Technická stránka včetně samotné tvorby webu je dílem odborníků Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.
Odborným garantem, se kterým autoři konzultovali veškeré praktické záležitosti, bylo Sdružení pro rehabilitaci osob po cévních mozkových příhodách Praha.
„Jde o aplikaci, ve které jsme využili umělou inteligenci,“ uvedla Lenka Krhutová, vedoucí katedry zdravotně-sociálních studií a koordinátorka projektu. „Že je web jiný a někdo jim při hledání pomáhá, zjistí klienti ve chvíli, kdy začnou pátrat po konkrétní věci. Inteligence mapuje jejich používaná slova a podle nich je přímo nasměruje do příslušných oblastí, aniž se musí proklikat celým webem,“ dodala.
Web aplikace |
Nejde o aplikaci cíleně určenou samotným pacientům, ale spíš lidem v jejich nejbližším okolí, kteří o ně pečují. A to nejen ve chvíli, kdy se nemoc objevila, ale i po návratu pacienta z nemocnice.
„Jde o skupinu, pro kterou zatím příliš radících aplikací není, a přitom právě na ní záleží, jak rychle se nemocný začlení zpět do života a jak dalece mu nemoc život ovlivní,“ přiblížila Krhutová. „Aplikace poradí, co musí lidé zjistit, kam se obrátit s požadavky o pomoc.“
Ve chvíli, kdy se mrtvice objeví, hledají podle autorů pečující například to, jak blízkému, pokud je OSVČ, nejrychleji pozastavit živnost či vybavit nemocenskou. Jakmile se pacient chystá domů a potřebuje odbornou péči, chtějí zase dohledat, na co má nárok, kde a kdy musí požádat třeba o sociální podporu, kde seženou rehabilitačního pracovníka nebo jak nejlépe vyřídí lázeňskou péči a podobně.
„Lidé tedy pokaždé navštíví web z jiného důvodu a právě díky umělé inteligenci je aplikace nasměruje po několika dotazech ke konkrétnímu cíli,“ specifikovala práci umělé inteligence Krhutová.