Peklo, poklad i morová epidemie. Klimkovice mají knihu svých pověstí

  12:55aktualizováno  12:55
Pověsti z Klimkovic a okolí, tak se jmenuje kniha, kterou vydal kronikář lázeňského městečka Klimkovice Jiří Pillich. Část příběhů má historické jádro, občas autor rozvinul svou fantazií, inspirován třeba spisovatelkou Jarmilou Glazarovou, která v městečku žila.

Jiří Pillich sepsal pověsti lázeňského městečka Klimkovice a jeho okolí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Naše pověsti, jak už to bývá, tak jakkoliv jsou fantastické, jejich jádro je založeno na historické podstatě. Dalším zdrojem je lidová slovesnost ve stylu jedna babka povídala, a pak se tento příběh rozvine,“ líčí charakter místních vyprávění letos sedmdesátiletý kronikář.

Přestože Klimkovice nejsou velké, mají svůj zámek a ten je pro lidovou fantazii jako stvořený. Z knížky se dovídáme, že se v něm nachází bájný poklad, několik tajných chodeb či čarodějnice.

A co poklad? „Měl by tady být někde ukryt, a protože část podzemí je nepřístupná, může se každý právem domnívat, že se nachází právě tam. Ale existuje jedna podmínka, kdy se poklad objeví, a to v okamžiku, když bude Klimkovicím nejhůř. Což ještě nenastalo, navíc je údajně zapotřebí souhry s čarodějnickými reji. Čas od času se ale u nás stanou mimořádné jevy a ty tak přispívají k oživení dalších pověstí,“ směje se kronikář.

Mor městečko takřka vyhladil

Třeba loni Klimkovičtí na zámeckém nádvoří objevili středověkou studnu. „Vědělo se o ní, ale nikdo jí nevěnoval pozornost. Našla se hluboko, pod dvojitou vrstvou kamení, krásná gotická studna vykládaná kameny. Ukázalo se, že dole teče voda, zámek je na kopci a nikdo neví, odkud a kam tato voda teče,“ dodává Pillich.

Jiří Pillich sepsal pověsti lázeňského městečka Klimkovice a jeho okolí.

Jedním z příběhů, které ve svých pověstech vyšperkoval, je i morová epidemie, která Klimkovice téměř vyhladila. 

„V době třicetileté války byly Klimkovice postiženy morovou nákazou, polovina obyvatel zahynula, značná tragédie, základ je znám, ví se, odkud nákaza přišla, kdo ji sem zavlekl. Vědělo se, že zárodky epidemie přežívají v nehygienických místech, ale třeba není známo, jakým způsobem tuto morovou ránu lidé prožívali. Jak na události třeba reagovala církev, to vše jsem musel domýšlet. Situace byla nepochybně drastická, protože zahynul i zvoník, který vyzváněl na znamení tragédie. Lidé se navíc pohřbívali jinde, než bylo obvyklé,“ líčí kronikář.

Kde mají čerti doupě? V Hýlově

Klimkovice se podle něj mohou pochlubit i peklem. „Jedná se o lokalitu na Hýlově, bývalou osadu. Když zde lázně ještě nebyly, tak to bylo místo, jak se říká, kde lišky dávají dobrou noc. Vztahují se k ní minimálně tři pověsti. Vycházely ze zdejšího specifického prostředí, ze zvláštní přírody plné lesů a studánek, ale také třeba kamenolomů. Dětem se vždy říkávalo, jestli vědí, kde mají čerti doupě. No, tak právě tady,“ vysvětluje kronikář.

Ne všechny příběhy z jeho pověstí jsou ale zasazeny do Klimkovic. „Zachytil jsem i pověsti z jejich okolí, například z Poruby, protože s Klimkovicemi souvisejí. Takových míst je více,“ líčí Pillich.

Jedním z jeho zdrojů se stala i známá česká spisovatelka Jarmila Glazarová: „Glazarová mě inspirovala například v pasáži o místních ševcích. Velmi dobře zachytila fragmenty jejich života za první republiky. Část pověsti jsem vytvořil z inspirace jejím dílem, zbytek jsem domyslel. Sice tady pobývala jen sedmnáct let, ale její tvorba vztahující se ke Klimkovicím je špičková a nenahraditelná.“

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Na dálnici u Frýdku zemřela osmnáctiletá řidička, vůz skončil v příkopu

V Janově Vsi na Mělnicku sjelo auto do rybníka Harasov. Na místě zasahují...

O život přišla v úterý večer osmnáctiletá řidička při jízdě po D56 poblíž Paskova na Frýdecko-Místecku. O rok mladší...

Ostravu čekají až tři roky bez dálnice. Zavře ji oprava zvlněného povrchu

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Na dva až tři roky se v Ostravě úplně zavře 18 kilometrů dlouhý úsek dálnice. Silničáři ho budou stavět celý znova....

Další z rubriky

Silnice mezi Porubou a dálnicí je blíže, kraj uznal důležitou studii

Snímek ze staveniště úseku dálnice D1 z Lipníku nad Bečvou do Přerova. (srpen...

Další krok k zahájení stavby Severního spoje, propojujícího severní část porubského obvodu s dálnicí a následně i...

Na úřadě chtěl vyměnit falešný řidičák za pravý, v autoškole nikdy nebyl

Žadatelé o výměnu či nový řidičský průkaz na plzeňském magistrátu. Lidé si o...

S falešným řidičským průkazem přišel na úřad v Ostravě devětapadesátiletý muž. Když žádal o nový, pracovnici za...

Řidiče mopedu srazil v levém pruhu kamion, muž v nemocnici zemřel

Motorista se srazil s kamionem, jeho stav je vážný.

V kritickém stavu odvážel dnes ráno vrtulník motoristu, který se v ranních hodinách střetl v Petřvaldu na Karvinsku s...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz