Centrum Ostravy povede koalice ANO, Piráti a ODS. Hnutí Ostravak v opozici

  15:18aktualizováno  15:18
Dlouhé povolební vyjednávání v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz dospělo ke konci. Vznikla koalice hnutí ANO, Pirátů a ODS, čímž se blíží i dosavadní dohodnuté koalici na ostravském magistrátu. I v centrálním obvodu tak skončilo v opozici hnutí Ostravak.

Na radnici Moravské Ostravy a Přívozu se bude měnit politické vedení. | foto: Úřad obvodu Moravská Ostrava a Přívoz

Jednání údajně byla velmi náročná a plná zvratů. Nakonec radnici v centru Ostravy povedou hnutí ANO, Piráti a ODS. „Důvodem k tomuto kroku byl přístup hnutí Ostravak, které neustále se všemi subjekty protahovalo koaliční jednání a zvyšovalo své požadavky jak na počet radních, tak na obsazení resortů,“ uvedli představitelé nové koalice Zuzana Ožanová (ANO), Rostislav Řeha (Piráti) a Miroslav Svozil za ODS.

Politici uvádějí, že během jednání byla nabídnuta hnutí Ostravak čtyřkoalice mezi hnutím Ostravak, ANO, Piráty a ODS. „Tuto nabídku hnutí Ostravak neakceptovalo a nadále docházelo z jeho strany k návrhům na další změny koaličních partnerů až k požadavku na většinové zastoupení v radě. Hnutí Ostravak následně porušilo i dohodu uzavřenou v rámci dvojbloku s ODS a separátně usilovalo o koalici bez ODS,“ zmiňují zástupci nové koalice.

Bernfeldová: Jednička ANO chtěla být starostkou

Dosavadní starostka obvodu a jednička vítězného hnutí Ostravak Petra Bernfeldová si na dotaz MF DNES o komentář výsledku povolebního vyjednávání povzdychla, že to je život a hnutí bude co nejaktivněji zastupovat v opozici. „Výsledek koaličního jednání mě mrzí, myslím si, že to je podraz na voliče, protože my jsme chtěli dvoukoalici s ANO nebo trojkoalici s ANO a Piráty,“ uvedla Bernfeldová.

Koaliční slova o přílišných nárocích rozhodně odmítá. „Nabízená čtyřkoalice, na které trvali ANO i Piráti, pro nás nebyla přijatelná s ohledem na navyšování členů jak v radě, tak i uvolněných politiků.“

Řekla, že jednání výrazně ovlivnily údajné osobní ambice jedničky hnutí ANO Zuzany Ožanové. „Od paní Ožanové byly jasné signály, že chce být starostkou, což jsme i s ohledem na naše volební vítězství odmítali. Takže to dopadlo, jak to dopadlo,“ konstatovala Bernfeldová, která se nyní nejspíše vrátí do Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Ožanová bude ve funkci neuvolněná

Jak uvedla ČTK, v devítičlenné radě bude mít hnutí ANO čtyři zástupce, Piráti tři a ODS dva. Předpokládaná starostka Ožanová bude zodpovědná například za strategický rozvoj, silniční hospodářství či finanční kontrolu. Funkci starostky ale bude vykonávat jako neuvolněná, protože je poslankyní. 

Hnutí ANO bude mít v radě ještě Alenu Pataky, která bude jako místostarostka zodpovědná za sociální věci, školství a kulturu. Radními budou Petr Veselka a Petr Kuś.

Za Piráty bude místostarostou David Witosz zodpovědný například za dopravu či stavební investice a Rostislav Řeha, který bude mít svěřenou oblast informačních systémů a životního prostředí. Radním bude Lukáš Jansa, který se bude věnovat oblasti veřejného prostoru a architektury.

Zastupitelstvo se koná v pondělí

Za ODS bude místostarostkou Valentina Vaňková, bude mít v gesci rozpočet a finanční hospodaření, a radním bude Ladislav Jodlovski.

Ve volbách získalo vítězné hnutí Ostravak 10 mandátů, ANO o jeden méně. Třetí Piráti mají šest mandátů a ODS s komunisty po čtyřech. Dvě místa v zastupitelstvo získalo SPD.

Ustavující zastupitelstvo Moravské Ostravy a Přívozu se koná v pondělí, o dva dny později se bude volit vedení ostravského magistrátu.

Autor:

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Festival Colours of Ostrava dává práci tisícům lidí

První den multižánrového festivalu Colours of Ostrava. (19. července 2017)

Práci pro tisíce lidí i mimořádné výdělky podnikatelům z Ostravy a okolí pomáhá získat festival Colours of Ostrava. Jen...

Záchranná stanice zažívá vrchol roku, krmí čtyři sta zvířat od sov po srny

Mláďata veverek.

Nekončícím kolotočem je v létě příprava jídelníčku pro ošetřovatele zvířat v Záchranné stanici živočichů v...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz