Udělejte přechod, žádají lidé po nehodě, při níž zahynul student

  8:33aktualizováno  8:33
Smrtí 17letého Jakuba z Ostravy skončila nedávno dopravní nehoda u autobusové zastávky Dřevovýroba v Klimkovicích. Místní lidé teď žádají vybudování přechodu pro chodce i chodníků, které lázeňskému městečku chybí. Radnice slibuje řešení příští rok.

Místo, kde se stala nehoda v Klimkovicích u zastávky. | foto: Pavel Siuda

Nehoda se stala 26. října. „Podle toho, co jsem slyšel, se Jakub vracel domů z klimkovické střední školy, kde se učil cukrářem. Přecházel cestu v místě, kde chybí přechod pro chodce, ačkoli na obou stranách jsou autobusové zastávky. Srazil jej vůz, který chlapec neviděl. Ve výhledu mu bránilo jiné, větší auto parkující u zastávky,“ líčí předseda osadního výboru Václavovice Pavel Siuda. 

Otec čtyř dětí, z toho dvou školáků, kteří denně přecházejí stejnou cestu jako Jakub, i další místní lidé teď ze strachu o své potomky volají po urychleném řešení situace.

„Cesta sice patří kraji. Ale proč sousední Polanka má kolem ní chodníky a přechody snad každých 300 metrů, přitom od cedule označující začátek Klimkovic musí lidé chodit jako husy za sebou po silnici nebo trávě? Chceme, ať radnice zajistí bezpečnost chodců. Proto požadujeme urychlené vybudování přechodu v místě nehody i jinde a také chodníků,“ dodal Siuda.

Fotogalerie

Náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka, který byl do říjnových voleb i radním Klimkovic, zmínil, že pokud jde o chodníky a přechody, vzorovou obcí na území kraje je Rybí na Novojičínsku, ale jinak všude něco schází.

„Je to otázka priorit místního zastupitelstva. Když obce žádají o zřízení chodníků či přechodů na krajských silnicích, vždy dostanou souhlas. Například jen od loňska tak vznikly přechody v Ženklavě, Mořkově, Frýdlantu nad Ostravicí i Ostravě. Stavbu platí obce, péči o přechody pak přebírá krajská správa silnic a kraj předává obcím pozemky pod chodníky,“ líčí Unucka.

Souhlasí s tím, že Klimkovicím chybí chodníky i přechody. „Přechody všichni chtěli, ale vůle většiny byla taková, že je budeme dělat až spolu s chodníky – ty se však řeší už pět let. Pravda je ale i to, že prioritou pro nás byla frekventovanější silnice II/647,“ dodal Unucka.

Staronový starosta Klimkovic Zdeněk Husťák řekl, že radnice už přes čtyři roky projektuje stavbu chodníku mezi Klimkovicemi a Polankou, jehož součástí je i místo pro přecházení u zastávky.

„Bohužel projekt zdržela jednání o výkupech pozemků od klimkovických občanů. Vlekla se dohadování o ceně nebo směně pozemků,“ vysvětluje Husťák.

Nyní už ale město může projekt předat stavebnímu úřadu v Bílovci. „Předpokládáme, že do konce února 2019 bude vydáno územní rozhodnutí a do konce dubna stavební povolení. Mezitím budeme hledat vhodnou dotaci,“ dodal Husťák.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

K dalším obviněním Martina Dědice přibylo první pro jeho mladšího bratra

Obžalovaný Martin Dědic v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. (5. prosince...

Podnikateli a lobbistovi Martinu Dědicovi, který už pět let čelí trestnímu stíhání za údajné ovlivňování veřejných...

Rektor Ostravské univerzity navrhne odvolání děkana lékařské fakulty

Děkan lékařské fakulty Arnošt Martínek. (19. června 2019)

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata navrhne Akademickému senátu univerzity odvolání děkana lékařské fakulty Arnošta...

Dopravní podnik v Ostravě po velkém požáru parkuje autobusy dál od sebe

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Požár v areálu garáží, který v sobotu zcela zničil sedm autobusů a dalších pět poškodil, přinutil Dopravní podnik...

Najdete na iDNES.cz