Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Obnovená konkatedrála i kapličky v přírodě, kostely se otevřou turistům

  16:31
Náhrobní kámen se znakem německých rytířů, hlavice sloupů s původními vyřezávanými prvky, kovaná mříž u vstupu nově malovaná tak, jak vypadala kdysi. Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě se po dvou letech obnovy otvírá a lidé si prohlédnou i to, co tam zatím nemohli vidět. Turistům se otevřou i další kostely v Moravskoslezském kraji.

Opavská konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie, která prošla renovací bude přístupná od Noci kostelů. Dalibor Halátek, historik, který se podílel na renovaci, před obnoveným portálem. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Konkatedrála se do projektů Noc kostelů a Otevřené chrámy zapojí úplně poprvé. Za dva týdny se otevře i ke slavnostnímu užívání bohoslužbou 12. června,“ řekl Martin David, apoštolský administrátor ostravskoopavské diecéze.

Svatostánek má za sebou největší celkovou obnovu od oprav po druhé světové válce. Trvala dva roky, přišla na 78 milionů korun a je to největší investice do obnovy sakrální stavby v diecézi. Zrekonstruovaný je vnější plášť, omítky a okna, upraveno okolí, kompletně obnovené interiéry a zrestaurované dřevěné, kamenné i zámečnické prvky.

„Mohutné dřevěné vyřezávané hlavice sloupů byly po válce jen provizorně doplněny sádrou, což se teď při opravě podařilo napravit a doplnit původní hlavice vyřezávanými prvky. Kostel byl vymalován a byla obnovena barevnost prokázaná restaurátorskými průzkumy,“ řekl mluvčí biskupství Pavel Siuda.

Archeologové našli náhrobní kámen i schodiště

Archeologové u kostela během oprav objevili starý náhrobní kámen se znakem německých rytířů, nalezen byl kamenný svorník z gotické fáze výstavby chrámu či staré schodiště v tloušťce zdi severní věže, jež je nejstarší částí chrámu.

„Vnitřek kostela byl v jeho gotické podobě s největší pravděpodobností neomítaný, cihly byly jen vyspárované. Pokud byly na jeho stěnách malby, na což ukazují některé prameny, pravděpodobně se přeomítaly jen plochy pro tyto malby. Ty se ale zatím nepodařilo nalézt,“ popsal památkář Dalibor Halátek.

Upozornil i na hlavní portál kostela. Jeho zdobné prvky byly dosud pod nánosy cementu a je po náročném očištění. „Máme krásný portál, který má nejbližší analogie v Krakově,“ konstatoval. V chrámu je i expoziční místnost. Poprvé si jej lidé prohlédnou v pátek na komentovaných prohlídkách Noci kostelů, od soboty až do 31. října pak díky projektu Otevřené chrámy.

Novinkou je okruh po kapličkách v přírodě

Noc kostelů v diecézi otevře 96 svatostánků. Letošní novinkou je okruh po kapličkách v přírodě, lidé si mohou na kole objet a navštívit kaple v okolí Bílovce a Fulneku. Poprvé je do Noci kostelů zařazen i dřevěný kostelík Panny Marie Pomocnice křesťanů na Gruni či kostelíky ve Starých Hamrech a v Ostravici. Novinkou je také mobilní aplikace Noc kostelů.

Na tu hned od soboty navážou Otevřené chrámy. V letní sezoně zpřístupní 33 kostelů a dvě kostelní věže, o dva objekty víc než loni. Nově třeba kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku, rovněž po rozsáhlé obnově. Změnu lidé uvidí už zvenčí, jeho fasáda má novou barvu, přesně podle dochovaných zbytků starších barevných vrstev.

„V křížové chodbě se podařilo najít kompletní malbu z 15. století s motivem Ukřižovaného, na klenbách jednoho křídla pak galerii erbů. Jde o druhou nejstarší erbovní galerii na českém území,“ upozornil památkář Halátek.

