aby začali přemýšlet. A to se mi zamlouvalo. Dnes mě i z těchto důvodů zatěžuje, když má režisér dlouhé proslovy," dodává Kostas Zerdaloglu.

Když se Divadlo Petra Bezruče po revoluci přemístilo z Kulturního domu Vítkovice do nových prostor, pro herce to až taková změna nebyla. "Přechod do budovy Blaník, kde se dodneška hraje, nebyl až tak velkou změnou, protože se tady už předtím zkoušelo. Změnila se pouze technika hraní z velkého prostoru na malý," popisuje proměnu Zerdaloglu.

Role Kostase Zerdaloglu

Mimochodem, ještě než současné divadlo Bezručů prošlo rekonstrukcí, vyznačovalo se tmavým interiérem. "Mám rád patinu, ta tmavá má svoje kouzlo a význam, tam se dá čarovat," vysvětluje herec.

Mezi inscenacemi, které si po letech rád vybavuje, nechybí například Brechtova Svatba. "Janík se zřídka smál nahlas, spíš jen tak uvnitř. Mně se jej povedlo jen jednou za život nahlas rozesmát, z čehož jsem měl obrovskou radost."

A proč se komorní scéna Márnice, kde Bezruči stále hrají, jmenuje Márnice? "Jednou přišel Janík s tím, že se ten prostor bude jmenovat Márnice. Nevím, odkud to vzal, ale zřejmě to uvážil po pečlivé konzultaci s Martou Roszkopfovou. Mohu se jen domnívat, že ono sklepení připomíná márnici, kde se odkládají mrtvé kusy a rodí se nové, živé," dodává herec.

Kostas Zerdaloglu absolvoval herectví v roce 1976 a setkal se na škole například s mladým Jiřím Bartoškou nebo Karlem Heřmánkem. "My jsme byli v prváku, když kluci končili." Zahrál si v té době například ve filmu legendárního Jiřího Krejčíka Hra lásky šálivé. "To jsme byli jen figurky, angažovali nás ze školy, hráli v něm i další mediálně známí herci. Můj první film se jmenoval Touha Sherlocka Holmese. Točil se mimo jiné i v Národním divadle a mám hezkou vzpomínku na Radovana Lukavského a Václava Vosku, kteří hráli hlavní role. V Ostravě jsem natočil pár filmů, ale už jsem je neviděl, asi se utopily při povodni," dodává Zerdaloglu.

Ostrava byla svědkem jeho hereckých počátků i osobního růstu. I když hraje v Opavě, stále rád se do centra kdysi černého města vrací.

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Autům na D48 ve Slezsku cosi rozbíjí skla. Nejspíš po nich někdo střílí

Prasklina na čelním skle auta Pavla Walka.

Několik poškozených čelních skel u aut hlásí v poslední době motoristé z dálnice D48 na trase z Frýdku-Místku do...

„Nebuď jako Tomáš.“ Hornická fakulta si v náborové kampani utahuje z Řepky

Tomáš Řepka

Netradiční způsob k lákání nových studentů zvolili na svých oficiálních facebookových stránkách zástupci...

Je konec, hokejová Sparta je vyřazena. Zlín vyrovnal sérii s Boleslaví

Zklamaní hokejisté Sparty po vyřazení z předkola s Vítkovicemi

Hokejová Sparta i po roce končí v předkole. V rozhodujícím duelu doma nestačila na Vítkovice 1:5 a celkově v sérii...

Vítkovice zdolaly v předkole Spartu, Boleslav si poradila se Zlínem

Vítkovický Michal Poletin se snaží uniknout Lukáši Klimkovi ze Sparty

Hokejisté Vítkovic vedou v předkole play off nad Spartou 1:0 na zápasy. V úvodním duelu série potvrdili roli favorita a...

Další z rubriky

Správce zaplatil přes 53 milionů z dluhu OKD, zahájení sporu je ohrožené

U Krajského soudu v Ostravě začalo ve středu přezkumné jednání v insolvenčním...

Zahájení projednávání sporu o deset miliard korun mezi insolvenčním správcem OKD a společností Citibank, které mělo...

Před Tonak se vrátí busta kloboučnického továrníka. Kopii našli v Německu

Novojičínský parčík s památníkem Augustina Hückela po jeho odhalení ve 30....

Po více než šedesáti letech se do parčíku před výrobce klobouků Tonak v Novém Jičíně vrátí busta spoluzakladatele firmy...

Geodetka uvázla po pás v bahně ve vodní nádrži. Lovili ji hasiči

Hasiči zachraňovali z bahna geodetku.

V zrádném studeném bahně vodní nádrže Čerťák u Nového Jičína uvázla před polednem po pás třiatřicetiletá geodetka....

Najdete na iDNES.cz