V obvodech Ostravy je několik nováčků: Piráti, SPD i Lečo

  10:46aktualizováno  10:46
Zatímco magistrát Ostravy asi bude další čtyři roky řídit stejná čtyřkoalice, městské obvody, hlavně ty velké, čekají změny. Důvody jsou dva: nástup nováčků do komunální politiky a ústup ČSSD.

Piráti slavili zisk pěti mandátů v ostravském zastupitelstvu v restauraci Sádrový ježek. Vpravo na fotografii lídr David Witosz. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

I když vítězové voleb ve všech obcích od neděle jednají s možnými partnery, koalice v těch největších obvodech zatím uzavřené nejsou.

„Setkali jsme se už s lídry všech stran, které uspěly, a máme možnost sestavit koalici podle svých potřeb. Ale v ostravském hnutí ANO jsme se dohodli na strategii, že ve všech obvodech počkáme s uzavřením koalice do té doby, než bude jasné, jaká koalice bude řídit město,“ říká lídr vítězného hnutí ANO ve Slezské Ostravě Radim Babinec.

Volební okres Ostrava-město zahrnuje kromě města i 23 ostravských obvodů a 12 okolních obcí (Čavisov, Dolní Lhota, Horní Lhota, Klimkovice, Olbramice, Stará Ves nad Ondřejnicí, Šenov, Václavovice, Velká Polom, Vratimov, Vřesina, Zbyslavice). V menších obvodech a obcích zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů. Obhajovalo 78 křesel a obsadilo jich téměř dvojnásobek – 136.

Největším skokanem voleb je ale podle očekávání hnutí ANO. V okrese obhajovalo jen 36 mandátů a má jich téměř třikrát víc – rovných 100.

Kompletní výsledky voleb v Ostravě najdete zde

ANO proto jako vítěz patrně povede koalici nejen ve Slezské Ostravě, ale i na Jihu a v Porubě. Všude tam se může tak jako na magistrátu dohodnout s hnutím Ostravak, které v obvodech také posílilo: z původních 25 má nyní 45 mandátů.

V Moravské Ostravě a Přívoze opakovaně zvítězil Ostravak, ale také je tam pravděpodobná koalice s ANO. A podobně ve Vítkovicích, kde mají obě hnutí stejný počet mandátů.

Propad KSČM, ČSSD i lidovců

V letošních volbách mírně tratila ODS: měla 87 zastupitelů, teď jich má jen 78. Velmi výrazně však propadly tradiční levicové strany KSČM a ČSSD. Ale také KDU-ČSL. Komunistům zbylo z 98 pouze 48 křesel, sociálním demokratům z 69 mandátů jen 45 a lidovcům ze 74 jen 26. Dalších 34 křesel však získala KDU-ČSL tam, kde kandidovala společně s nezávislými.

Nejtvrdší porážku utrpěli sociální demokraté i lidovci v Ostravě-Jihu. „Překvapilo mě, že ani jedna z těchto současných koaličních stran se do zastupitelstva nedostala. Lidé nezapomněli, jak se k nim někteří politici chovali,“ míní Ivona Klímová, ředitelka školy a dlouholetá zastupitelka Jihu, kterou voliči posunuli preferenčními hlasy ze třetího na první místo kandidátky ODS.

Nováčci asi zůstanou v opozici

Dalším překvapením těchto voleb je podle Klímové úspěch Leča, které se dostalo do pěti ostravských obvodů. „Čekala jsem, že je zvolí jen lidé u nás, na Jihu, kde je znají, což se také stalo. Nečekala jsem, že uspějí na tolika radnicích,“ uvedla.

Nováčci jako Lečo nebo třeba SPD, které má zastupitele dokonce v osmi obvodech, ale patrně zůstanou téměř všude v opozici. „Jednání o koalicích teprve probíhají, ale nečekáme zázraky. Mnozí politici už řekli, že se s námi spojit nechtějí,“ přiznal lídr SPD Václav Kubín.

Piráti i Lečo ale mají šanci

Předseda Leča Oldřich Lahoda si dělá naděje v Mariánských Horách a Hulvákách, kde léta vládne Liana Janáčková, ale nové uskupení tam získalo 17,88 procenta hlasů. 

„Vsadili jsme na místní zastupitele z řad opozice a to se vyplatilo,“ říká Lahoda. „Chceme do koalice, proto jednáme se všemi stranami.“

Také lídr Pirátů David Witosz věří, že nejsou zcela bez šancí. „Kandidovali jsme a uspěli ve třech velkých obvodech: v Porubě, Moravské Ostravě a na Jihu. Všude tam už nás vítězové oslovili, zda bychom šli do koalic. My jsme připraveni je posílit, když přistoupí na naše podmínky,“ říká Witosz.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Povodí Odry kvůli opravě přivaděče přeplní přehradu na Frýdecko-Místecku

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy.

Hladina přehrady Morávky se zvedne o dva metry, nádrže Žermanice o půl metru nad její maximum a Olešné o třicet...

Psí útulek město nedostaví. Kvůli sousedící střelnici by jej nezkolaudovali

Pozemek, kde měl stát psí útulek, sousedí s areálem střelnice VOP.

Zhruba dva miliony bude stát novojičínskou radnici stavba zvířecího útulku, který však nebude nikdy dokončen. Město...

Bahno i křoviska zmizí. Ostrava upraví proluku u centrálního náměstí

Proluka v centru Ostravy už nemá hyzdit. Naopak se má stát místem odpočinku,...

V zimě kluziště, v létě hřiště na plážový volejbal, jinak většinou bláto, štěrk a husté křoviny. Tak vypadá plocha...

Najdete na iDNES.cz