Navštívit lze i 700 let starý kostel

Doslova cestování časem lidé zažijí při návštěvě kostela Neposkvrněného početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu. Ten je rovněž letošní novinkou a také po obnově. Pojí se s nejstaršími dějinami Bruntálu, sloužil jako sakrální centrum jeho prvním osadníkům.

„Při vstupu románským portálem může návštěvník nasát atmosféru 13. století. Jakmile projde, rázem se ocitne o 700 let později v prostoru, který se dochoval téměř v nezměněné podobě tak, jak jej znali obyvatelé obce v období po druhé světové válce. Vstupem do sakristie se opět přesune o několik staletí, do gotické fáze kostela z druhé poloviny 14. století,“ popsal mluvčí Siuda.

Všechny tři historické podoby kostela tam dokumentuje nová expozice a románský vzhled z první půlky 13. století i trojrozměrný model. Kolem kostela je z kamenů vyskládané základové zdivo původní románské baziliky. Svou velikostí stávající kostel přesahovala.

„Nejvýznamnějším objevem bylo zjištění, že kromě dochované části románského portálu je pod podlahou druhého podlaží věže jeho další část. Podařilo se je spojit do jednoho celku. Tehdejší kvalitní kamenická práce umožnila sejmout následné vrstvy,“ uvedl ředitel ostravského Národního památkového ústavu Michal Zezula. Portál je ústředním bodem celé expozice.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Moravskoslezském kraji se volí v obvodech Nový Jičín, Ostrava- město, Bruntál, Frýdek- Místek.

Jiří Cienciala, Zdeněk Nytra, Petr Orel, Ladislav VáclavecTomáš Macura, Tomáš Navrátil, Stanislav Folwarczny, Petr Kajnar, Lukáš Semerák

  • Nejčtenější

U Rýmařova opět duní víkendová technopárty, lidé si stěžují na hluk

Město Rýmařov na Bruntálsku a okolní obce řeší problémy spojené s technopárty, která se koná na rýmařovském Stránském...

Druhé vítězství pro Priskeho, Sparta dala v přípravě Opavě tři góly

Sparťanští fotbalisté vyhráli i druhý zápas pod vedením nového trenéra Briana Priskeho. V rámci přípravy na novou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deník Ukrajinky: Rusové si užívají smrti a své beztrestnosti

Anna Rybak je mladá Ukrajinka z města Dnipro. Se svými malými syny uprchla před válkou. Společně s dalšími ženami a...

Ty jo, šicí stroj! Žůrek o českém zlatu, svérázném Hadamczikovi i novém životě

Premium Fanouškovi se ochotně podepíše na plakát křepčícího týmu, který se před dvaceti lety postaral o historický úspěch...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrtulník zasahoval v těžkém terénu v Beskydech. K zraněnému lékaře vysadil

Náročný zásah v těžko přístupném terénu Beskyd v oblasti Košařiska mají za sebou letečtí záchranáři. V pondělí...

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  • Další z rubriky

Vrtulník zasahoval v těžkém terénu v Beskydech. K zraněnému lékaře vysadil

Náročný zásah v těžko přístupném terénu Beskyd v oblasti Košařiska mají za sebou letečtí záchranáři. V pondělí...

Kraj vrátil Ostravě studii EIA k nové tramvajové trati v Porubě k přepracování

Už podruhé vrátil krajský úřad k přepracování a doplnění studii EIA k plánu na novou tramvajovou linku v...

Památník veteránů v centru Ostravy nahrazuje ten původní pro letce

Těžkou práci měli fotografové při slavnostním představení Památníku válečným veteránům v centru Ostravy. Pocta mužům i...

Zavedenou kamionovou dopravu přepsali podvodníci na cizince, zboží prodali

Promyšlený podvod připravili tři muži, které zadržela moravskoslezská policie. Zřídili si transportní firmu, vybudovali...

Advantage Consulting, s.r.o.
FINANČNÍ ANALYTIK (35-45.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...