Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obnovená konkatedrála i kapličky v přírodě, kostely se otevřou turistům

  16:31
Náhrobní kámen se znakem německých rytířů, hlavice sloupů s původními vyřezávanými prvky, kovaná mříž u vstupu nově malovaná tak, jak vypadala kdysi. Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě se po dvou letech obnovy otvírá a lidé si prohlédnou i to, co tam zatím nemohli vidět. Turistům se otevřou i další kostely v Moravskoslezském kraji.
Opavská konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, která prošla renovací bude...

Opavská konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, která prošla renovací bude přístupná od Noci kostelů. Dalibor Halátek, historik, který se podílel na renovaci, před obnoveným portálem. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Konkatedrála se do projektů Noc kostelů a Otevřené chrámy zapojí úplně poprvé. Za dva týdny se otevře i ke slavnostnímu užívání bohoslužbou 12. června,“ řekl Martin David, apoštolský administrátor ostravskoopavské diecéze.

Svatostánek má za sebou největší celkovou obnovu od oprav po druhé světové válce. Trvala dva roky, přišla na 78 milionů korun a je to největší investice do obnovy sakrální stavby v diecézi. Zrekonstruovaný je vnější plášť, omítky a okna, upraveno okolí, kompletně obnovené interiéry a zrestaurované dřevěné, kamenné i zámečnické prvky.

„Mohutné dřevěné vyřezávané hlavice sloupů byly po válce jen provizorně doplněny sádrou, což se teď při opravě podařilo napravit a doplnit původní hlavice vyřezávanými prvky. Kostel byl vymalován a byla obnovena barevnost prokázaná restaurátorskými průzkumy,“ řekl mluvčí biskupství Pavel Siuda.

Archeologové našli náhrobní kámen i schodiště

Archeologové u kostela během oprav objevili starý náhrobní kámen se znakem německých rytířů, nalezen byl kamenný svorník z gotické fáze výstavby chrámu či staré schodiště v tloušťce zdi severní věže, jež je nejstarší částí chrámu.

„Vnitřek kostela byl v jeho gotické podobě s největší pravděpodobností neomítaný, cihly byly jen vyspárované. Pokud byly na jeho stěnách malby, na což ukazují některé prameny, pravděpodobně se přeomítaly jen plochy pro tyto malby. Ty se ale zatím nepodařilo nalézt,“ popsal památkář Dalibor Halátek.

Upozornil i na hlavní portál kostela. Jeho zdobné prvky byly dosud pod nánosy cementu a je po náročném očištění. „Máme krásný portál, který má nejbližší analogie v Krakově,“ konstatoval. V chrámu je i expoziční místnost. Poprvé si jej lidé prohlédnou v pátek na komentovaných prohlídkách Noci kostelů, od soboty až do 31. října pak díky projektu Otevřené chrámy.

Novinkou je okruh po kapličkách v přírodě

Noc kostelů v diecézi otevře 96 svatostánků. Letošní novinkou je okruh po kapličkách v přírodě, lidé si mohou na kole objet a navštívit kaple v okolí Bílovce a Fulneku. Poprvé je do Noci kostelů zařazen i dřevěný kostelík Panny Marie Pomocnice křesťanů na Gruni či kostelíky ve Starých Hamrech a v Ostravici. Novinkou je také mobilní aplikace Noc kostelů.

Na tu hned od soboty navážou Otevřené chrámy. V letní sezoně zpřístupní 33 kostelů a dvě kostelní věže, o dva objekty víc než loni. Nově třeba kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku, rovněž po rozsáhlé obnově. Změnu lidé uvidí už zvenčí, jeho fasáda má novou barvu, přesně podle dochovaných zbytků starších barevných vrstev.

„V křížové chodbě se podařilo najít kompletní malbu z 15. století s motivem Ukřižovaného, na klenbách jednoho křídla pak galerii erbů. Jde o druhou nejstarší erbovní galerii na českém území,“ upozornil památkář Halátek.

Navštívit lze i 700 let starý kostel

Doslova cestování časem lidé zažijí při návštěvě kostela Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu. Ten je rovněž letošní novinkou a také po obnově. Pojí se s nejstaršími dějinami Bruntálu, sloužil jako sakrální centrum jeho prvním osadníkům.

„Při vstupu románským portálem může návštěvník nasát atmosféru 13. století. Jakmile projde, rázem se ocitne o 700 let později v prostoru, který se dochoval téměř v nezměněné podobě tak, jak jej znali obyvatelé obce v období po druhé světové válce. Vstupem do sakristie se opět přesune o několik staletí, do gotické fáze kostela z druhé poloviny 14. století,“ popsal mluvčí Siuda.

Všechny tři historické podoby kostela tam dokumentuje nová expozice a románský vzhled z první půlky 13. století i trojrozměrný model. Kolem kostela je z kamenů vyskládané základové zdivo původní románské baziliky. Svou velikostí stávající kostel přesahovala.

„Nejvýznamnějším objevem bylo zjištění, že kromě dochované části románského portálu je pod podlahou druhého podlaží věže jeho další část. Podařilo se je spojit do jednoho celku. Tehdejší kvalitní kamenická práce umožnila sejmout následné vrstvy,“ uvedl ředitel ostravského Národního památkového ústavu Michal Zezula. Portál je ústředním bodem celé expozice.

  • Nejčtenější

Bouře zasáhly nejvíc Ostravu a okolí. Lidé jsou bez elektřiny, zoo dnes neotevře

20. června 2024  7:18,  aktualizováno  11:40

Středeční velmi silná bouřka, která večer a v noci zasáhla Moravskoslezský kraj, způsobila nejvíce...

Je ze mě ajťák a jezdím na harleyi. Ale fotbal miluju. Sionko jako vyměněný

18. června 2024

Premium Hamburk (Od našeho zpravodaje) Porušil snad všechny předpisy, které vyžadoval trenér Brückner, čili pedant přes standardní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Los pohárů: Sparta začne na Islandu, či v Irsku. Baník v Estonsku, nebo Arménii

19. června 2024  8:59,  aktualizováno  14:45

První protivník na cestě do vytoužené Champions League je přijatelný. Sparťanští fotbalisté ve...

Sesuv na Slovensku zastavil provoz na trati mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou

14. června 2024  15:07,  aktualizováno  20:07

Sesuv půdy na Slovensku zastavil provoz na mezinárodní železniční trati mezi Mosty u Jablunkova na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Ostravě zemřel devadesátiletý muž, na elektrokoloběžce ho srazila tramvaj

15. června 2024  8:02,  aktualizováno  8:06

Devadesátiletý muž na elektrokoloběžce nepřežil v pátek v Ostravě srážku s tramvají. Senior při...

Spletl si muže s divočákem a vystřelil. Za jeho usmrcení hrozí myslivci šest let

21. června 2024  11:08

Kriminalisté z Ostravy Přívozu objasnili tragédii, která se odehrála loni v listopadu. „Jedná se o...

Soud poslal do úpadku Liberty Ostrava, huť dluží přes pět miliard korun

21. června 2024  9:31

Soud poslal do úpadku huť Liberty Ostrava. Návrh na insolvenci na sebe podala sama firma. Uvedla,...

„Nad jeleny asi bděl anděl strážný.“ Zoo sčítá škody a obává se dalších bouřek

20. června 2024  15:37,  aktualizováno  18:15

Přes osmdesát lidí dnes v ostravské zoo odstraňuje následky ničivé bouřky. Ta ve středu večer...

Prohořívající heřmanickou haldu v Ostravě přikryje sarkofág za tři miliardy

20. června 2024  16:25

Až na tři miliardy korun by mohla stát přijít rekultivace hořící haldy v Ostravě – Heřmanicích....

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...