Podané volební stížnosti brzdí radnice ostravských obvodů

  11:11aktualizováno  11:11
Na radnici Ostravy-Poruby mají už od minulého týdne naprosto jasno v tom, kdo příští čtyři roky povládne obvodu. Zatím ale nikdo neví odkdy. A podobně jsou na tom také další velké ostravské obvody i samotný magistrát. Svolání ustavujícího zastupitelstva totiž brání podané volební stížnosti.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Krajský soud v Ostravě dostal celkem 43 návrhů na prověření platnosti voleb, hlasování či neplatnosti volby kandidáta. Z toho 11 se týká obcí Olomouckého a 32 obcí Moravskoslezského kraje,“ uvedl mluvčí ostravského soudu Jiří Barč.

Polovinu stížností soud obratem zamítl, k vyřízení mu jich zbývá 21, mezi nimi pět, které se týkají voleb v Ostravě či jejích obvodech: Porubě, Jihu, Slezské Ostravě a Mariánských Horách a Hulvákách.

„Stížnost Radka Iwoniaka se týká voleb v Porubě i v celé Ostravě. Stejně tak stížnost podaná Českou pirátskou stranou ve Slezské Ostravě,“ uvedl mluvčí soudu Jiří Barč s tím, že ještě nebyly projednány, proto je nemůže blíže komentovat.

Piráti napadli platnost hlasování ve městě i Slezské Ostravě, kde předsedou volební komise za SPD byl v rozporu se zákonem muž kandidující do místního zastupitelstva.

Starostou Poruby by měl být Libor Folwarczny z hnutí ANO

Iwoniak poukázal na neregulérnost kampaně. „Stěžuje si na narušení volné soutěže politických subjektů se zaměřením na způsob vedení předvolební kampaně. Podle něj jsou zvýhodnění lidé, kteří již pracují na radnicích,“ říká lídryně hnutí ANO v Porubě Zuzana Bajgarová.

Kompletní výsledky voleb v Ostravě najdete zde

Právě v tomto obvodě se podařilo vítězům voleb podepsat koaliční smlouvu už začátkem minulého týdne. Dohodli se i na postech radních a starosty. Kdy se noví zastupitelé sejdou, ale zatím netuší.

„Nová koalice bude ve složení ANO, Piráti, ODS a KDU-ČSL. Starostou by měl být vysokoškolský pedagog a radní města Libor Folwarczny. Já byla lídryně, ale starostkou nebudu, protože bych se měla stát radní města,“ líčí Bajgarová.

Porubská rada bude mít 11 členů jako v minulosti. Ale jen pět uvolněných, tedy o jednoho méně než dosud, z toho tři křesla budou patřit hnutí ANO a po jednom získají Piráti a ODS.

„Plánovali jsme, že ustavující zastupitelstvo svoláme 1. listopadu, tedy den po ustavujícím zastupitelstvu města. Teď ale nevíme, zda to bude kvůli volebním stížnostem možné,“ dodala Bajgarová.

Stejně jsou na tom i v Ostravě-Jihu, kde podepsali koaliční smlouvu v pondělí, a také ve Slezské Ostravě, kde mají politici zcela jasno už od minulého týdne.

Jih by měl vést Martin Bednář, Slezskou Ostravu Richard Vereš

„V obou obvodech bude stejná trojkoalice ve složení ANO, Ostravak a ODS,“ říká náměstek primátora, lídr ve Slezské Ostravě a člen vyjednávacího týmu hnutí ANO Radim Babinec s tím, že město si ustavující shromáždění zastupitelů naplánovalo na středu 31. října a velké obvody na čtvrtek 1. listopadu.

Na Jihu by měl zůstat starostou Martin Bednář z ANO. Slezskou Ostravu by měl nově vést Richard Vereš z ANO – tak jako v Porubě se totiž počítá s tím, že tamní lídr Babinec zůstane radním města.

Město by měla dál řídit stejná koalice jako dosud, tedy ANO, Ostravak, ODS a KDU-ČSL. Ale smlouvu zatím strany nepodepsaly. Brzdí je v tom neshody v Moravské Ostravě a Přívoze, kde zvítězil Ostravak.

„Trváme na stejné trojkoalici, jaká je domluvená na Jihu a ve Slezské Ostravě, ale lídryně ANO proti dohodě prosazuje čtyřkoalici s Piráty. Předpokládám, že se nakonec také dohodneme, ale nechceme brzdit podpis městské koaliční smlouvy, proto jednání oddělíme,“ říká šéf Ostravaka Lukáš Semerák.

„Věřím, že bez ohledu na pokračující jednání v centrálním obvodě podepíšeme koaliční smlouvu už ve středu, nejpozději ve čtvrtek,“ dodal Babinec, který doufá, že soud vyřeší stížnosti na město tak rychle, aby se mohlo ustavující zastupitelstvo konat příští středu. Barč sdělil, že soud se o to bude snažit, ale termín zaručit nemůže.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Sběratel má na zahradě nevšední muzeum. Desítky starých mlýnských kamenů

Muž z Oder sbírá mlýnské kameny.

Nevšední muzeum provozuje na své zahradě sběratel Jiří Král z Oder na Novojičínsku. K vidění jsou zde desítky kusů...

Ostravské stopy: Z Karoliny, ještě z továrny, mám klip, vzpomíná Nagy

Peter Nagy má novou desku ROCKami overené

Hvězda slovenské popové scény Peter Nagy slaví letos šedesátku a nedávno roztančil se svou kapelou Indigo návštěvníky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz