„Jedná se o bezpečnostní signál, který byl identifikován v jednom monitorovacím systému, přičemž možnou příčinnou souvislost je nutné dále hodnotit. Dále je třeba zdůraznit, že v dalších systémech a studiích na území USA tento signál nebyl identifikován,“ sdělila mluvčí.
„Je proto nezbytné jednotlivé případy dále hodnotit včetně možných rizikových faktorů postiženého pacienta a analýzy, zda je frekvence nahlášených případů vyšší nebo nižší, než je frekvence výskytu v populaci bez vazby na očkování,“ dodala.
Zdá se, že covid má původ v čínsko-americkém výzkumu, říká Prymula |
Americké úřady zaznamenaly možný bezpečnostní problém, kdy lidé starší 65 let do 21 dní po očkování měli větší pravděpodobnost, že dostanou cévní mozkovou příhodu, než později po vakcinaci. Podobné riziko podle mluvčí bylo hodnoceno i u původní vakcíny a příčinná souvislost nebyla potvrzena.
V Evropě bylo podle údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) podáno bivalentních vakcín asi 16,1 milionu dávek. V ČR se jí začalo očkovat v září loňského roku, zdravotníci podali přes 410 tisíc dávek.
Nežádoucí účinky sledují evropské úřady i výrobce. Mezi známými popisují bolest v místě vpichu, bolest hlavy nebo svalů, únavu či zimnici. Velmi vzácně se objevily také případy zánětu srdečního svalu, zejména u mladých mužů, zaznamenané byly také případy obrny lícního nervu nebo silného menstruačního krvácení.